settings icon
share icon
Pytanie

Czy Boska Komedia / Piekło Dantego jest biblijnie dokładnym opisem Nieba i Piekła?

Odpowiedź


Boska Komedia, napisana przez Dantego Alighieri w latach 1308-1321, jest powszechnie uważana za centralny poemat epicki literatury włoskiej. Błyskotliwie napisana alegoria, pełna symboliki i patosu, jest z pewnością jednym z klasyków wszechczasów. Poemat napisany jest w pierwszej osobie, gdy Dante opisuje swoją wyobrażoną podróż przez trzy królestwa zmarłych: Inferno (piekło), Purgatorio (czyściec) i Paradiso (niebo).

Filozofia poematu jest mieszanką Biblii, rzymskiego katolicyzmu, mitologii i średniowiecznej tradycji. Tam, gdzie Dante czerpie ze swojej wiedzy biblijnej, poemat jest prawdziwy i wnikliwy. Tam, gdzie czerpie z innych źródeł, wiersz odbiega od prawdy.

Jednym z pozabiblijnych źródeł, z których czerpał Dante, była islamska tradycja (hadisy) przedstawiona w "Nocnej podróży" Mahometa. Według jednego z badaczy, islamska eschatologia wywarła "niezwykły wpływ na chińską i chrześcijańską myśl". Wśród wielu popularnych dzieł eschatologicznych napisanych przez chrześcijan, Boska Komedia Dantego jest przykładem wpływu islamu" (Islam by Solomon Nigosian, Crucible, 1987, strona 152).

Trzeba jednak oddać sprawiedliwość Dantemu, że jego dzieło ma charakter literacki, a nie teologiczny. Odzwierciedla jednak głęboką tęsknotę za zrozumieniem tajemnic życia i śmierci i jako takie wzbudziło ogromne zainteresowanie na przestrzeni wieków, pozostając niezwykle popularne nawet dziś.

Porównując poemat z Biblią, widać wiele różnic. Od razu rzuca się w oczy trzecia część utworu poświęcona czyśćcowi, doktrynie Kościoła rzymskokatolickiego niemającej podstaw w Biblii. W poemacie Dantego rzymski poeta Wergiliusz prowadzi Dantego przez siedem tarasów czyśćca. Odpowiadają one siedmiu grzechom śmiertelnym, a każdy taras oczyszcza z konkretnego grzechu, dopóki grzesznik nie poprawi w sobie natury, która spowodowała, że popełnił ten grzech. Po tym, jak grzesznik zostanie "oczyszczony" ze wszystkich grzechów, może w pewnym momencie udać się do nieba. Pomijając fakt, że czyściec jest niebiblijną doktryną, idea, że grzesznicy mają kolejną szansę na zbawienie po śmierci, jest bezpośrednio sprzeczna z Biblią. Pismo Święte wyraźnie mówi, że mamy "szukać Pana, póki można Go znaleźć" (Izajasza 55:6) i że po śmierci czeka nas sąd (Hebrajczyków 9:27). Sąd opiera się na naszym ziemskim życiu, a nie na czymkolwiek, co zrobimy po śmierci. Nie będzie drugiej szansy na zbawienie po tym życiu. Dopóki człowiek żyje, ma drugą, trzecią, czwartą, piątą itd. szansę na przyjęcie Chrystusa i zbawienie (J 3:16; Rz 10:9-10; Dz 16:31). Co więcej, idea, że grzesznik może "poprawić" swoją naturę, czy to przed, czy po śmierci, jest sprzeczna z biblijnym objawieniem, które mówi, że tylko Chrystus może pokonać grzeszną naturę i nadać wierzącym całkowicie nową naturę (2 Koryntian 5:17).

W pozostałych dwóch częściach Boskiej komedii Dante wyobraża sobie różne poziomy piekła i nieba. Opisuje Piekło bardzo szczegółowo, żywo opisując męki i agonie piekła; opisy te nie pochodzą jednak z Biblii. Niektóre pochodzą z tradycji islamskiej. "Koraniczną podstawą tej relacji jest Koran 17:1, a muzułmanie co roku upamiętniają" noc wniebowstąpienia "(lailat al-miraj) 26 Rajab - siódmego miesiąca kalendarza islamskiego. Zakłada się, że ogólna fabuła, jak również wiele drobnych szczegółów Boskiej Komedii Dantego odzwierciedla fantazyjne potraktowanie tego islamskiego tematu" (op. cit., s. 128).

Niektórzy spekulują, że być może straszne obrazy Piekła wynikają z wątpliwości Dantego co do jego własnego zbawienia. W każdym razie, główne różnice między Piekłem a biblijnym przedstawieniem piekła są następujące:

1. Poziomy piekła. Dante opisuje piekło jako składające się z dziewięciu koncentrycznych kręgów, reprezentujących wzrost niegodziwości, gdzie grzesznicy są karani w sposób odpowiadający ich zbrodniom. Biblia sugeruje różne stopnie kary w piekle w Ewangelii Łukasza 12:47-48. Nie wspomina jednak nic o koncentrycznych kręgach lub różnych głębokościach piekła.

2. Różne rodzaje kar. Wizja piekła Dantego obejmowała takie wieczne kary, jak dusze dręczone przez gryzące owady, tarzające się w błocie, zanurzone we wrzącej krwi, chłostane biczami. Mniejsze kary obejmują noszenie głów do tyłu, gonienie za nieosiągalnymi celami przez wieczność i niekończące się chodzenie w kółko. Biblia mówi jednak o piekle jako o miejscu "ciemności zewnętrznych", gdzie będzie "płacz i zgrzytanie zębów" (Mt 8:12; 22:13). Jakakolwiek kara czeka w piekle na nieupamiętanego grzesznika, bez wątpienia jest ona gorsza niż nawet Dante mógłby sobie wyobrazić.

Ostatnia część poematu, Paradiso, to wizja nieba Dantego. Tutaj Dante jest prowadzony przez dziewięć sfer, ponownie w koncentrycznym układzie, a każdy poziom zbliża go do obecności Boga. Niebo Dantego jest przedstawione jako posiadające dusze w hierarchii rozwoju duchowego, opartej przynajmniej częściowo na ich ludzkiej zdolności do kochania Boga. Oto dziewięć poziomów ludzi, którzy dzięki własnym wysiłkom osiągnęli sferę, w której obecnie przebywają. Biblia jednak jasno stwierdza, że żadną ilością dobrych uczynków nie można sobie zasłużyć na niebo; jedynie wiara w przelaną na krzyżu krew Chrystusa i przypisana nam sprawiedliwość Chrystusa może nas zbawić i przeznaczyć do nieba (Mateusza 26:28; 2 Koryntian 5:21). Co więcej, idea, że aby zbliżyć się do Boga, musimy przedzierać się przez wznoszące się sfery nieba, jest obca Pismu Świętemu. Niebo będzie miejscem nieprzerwanej społeczności z Bogiem, gdzie będziemy Mu służyć i "oglądać Jego oblicze" (Objawienie 22:3-4). Wszyscy wierzący będą na zawsze cieszyć się Bożą obecnością, możliwą dzięki wierze w Jego Syna.

W całej Boskiej Komedii dominuje temat zbawienia przez ludzkie uczynki. Czyściec jest postrzegany jako miejsce, w którym grzechy są oczyszczane dzięki wysiłkom grzesznika, a niebo ma różne poziomy nagród za uczynki dokonane w życiu. Nawet w życiu pozagrobowym Dante postrzega człowieka jako nieustannie pracującego i dążącego do uzyskania nagrody i uwolnienia się od kary. Biblia mówi nam jednak, że niebo jest miejscem odpoczynku od wysiłku, a nie jego kontynuacją. Apostoł Jan pisze: "Potem usłyszałem głos z nieba mówiący: 'Napisz: Błogosławieni umarli, którzy odtąd w Panu umierają". "Tak", mówi Duch, "odpoczną od swej pracy, bo ich uczynki pójdą za nimi"". Wierzący, którzy żyją i umierają w Chrystusie, są zbawieni przez samą wiarę, a wiara, która prowadzi nas do nieba, jest Jego wiarą (Hebrajczyków 12:2), podobnie jak uczynki, które wykonujemy w tej wierze (Efezjan 2:10). Boska Komedia może być interesująca dla chrześcijan jako dzieło literackie, ale tylko Biblia jest naszym nieomylnym przewodnikiem w wierze i życiu i jest jedynym źródłem wiecznej prawdy.

English



Powrót na polską stronę główną

Czy Boska Komedia / Piekło Dantego jest biblijnie dokładnym opisem Nieba i Piekła?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries