Pytanie
Jak chrześcijanin może uniknąć bycia wycieraczką dla innych ludzi?
Odpowiedź
Wycieraczka to mały dywanik umieszczony tuż przy drzwiach, na którym ludzie mogą wytrzeć swoje brudne buty przed wejściem do domu. Termin "wycieraczka" jest również używany w przenośni do opisania ludzi, którzy pozwalają (w przenośni) chodzić po sobie innym; to znaczy, że "wycieraczka" pozwala sobie na znęcanie się, lekceważenie lub wykorzystywanie bez podjęcia obrony. Skoro Jezus nauczał nas "nadstawiać drugi policzek" (Mt 5:39) i "czynić dobrze tym, którzy was nienawidzą" (Łk 6:27), to czy kazał nam być wycieraczkami?
Jezus nie nauczał swoich uczniów, by byli wycieraczkami. Nauczał raczej, że aby chwalić Boga i pokazać się jako Jego prawdziwe dzieci, musimy być czyści wewnątrz i na zewnątrz oraz być jak najbardziej przychylni dla dobra zagubionego świata. "Nadstawianie drugiego policzka" nie oznacza, że narażamy siebie lub innych na niebezpieczeństwo lub że ignorujemy niesprawiedliwość. Kiedy jesteśmy obiektami osobistych zniewag ("uderzeń w policzek"), naszą pierwszą reakcją nie jest odwet. Bycie wycieraczką jest słabością, ale wybranie przebaczenia jest siłą. "Mądrość człowieka rodzi cierpliwość; / chwałą jest przeoczyć obrazę" (Przysłów 19:11).
Podczas gdy my skupiamy się na tym, co widzimy, Bóg zawsze patrzy na serce (Jeremiasza 17:10; Jana 2:25; 1 Samuela 16:7). Polecenia takie jak "czyńcie dobrze tym, którzy was nienawidzą" są skierowane do serc Jego naśladowców. Jezus pragnie, by Jego miłość była naszą główną motywacją we wszystkim, co robimy (1 Koryntian 16:14; 1 Tesaloniczan 3:12). Jeśli staramy się czynić dobro naszym wrogom, nie pozwalamy, by zemsta lub gorycz zakorzeniły się w naszych sercach (List do Hebrajczyków 12:15). Bóg wie, że nasze zewnętrzne działania niekoniecznie odzwierciedlają nasze wewnętrzne motywacje, a to właśnie te wewnętrzne motywacje są dla Niego najważniejsze.
Może się to wydawać szlachetne i chrystusowe, gdy ktoś pozwala się wykorzystywać jako wycieraczka, ale może też kryć się za tym samolubny powód. Na przykład, niektórzy ludzie pozwalają sobie na bycie wycieraczką z powodu własnej niepewności i niskiej samooceny. Obawiają się odrzucenia, więc pozwalają na naruszanie ich osobistych granic przez innych w nadziei, że zostaną docenieni i pokochani. Próbują zdobyć uznanie, kupując je za swoją zgodność, w efekcie oczekując, że omylni ludzie powiedzą im, kim są, zamiast polegać na Bogu. To rzadko działa, a "wycieraczka" czuje się gorzej niż kiedykolwiek.
Chrześcijanin może uniknąć bycia wycieraczką, najpierw rozumiejąc swoją prawdziwą wartość. Każda istota ludzka została stworzona na obraz Boga, aby odzwierciedlać Jego chwałę i piękno w wyjątkowy sposób (Rdz 1:27; 1 Kor 10:31). Powierzchowne czynniki nie mają wpływu na wartość człowieka. Jeśli Bóg nie liczy naszych niższych cech przeciwko nam, to my również nie powinniśmy (Rzymian 8:31). Zrozumienie, że Bóg uznał nas za sprawiedliwych z powodu śmierci i zmartwychwstania Jezusa (2 Koryntian 5:21), powinno dać nam siłę do życia w wolności, którą to przynosi. Nie jesteśmy niczyimi wycieraczkami; jesteśmy synami i córkami Boga Najwyższego (Filipian 2:14-15; Efezjan 5:1).
Po drugie, kiedy chrześcijanin praktykuje bycie "ukrzyżowanym z Chrystusem" (Galacjan 2:20), uwaga przenosi się z siebie na Pana. Jezus, prawdziwy Sługa Wszystkich, nie był wycieraczką. Służył bezinteresownie, ale nigdy nie pozwolił, by ludzie zabrali Mu to, czego nie był gotów dać. W pewnym momencie tłumy próbowały zrzucić Go z urwiska (Łk 4:29). Innym razem chcieli uczynić Go królem (J 6:15). Ponieważ ani jedno, ani drugie nie było Bożym planem wobec Niego, Jezus po prostu się wymknął. Nie chciał być ich wycieraczką.
Po trzecie, chrześcijanie mogą szukać mądrej rady w kwestii wyznaczania granic. Biblia jest księgą granic i konsekwencji. Zdrowe granice tworzą zdrowe relacje. Słowo "nie" jest potężne. Musimy nauczyć się, że przyzwalanie na grzechy lub nieodpowiedzialność innych nie jest miłością, ale pobłażaniem sobie. Samolubny strach, zakorzeniony w pragnieniu, by inni nas kochali, doceniali lub potrzebowali, popycha nas do ratowania tych, którzy powinni doświadczyć własnych konsekwencji. Mądre stawianie granic pozwala innym zebrać konsekwencje, na które zasłużyli i, miejmy nadzieję, wyciągnąć z nich wnioski. Kiedy ktoś prosi nas o naruszenie granicy, osoba, która jest uległa, może być upoważniona do zajęcia właściwego stanowiska i grzecznego "nie". Bóg nas kocha, ale nie boi się powiedzieć "nie", gdy zajdzie taka potrzeba. Odźwierni to zazwyczaj ludzie, którzy boją się powiedzieć "nie", gdy tego potrzebują. Uświadomienie sobie, dlaczego się boimy, może być dużym krokiem w przezwyciężeniu tego upośledzenia.
Trauma z wczesnego dzieciństwa może uwięzić niektórych ludzi w niezdrowej uległej roli, przekonując ich, że ich losem w życiu jest bycie wycieraczką. Być może byli świadkami, jak rodzic modeluje zachowanie wycieraczki i zakładają, że nie mają innego wyjścia, jak tylko robić to samo. Poradnictwo biblijne może pomóc ludziom, którzy czują się bezsilni, przestać być wycieraczkami. Mogą nauczyć się odrzucać kłamstwa, które Szatan zakorzenił w ich duszach i odnawiać swoje umysły Bożą prawdą (Rz 12:1-2).
English
Jak chrześcijanin może uniknąć bycia wycieraczką dla innych ludzi?