Pytanie
Jaki wpływ na wiarę chrześcijańską miał Fryderyk Nietzsche?
Odpowiedź
Fryderyk Nietzsche (1844-1900) urodził się w Rochen w Prusach jako syn luterańskiego pastora, który ostatecznie zmarł na chorobę mózgu. Kobiety w życiu Nietzschego (matka, siostra, dwie ciotki i babka) silnie zdominowały jego wczesne życie. Choć otrzymał silne religijne wychowanie, Nietzsche odrzucił chrześcijaństwo początkowo na studiach, a jeszcze silniej podczas służby w pruskim korpusie medycznym.
Osoby, które miały wpływ na Nietzschego w sensie filozoficznym, to Heraklit (akt stawania się), Kant (agnostycyzm), Schopenhauer (ateizm), Darwin (ewolucja), F. A. Lange (materializm) i Voltaire (antychrześcijaństwo, antynadprzyrodzoność). Pisma Nietzschego to między innymi "Tak mówił Zaratustra", "Poza dobrem i złem", "Genealogia moralności", "Antychryst" i "Ecce Homo", autobiografia napisana pod koniec jego życia.
Filozofia Nietzschego skłaniała się ku egzystencjalizmowi; był on jednym z niewielu egzystencjalistów, którzy przyznali, że bez Boga życie nie ma ostatecznego sensu (tj. nihilizmu) i nie ma obiektywnych wartości moralnych. W odniesieniu do moralności Nietzsche przyznał: "Ty masz swoją drogę. Ja mam swoją drogę. Jeśli chodzi o właściwą, poprawną i jedyną drogę, to ona nie istnieje" (parafraza z Thus Spoke Zarathustra, przeł. Walter Kaufmann, Penguin Books, 1966, s. 195).
Nietzsche był wściekle przeciwny chrześcijaństwu i ogłosił, że Bóg umarł w swoim krótkim dziele "Przypowieść o szaleńcu" z 1882 roku. Przyznał jednak, że jego odrzucenie wiary chrześcijańskiej nie było racjonalne, ale wolicjonalne: "To nasze preferencje decydują o odrzuceniu chrześcijaństwa, a nie argumenty" (cytowane przez Henri Lubaca, The Drama of Atheist Humanism, Ignatius Press, 1995, s. 49). Będąc zwolennikiem ewolucji i przetrwania najsilniejszych, Nietzsche żywił silną pogardę dla Chrystusa z powodu miłosierdzia, jakie okazywał słabym i wyrzutkom: "Co jest bardziej szkodliwe niż jakakolwiek przywara? Praktyczne współczucie dla wyrzutków i słabych - chrześcijaństwo. . . . Ludzkość ... nie musi dziękować zwykłej tolerancji i humanitaryzmowi za swoje istnienie" (The Antichrist, przeł. H. L. Mencken, Alfred A. Knopf, 1924, s. 43, 63). Stanowisko to mogło mieć pewien wpływ na jego antysemityzm: "Cała historia Izraela przestała mieć jakąkolwiek wartość: precz z nią!" (tamże, s. 84).
Podobnie jak wielu ateistów, Nietzsche błędnie postrzegał wiarę chrześcijańską jako epistemologię (tj. metodę zdobywania wiedzy), a nie odpowiedź na wcześniej zdobytą wiedzę: "Ale kiedy wiara jest w ten sposób wywyższona ponad wszystko inne, z konieczności wynika, że rozum, wiedza i cierpliwe dociekanie muszą zostać zdyskredytowane: droga do prawdy staje się drogą zakazaną" (tamże, s. 76). Posunął się nawet do stwierdzenia: "Cokolwiek teolog uważa za prawdę, musi być fałszywe: mamy tu niemal kryterium prawdy" (tamże, s. 51-52, podkreślenie w oryginale).
U podstaw filozofii Nietzschego leżała nienawiść do miłości i jej odrzucenie. O miłości pisał: "Kiedy człowiek jest zakochany, znosi więcej niż w jakimkolwiek innym momencie; poddaje się wszystkiemu. Problem polegał na wymyśleniu religii, która pozwalałaby kochać: w ten sposób najgorsze, co życie ma do zaoferowania, zostaje przezwyciężone - jest ledwo zauważalne. Tyle o trzech cnotach chrześcijańskich: wierze, nadziei i miłości: Nazywam je trzema chrześcijańskimi pomysłowościami" (tamże, s. 77).
W 1889 roku, w wieku 44 lat, Nietzsche doznał załamania psychicznego i został przyjęty do szpitala psychiatrycznego w Bazylei w Szwajcarii. Później został przeniesiony do azylu w Jenie w Niemczech. Przez ponad rok Nietzsche pozostawał w stanie całkowitego załamania psychicznego i zmarł w sierpniu 1900 roku.
Dziś relatywizm, naturalizm i nihilizm Nietzschego nadal wywierają wpływ na filozofię, sztukę i kulturę. Jego buntownicze odrzucenie religii, zwłaszcza chrześcijaństwa, oraz jego poparcie dla przemocy i poszukiwania siebie sprawiają, że jego idee są antytezą biblijnej miłości i poświęcenia. Różne osoby próbowały, z niewielkim powodzeniem, zintegrować idee Nietzschego z religią, tworząc takie filozofie jak "chrześcijański ateizm".
English
Jaki wpływ na wiarę chrześcijańską miał Fryderyk Nietzsche?