Pytanie
Czy niekatolicki chrześcijanin powinien uczestniczyć w katolickiej mszy?
Odpowiedź
Na to pytanie można spojrzeć na dwa sposoby. Po pierwsze, czego Kościół katolicki naucza o tym, kto może uczestniczyć we Mszy Świętej (komunii)? Po drugie, co powinien rozważyć protestant?
Po pierwsze, zgodnie z nauczaniem katolickim, istnieje pięć wymogów dotyczących komunii katolickiej:
1) Osoba musi znajdować się w "stanie łaski" (1 Koryntian 11:27-28). Osoba traci "stan łaski" poprzez popełnienie grzechu śmiertelnego. Przykładami grzechów śmiertelnych są aborcja (poddanie się aborcji lub uczestniczenie w niej), akty homoseksualne, seks pozamałżeński, rozmyślne nieczyste myśli itp.
2) Osoba przystąpiła do spowiedzi od czasu popełnienia ostatniego grzechu śmiertelnego.
3) Osoba biorąca udział w komuni musi wierzyć w transsubstancjację, co oznacza, że chleb przemienia się w rzeczywiste ciało Chrystusa, a wino w rzeczywistą krew Chrystusa.
4) Osoba musi przestrzegać postu eucharystycznego, powstrzymując się od jedzenia i picia przez co najmniej godzinę przed komunią.
5) Dana osoba nie może podlegać kościelnej karze, takiej jak ekskomunika.
Zgodnie z tymi wymogami, niekatolik nie mógłby uczestniczyć w katolickiej mszy (komunii).
Po drugie, protestanci muszą rozważyć, co reprezentuje komunia. Z biblijnego punktu widzenia celem komunii jest upamiętnienie śmierci Jezusa Chrystusa i nowego przymierza oraz "głoszenie" Jego ofiary za pomocą ilustracji (Mt 26:28; Łk 22:19; 1 Kor 11:26). W kościele katolickim cel jest zupełnie inny. Kiedy osoba przyjmuje komunię w kościele katolickim, kapłan mówi: "Ciało Chrystusa", a osoba przyjmująca komunię odpowiada: "Amen". Oznacza to wiarę w transsubstancjację. Zdecydowana większość protestantów zdecydowanie nie zgadza się z katolickim rozumieniem Wieczerzy Pańskiej, a powiedzenie "Amen" byłoby nieuczciwe.
Przyjęcie komunii w kościele katolickim oznaczałoby stwierdzenie: "Jestem w jedności / zgadzam się z tobą". W wierze katolickiej przyjmowanie komunii zrównuje osobę w wierze i praktyce z doktryną Kościoła. Biorąc pod uwagę wiele teologicznych nieporozumień między katolicyzmem a protestantyzmem, niekatolicy nie powinni uczestniczyć w katolickiej komunii.
Koncepcja ta jest myląca dla niektórych protestantów, ponieważ wiele niekatolickich kościołów praktykuje "otwartą komunię" - to znaczy, że witają wszystkich, którzy przyjęli Jezusa Chrystusa jako Zbawiciela, aby uczestniczyli w komunii z nimi. W komunii witamy braci i siostry w Chrystusie i łączymy się, aby pamiętać o ofierze Jezusa dla naszego zbawienia. Wieczerza Pańska staje się w ten sposób symbolem jedności między wierzącymi.
Podsumowując, niekatolik nie powinien uczestniczyć w katolickiej mszy z dwóch powodów. Nie spełniamy wymagań ustanowionych przez Kościół katolicki i nie zgadzamy się z katolickim rozumieniem Wieczerzy Pańskiej. Komunia powinna mieć miejsce tylko wśród wierzących, którzy podzielają wspólne poglądy na temat komunii i zbawienia.
English
Czy niekatolicki chrześcijanin powinien uczestniczyć w katolickiej mszy?