settings icon
share icon
Pytanie

Jak chrześcijanin powinien postrzegać faszyzm?

Odpowiedź


Według słownika Merriam-Webster faszyzm to "filozofia polityczna, ruch lub reżim, który wywyższa naród i często rasę ponad jednostkę i który opowiada się za scentralizowanym autokratycznym rządem kierowanym przez dyktatorskiego przywódcę, surową regimentacją gospodarczą i społeczną oraz siłowym tłumieniem opozycji".

Najlepszym przykładem faszyzmu jest oczywiście nazizm w dwudziestowiecznych Niemczech. Autokratyczny dyktator (Adolf Hitler) zdecydował się prowadzić politykę, która za wszelką cenę stawiała Niemcy na pierwszym miejscu, a następnie na pierwszym miejscu stawiała "rasę aryjską", tak aby inni nie-aryjczycy (głównie Żydzi) i niepełnosprawni zostali eksterminowani. W trakcie tego procesu indywidualne prawa wszystkich Niemców zostały poważnie ograniczone.

Chrześcijanie powinni potępiać to, co wydarzyło się w nazistowskich Niemczech i dziś wszyscy to robią. Jednak w tamtym czasie wydaje się, że wielu chrześcijan (a przynajmniej tych, którzy się za takich uważali) nie miało problemów z przystaniem na nazistowski program. Zbyt często sprawa narodu jest mylona ze sprawą Chrystusa. Stało się tak częściowo w Niemczech, ponieważ był to naród "chrześcijański" z kościołem narodowym.

Aby dokonać chrześcijańskiej oceny faszyzmu, musimy przyjrzeć się każdemu z poszczególnych elementów zawartych w powyższej definicji. Pierwszym z nich jest autokratyczny przywódca lub dyktator. Pismo Święte nie potępia dyktatorów. W rzeczywistości w czasach starożytnych prawie wszyscy przywódcy byli dyktatorami. Począwszy od faraona, przez Nabuchodonozora, aż po Cezara, wszyscy mieli mniejszą lub większą władzę w swoich królestwach. Nawet król Izraela miał znacznie większą władzę niż jakikolwiek przywódca we współczesnej demokracji, ale król Izraela miał rządzić sprawiedliwie zgodnie z Prawem jako przedstawiciel Boga. W rzeczywistości wszyscy królowie powinni rządzić sprawiedliwie i zostaną odpowiednio osądzeni (Psalm 82). Choć może to obrażać współczesną wrażliwość, dyktatorzy jako tacy nie są potępiani w Piśmie Świętym. Jednak autokratyczni dyktatorzy stanowią problem, jeśli odmawiają podporządkowania się prawu Bożemu i stają się prawem sami dla siebie.

Chrześcijanie we współczesnych demokracjach mają narzędzia do przeciwstawiania się wymykającym się spod kontroli władcom, których starożytni chrześcijanie prawdopodobnie nigdy sobie nie wyobrażali - głosowanie, wolność słowa, prawo do zgromadzeń itp. Oczywiście, zgodnie z powyższą definicją faszyzmu, reżim faszystowski jest represyjny, więc prawa jednostki są zwykle tłumione. Kluczem byłoby wykorzystanie tych praw, dopóki są one jeszcze dostępne, aby zapobiec dojściu faszyzmu do pełnej władzy.

Drugim elementem faszyzmu, który należy rozważyć, jest wywyższenie dobra narodowego ponad prawa jednostki. Pismo Święte nie zawiera bezpośredniej oceny praw indywidualnych i narodowych. Zawsze istnieje równowaga. Czasami ludzie są wzywani do pójścia na wojnę, aby chronić naród, podczas gdy wielu z nich wolałoby tego nie robić. Czasami organ rządowy może skonfiskować własność prywatną dla dobra publicznego. W Stanach Zjednoczonych nie można tego zrobić bez należytego procesu i rekompensaty za własność. W reżimie faszystowskim własność prywatna może zostać skonfiskowana do woli, ale dotyczy to wielu reżimów totalitarnych, nie tylko faszystowskich. Z drugiej strony, jeśli prawa jednostki są absolutyzowane, rezultatem jest anarchia. Musi istnieć równowaga, a zachodnie demokracje były w stanie utrzymać tę równowagę poprzez system "kontroli i równowagi" między rządem a ludźmi oraz wewnątrz rządu, tak aby żadna pojedyncza osoba nie zyskała zbyt dużej władzy.

Reżimy faszystowskie również często wywyższają swój własny naród ponad wszystkie inne narody. Z pewnością nie ma nic złego w tym, że naród dba o własne interesy, ale gdy dzieje się to ze szkodą dla innych narodów, jest to sprzeczne z Pismem Świętym. List do Filipian 2:3-4 podaje nam ideał: "I nie czyńcie nic z kłótliwości ani przez wzgląd na próżną chwałę, lecz w pokorze uważajcie jedni drugich za wyższych od siebie. (4) Niechaj każdy baczy nie tylko na to, co jego, lecz i na to, co cudze". To, co zostało tutaj powiedziane o jednostce, odnosi się również do narodów. W reżimie faszystowskim indywidualny dyktator często uważa się za ucieleśnienie narodu, więc może mylić swoje osobiste dobro z dobrem narodu i jego ludzi.

Z biblijnego punktu widzenia wydaje się, że najbardziej odrażającym aspektem faszyzmu jest rozróżnienie między "rasami" i wywyższanie własnej rasy ponad inne. Nie ma biblijnych podstaw dla tych rozróżnień. Po pierwsze, z biologicznego punktu widzenia istnieje tylko jedna rasa - rasa ludzka z naukową klasyfikacją Homo sapiens. Różnice, które często kojarzymy z rasą, takie jak kolor skóry lub kształt oka, są po prostu odmianami gatunku. Inne różnice, takie jak jedzenie, muzyka i styl ubierania się, są wynikiem warunków kulturowych. Ostatecznie nie ma prawdziwej różnicy między ludźmi - wszyscy są stworzeni na obraz Boga, wszyscy zgrzeszyli i wszyscy muszą zostać zbawieni przez wiarę w Chrystusa, w przeciwnym razie zostaną potępieni przed Bogiem. Rasizm jest zły w każdym przypadku i powinien być zwalczany przez chrześcijan zarówno w kościele, jak i w szerszym społeczeństwie. Z tego powodu chrześcijanin nie powinien brać udziału w organizacjach faszystowskich.

English



Powrót na polską stronę główną

Jak chrześcijanin powinien postrzegać faszyzm?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries