settings icon
share icon
Pytanie

Jakie jest katolickie rozumienie chrztu?

Odpowiedź


Według Katechizmu Kościoła Katolickiego (KKK) chrzest wodny jest pierwszym sakramentem i daje dostęp do innych wymaganych sakramentów. Jest to również akt, który odpuszcza grzechy, zapewnia duchowe odrodzenie i czyni człowieka członkiem Kościoła (KKK, 1213). Kościół katolicki wierzy również, że Jezus wymaga chrztu, aby otrzymać życie wieczne.

Katolicy postrzegają chrzest jako środek, dzięki któremu człowiek otrzymuje Ducha Świętego. Sakrament ten nazywany jest "bramą do życia w Duchu" (KKK, 1213). "Obmycie odrodzenia" w Liście do Tytusa 3:5 jest interpretowane jako dosłowne obmycie wodą i jest związane z obrzędem chrztu. To samo odnosi się do wzmianki Jezusa o "narodzeniu z wody" w Ewangelii Jana 3:5. Nawet niekatolicy, którzy zostali ochrzczeni, są uważani za "usprawiedliwionych przez wiarę w chrzest" (KKK, 1271), ponieważ chrzest włącza wszystkich w Chrystusa.

Według katolicyzmu długi proces poprzedza jakąkolwiek nadzieję na "zbawienie". Wymagane jest "głoszenie Pana, przyjęcie Ewangelii pociągające za sobą nawrócenie, wyznanie wiary, sam chrzest, wylanie Ducha Świętego i przystąpienie do komunii eucharystycznej" (KKK, 1229). Chrzest jest konieczny, ponieważ, według katolicyzmu, "przez chrzest zostają odpuszczone wszystkie grzechy, zarówno grzech pierworodny, jak i wszystkie grzechy osobiste" (KKK, 1263).

KKK 1274 naucza: "Duch Święty naznacza nas na chrzcie pieczęcią Pana na dzień odkupienia". Pieczęć ta nie daje jednak żadnego bezpieczeństwa, ponieważ ochrzczony chrześcijanin musi być "wierny", by zachować pieczęć "aż do końca". Dopiero wtedy "będzie mógł odejść z tego życia w nadziei zmartwychwstania".

Katolicy praktykują chrzest niemowląt, który uważają za dar łaski Bożej. Niemowlęta i małe dzieci są "chrzczone w wierze Kościoła" (KKK, 1282). Jeśli chodzi o dzieci, które zmarły bez chrztu, niektórzy katolicy wierzą, że trafiają one do Limbo, miejsca na granicy nieba i piekła. Limbo nigdy nie było jednak oficjalnym nauczaniem Kościoła. Oficjalnie Kościół "może jedynie powierzyć je miłosierdziu Bożemu" i "mieć nadzieję, że istnieje droga zbawienia dla dzieci zmarłych bez chrztu" (KKK, 1261).

Katolicy używają wersetów takich jak Łukasza 18:15-16 i 1 Koryntian 1:16 na poparcie praktyki chrztu niemowląt. Fragmenty te są jednak nadużywane. Biblia nie naucza chrztu niemowląt. W Ewangelii Łukasza 18 rodzice przynoszą swoje dzieci, aby Jezus mógł ich dotknąć, a uczniowie ganią ich za to. Chrystus powiedział swoim uczniom: "Pozwólcie dzieciom przychodzić do Mnie i nie przeszkadzajcie im, albowiem do takich należy królestwo Boże". Pan nie powiedział tutaj nic o chrzczeniu niemowląt; powiedział jedynie, aby nie zabraniać dzieciom podążania za Nim. Wyciąganie z tego wersetu nauki na temat chrztu jest błędne.

W 1 Liście do Koryntian 1 Paweł mówi o rodzinie (gospodarstwie domowym), która została ochrzczona. W wersecie 16 mówi: "Ja również ochrzciłem domostwo Stefana". Czy wiemy, czy w domu Stefana były niemowlęta lub bardzo małe dzieci? Nie. Nie znamy wieku nikogo z domowników, a opieranie doktryny na przypuszczeniach jest nierozsądne.

Mamy więc kilka kluczowych różnic w katolickiej doktrynie chrztu w porównaniu z Pismem Świętym. Jedną z nich jest to, że Biblia mówi, że należy przyjąć chrzest, gdy mamy wiarę i żałujemy za grzechy (Dz 2:38; Mk 16:15-17); nikt nie powinien być ochrzczony "w wierze Kościoła", w wierze swoich rodziców itp. Biblia mówi, że otrzymujemy Ducha Świętego, gdy wierzymy w Chrystusa (Efezjan 1:13-14; Galacjan 3:2-3). Nie ma innego sposobu na otrzymanie Go, jak tylko przez wiarę. Uczynki, nawet te związane z chrztem, nie są powodem, dla którego dana osoba jest zbawiona (Tytusa 3:5).

Katolicy nauczają, że ochrzczona osoba zaczyna uczestniczyć w życiu wiecznym w momencie chrztu, ale nauczają również, że traci to "wieczne" życie i Ducha Świętego, gdy grzeszy. Biblia mówi, że chrześcijanin może "zasmucić" Ducha Świętego, ale "pieczęć", którą Duch Święty na nas nakłada, nie może zostać złamana (Efezjan 4:30).

We wszystkich przypadkach chrztu w Nowym Testamencie, akt ten zawsze następował po uwierzeniu i wyznaniu Chrystusa, wraz z pokutą (np. Dz 8:35-38; 16:14-15; 18:8; i 19:4-5). Chrzest nie jest tym, co daje nam zbawienie. Chrzest jest aktem posłuszeństwa po uwierzeniu.

English



Powrót na polską stronę główną

Jakie jest katolickie rozumienie chrztu?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries