settings icon
share icon
Pytanie

Skąd pochodzi powiedzenie "Chrystus zmartwychwstał, Prawdziwie zmartwychwstał"?

Odpowiedź


Tradycyjnym pozdrowieniem wielkanocnym w zachodnim kościele jest okrzyk „Chrystus zmartwychwstał!”, a tradycyjna odpowiedź brzmi: „Prawdziwie zmartwychwstał!” W zależności od kościoła słowom tym towarzyszy czasem wymiana trzech pocałunków w policzki, na przemian. W kościołach prawosławnych i katolickich, pozdrowienie nazywane jest „pozdrowieniem paschalnym” i jest bardzo starym zwyczajem.

Powitanie jest ostatecznie oparte na Ew. Łukasza 24.34.Tłumaczenia w historii kościoła, od łacińskiej Wulgaty (ok. 400 r. po Chr.) aż do współczesnych wersji, tłumaczyły ten werset niemal identycznie: "Pan rzeczywiście zmartwychwstał i ukazał się Szymonowi." To, jak to powiedzenie stało się standardowym pozdrowieniem w kościele nie jest znane, chociaż istnieją różne teorie odnośnie tego, jak zaczęto tego powszechnie używać.

Wiemy, że początkowo, pozdrowienie było bardziej powszechne we Wschodniej i Bizantyjskiej liturgii, aniżeli w kościele Zachodnim. Istnieje tradycja we Wschodnim Kościele Prawosławnym, że powiedzenie to stało się popularne dzięki Marii Magdalenie, gdy rzekomo zwróciła się do cesarza Tyberiusza w Rzymie słowami "Chrystus zmartwychwstał."

Używanie tego zwrotu powinno być czymś więcej aniżeli pustą tradycją. Słowa "On zmartwychwstał" przypominają nam o tej radosnej wiadomości, którą świętujemy w Wielkanoc, że śmierć Jezusa nie była na marne, i że ma moc pokonania śmierci. Wypowiadając słowa "Chrystus zmartwychwstał" możemy dzielić się tą niesamowitą prawdą ze sobą nawzajem. Zmartwychwstanie Chrystusa daje nam nadzieję zbawienia i naszego zmartwychwstania i życia wiecznego.

English



Powrót na polską stronę główną

Skąd pochodzi powiedzenie "Chrystus zmartwychwstał, Prawdziwie zmartwychwstał"?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries