Pytanie
Kim byli Moabici?
Odpowiedź
Moabici byli plemieniem wywodzącym się od Moaba, syna Lota, zrodzonego z kazirodczej relacji z jego najstarszą córką (1 Ks. Mojżeszowa 19.37). Od Zoar, kolebki tego plemienia, na południowo-wschodniej granicy Morza Martwego, stopniowo rozprzestrzenili się po regionie na wschód od Jordanu. Na krótko przed Wyjściem (Izraelitów z Egiptu), wojujący Amoryci przekroczyli Jordan pod wodzą swojego króla Sichona, i wypędzili Moabitów z regionu między doliną rzeki Arnon a rzeką Jabbok i zajęli ją, czyniąc Cheszbon swoją stolicą. Moabici zostali wówczas ograniczeni do terytorium na południe od Doliny Arnon (4 Ks. Mojżeszowa 21.26–30).
Podczas Wyjścia, Izraelici nie przekroczyli Moabu, ale przeszli przez "pustynię" na wschód, ostatecznie docierając do kraju na północ Arnonu. Moabici zostali zaniepokojeni i król Balak, poszukiwał pomocy u Midianitów (4 Ks. Mojżeszowa 22.2-4). Z tej przyczyny Balaam odwiedził Balaka (4 Ks. Mojżeszowa 22.2-6).
Na równinach Moabu, które należały do Amorytów, dzieci Izraela rozbiły swój ostatni obóz, zanim weszli do ziemi Kanaan (4 Ks. Mojżeszowa 22.1; Ks. Jozuego 13.32). To ze szczytu Pisga Mojżesz, najpotężniejszy z proroków, spoglądał na Ziemię Obiecaną; to tutaj, na Nebo, umarł samotną śmiercią; to tutaj, w dolinie naprzeciw Bet-Peor, został pochowany (5 Ks. Mojżeszowa 34.5–6).
Bazaltowy kamień, na którym widnieje napis króla Meszy, został odkryty w Dibon przez Kleina, niemieckiego misjonarza w Jerozolimie w 1868 roku, składający się z trzydziestu czterech wierszy napisanych hebrajsko-fenickimi literami. Kamień został postawiony przez Meszę około 900 r. przed Chr. jako zapis i pamiątka jego zwycięstw. Zapisuje wojny Meszy z Omrim, jego publiczne budowle i jego wojny z Horonaimem. Inskrypcja ta uzupełnia i potwierdza historię króla Meszy opisaną w 2 Ks. Królewskiej 3. 4–27. Jest to najstarszy napis zapisany literami alfabetu i oprócz swojej wartości w dziedzinie starożytności hebrajskiej ma duże znaczenie lingwistyczne.
Prawdopodobnie najbardziej znaczącą postacią biblijną, która pochodziła z Moabu była Rut, która była "kobietą moabicką", ale była genetycznie powiązana z Izraelem poprzez Lota, bratanka Abrahama (Ks. Rut 1.4; 1 Ks. Mojżeszowa 11.31; 19.37). Rut jest przykładem tego, jak Bóg może zmienić życie i sprowadzić je w kierunku, który wcześniej zaplanował, i widzimy Boga wypełniającego swój doskonały plan w życiu Rut, tak jak to czyni w życiu wszystkich swoich dzieci (Rzymian 8.28). I chociaż mając pogańskie korzenie i wywodząc się z Moabu, gdy tylko spotkała Boga Izraela, Rut stała się żywym świadectwem o Nim przez wiarę. Rut, Moabitka, jest jedną z nielicznych kobiet wymienionych w genealogii Jezusa Chrystusa (Ew. Mateusza 1.5).
English
Kim byli Moabici?