settings icon
share icon
Pytanie

Czy chrześcijanie są winni bigoterii? Czy chrześcijanie są bigotami?

Odpowiedź


Postawy takie jak nietolerancja, uprzedzenia i nienawiść do innych ludzi są powszechnie wymieniane w słownikowych definicjach bigoterii. Postawy te są często wyrażane poprzez przestępstwa takie jak rasizm, dyskryminacja i oszczerstwa. Krytycy chrześcijaństwa czasami oskarżają chrześcijan o takie uwłaczające postawy. Jednak ewangelia Jezusa Chrystusa pokazuje, że chociaż poszczególni chrześcijanie mogą nie spełniać standardów moralnych, których są orędownikami, samo chrześcijaństwo nie jest bigoteryjne. Ewangelia podkreśla równość wszystkich ludzi w odniesieniu do grzechu, zbawienia i podstawowej ludzkiej wartości.

Ewangelia, którą Jezus głosił i zlecił swoim naśladowcom, aby przekazywali ją światu, opiera się na fakcie, że wszyscy ludzie rodzą się grzesznikami, niezależnie od ich rasy, płci, pozycji społecznej, pochodzenia religijnego lub rodzinnego czy cnót moralnych (Rz 3:23; 1 J 1:8). Biblijne nauczanie o grzeszności wszystkich ludzi sugeruje, że żadna klasa ludzi nie jest z natury lepsza od innej.

Podczas gdy złą wiadomością jest to, że wszyscy ludzie są winni grzechu, dobrą wiadomością ewangelii jest to, że śmierć Jezusa na krzyżu zapłaciła karę za grzech wszystkich ludzi, niezależnie od ich rasy, płci, statusu społecznego lub jakiegokolwiek innego wyznacznika tożsamości. Jezus poświęcił swoje życie, ponieważ "umiłował świat" (J 3:16), a zaproszenie do przyjęcia Jego ofiary rozciąga się na "wszystkie narody" (Mt 28:19-20). Integracyjne zaproszenie ewangelii i bezkrytyczny sposób, w jaki Jezus poinstruował chrześcijan, aby ją przedstawiali, obalają oskarżenia, że wiara chrześcijańska jest uprzedzona.

Jezus przypomniał ludziom swoich czasów, że "mój dom będzie nazwany domem modlitwy dla wszystkich narodów" (Mk 11:17; por. Iz 56:7). Piotr czasami zmagał się z pewnego rodzaju bigoterią (zob. Ga 2:11-14), ale czyniąc to "nie postępował zgodnie z prawdą ewangelii" (Ga 2:14). Sam Piotr nauczał, że "Bóg nie okazuje faworyzowania, ale przyjmuje z każdego narodu tego, który się Go boi i czyni to, co prawe" (Dz 10:34-35).

Bezstronna natura ewangelii jest widoczna w zróżnicowanym składzie ludzi w Nowym Testamencie, którzy ją przyjęli i zdecydowali się podążać za Jezusem. Na przykład, ludzie z wielu różnych środowisk religijnych i etnicznych uwierzyli w ewangelię. Paweł był Żydem, a Korneliusz poganinem (Dz 9:1-9; 10:1-6). Ludzie z różnych krajów przyjęli ewangelię, w tym urzędnik z Etiopii (Dz 8:26-40) i gubernator z Cypru (Dz 13:6-12). Co więcej, bardzo zróżnicowane zgromadzenie było częścią początków kościoła. Wieloetniczne zgromadzenie w dniu Pięćdziesiątnicy pochodziło z trzech kontynentów: Partowie z Azji, Libijczycy z Afryki i Kreteńczycy z Europy (Dzieje Apostolskie 2:9-11).

Dalszą walką z oskarżeniami o chrześcijańską bigoterię jest fakt, że Biblia wskazuje na ludzi z różnych klas społecznych i poziomów wykształcenia, którzy uwierzyli w ewangelię, od niewidomych żebraków (Mk 10:46-52) po zamożnego Józefa z Arymatei (Mt 27:57). Zbawieni zostali również ludzie wykonujący różne zawody, od skromnych rybaków, takich jak Piotr (Mateusza 4:18-22), po wybitnych prawników, takich jak Nikodem (Jana 3:1-21; 19:39-42). Ludzie z różnymi doświadczeniami w związkach również przyjęli ewangelię, jak ci, którzy mieli kilku małżonków (Jana 4:1-42), winni cudzołóstwa (Jana 8:1-11) i ci, którzy doświadczali pociągu do osób tej samej płci (1 Koryntian 6:9-11).

Pomimo tych faktów, krytycy czasami przedstawiają naśladowców Jezusa jako żarliwych fanatyków, którzy nienawidzą i boją się ludzi różniących się od nich. Ten stereotyp, powszechny w świeckiej kulturze, jest fałszywy. Często opiera się na wyselekcjonowanych anegdotach, takich jak te pochodzące z Kościoła Baptystów Westboro. Typowanie wszystkich chrześcijan w ten sposób obnaża ignorancję kpiarzy i szyderców, ponieważ większość wierzących uważa takie zachowanie za odrażające i niedokładnie przedstawia Jezusa i przesłanie ewangelii.

Kiedy krytycy oskarżają wszystkich chrześcijan o bigoterię na podstawie niefortunnego przykładu pojedynczych osób lub grup, popełniają błąd w rozumowaniu zwany błędem kompozycji. Błąd ten polega na niepoprawnym przypisywaniu cech nielicznych wielu osobom. Na przykład Kościół Baptystów Westboro liczy mniej niż 70 członków, podczas gdy historyczne chrześcijaństwo składa się z 2,4 miliarda ludzi na całym świecie. Co więcej, 51-milionowy Światowy Sojusz Baptystów i 13-milionowa Południowa Konwencja Baptystów, największa grupa protestancka w Stanach Zjednoczonych, potępiły taktykę Kościoła Baptystów Westboro.

Niestety, poszczególni chrześcijanie są czasami winni bigoterii, która niszczy prawdę, że Bóg stworzył wszystkich ludzi na swój obraz (Rdz 1:26-28). Naśladowcy Jezusa, którzy są winni takich grzechów, powinni je wyznać, prosić Boga o przebaczenie i zaprzestać wszelkich uprzedzeń jako dowód prawdziwej skruchy.

Chociaż niektórzy chrześcijanie mogą czasami być winni bigoterii, chrześcijaństwo nie jest bigoteryjne. Koncentruje się raczej na ewangelii, która zaprasza wszystkich ludzi do nawrócenia i uwierzenia w dobrą nowinę o Jezusie Chrystusie (Mk 1:15). W Objawieniu Jan opisuje różnorodność w niebie, udowadniając, że ewangelia nie jest z natury bigoteryjna: "Potem spojrzałem, a oto wielki tłum, którego nikt nie mógł policzyć, z każdego narodu, ze wszystkich plemion, ludów i języków, stojący przed tronem i przed Barankiem, ubrani w białe szaty, z gałązkami palmowymi w rękach" (Objawienie 7:9).

English



Powrót na polską stronę główną

Czy chrześcijanie są winni bigoterii? Czy chrześcijanie są bigotami?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries