settings icon
share icon
Pytanie

Czym jest PETA? Czy chrześcijanin może wspierać PETA?

Odpowiedź


PETA to akronim od People for the Ethical Treatment of Animals (Ludzie na rzecz Etycznego Traktowania Zwierząt). Według ich strony internetowej, PETA jest międzynarodową organizacją założoną w 1980 roku, która "poświęca się ustanowieniu i obronie praw wszystkich zwierząt. PETA działa w oparciu o prostą zasadę, że zwierzęta nie są nasze, aby je jeść, eksperymentować na nich lub wykorzystywać do rozrywki. PETA edukuje decydentów i opinię publiczną na temat znęcania się nad zwierzętami i promuje życzliwe traktowanie zwierząt". Księga Przysłów 12:10 mówi nam, że prawy człowiek dba o życie swojego zwierzęcia, więc biblijną zasadą jest, że powinniśmy traktować zwierzęta humanitarnie; jednak PETA wykracza daleko poza biblijną zasadę.

Okrucieństwo w jakiejkolwiek formie jest pogwałceniem Bożej natury, a nie Jego planu wobec tych, którzy zamieszkują Jego ziemię (Prz 11:17). Kiedy Bóg dał Adamowi władzę nad wszystkimi zwierzętami (Rdz 1:26), oczekiwał, że człowiek będzie się o nich uczył, dbał o nie, hodował je i wykorzystywał do zaspokajania potrzeb ludzkości. Ludzkość szybko nauczyła się, że wełna z owiec tworzy doskonałe ubrania, a także pomaga owcom zrzucić ciężką sierść. Mleko kóz i krów stanowi zdrowy dodatek do diety ludzi. Zaprojektowane przez Boga ciała wołów, mułów i koni od wieków przynoszą ludzkości tysiące korzyści.

Ale Bóg dał również zwierzęta na mięso. W Księdze Rodzaju 9:2-4, po potopie, Bóg dał Noemu szczegółowe instrukcje dotyczące jedzenia. Człowiek nie był już ograniczony do diety wegetariańskiej. Miał traktować wszystkie zwierzęta jako pożywienie. Jedynym ograniczeniem było to, że żadne zwierzę nie mogło zostać zjedzone z krwią w środku. Krew reprezentuje świętość życia i nawet podczas jedzenia zwierzęcia ludzie mieli szanować fakt, że odebrali życie, które tylko Bóg może stworzyć (Kpł 17:11). Badania medyczne wykazały później, że jest to również zdrowa praktyka, ponieważ spożywanie niedogotowanego mięsa może powodować choroby. Boże przykazania są zawsze dla naszego dobra.

Gdyby jedyną troską PETA było humanitarne traktowanie zwierząt, chrześcijanie mogliby z całego serca wspierać jej cele. Jednak PETA idzie znacznie dalej i przyznaje zwierzętom "prawa", które są równoznaczne z prawami ludzi. Założycielka PETA Ingrid Newkirk stwierdziła: "Jeśli chodzi o ból, miłość, radość, samotność i strach, szczur jest świnią, a pies chłopcem. Każdy ceni swoje życie i walczy z nożem". Takie stwierdzenia przenoszą cele PETA na ekstremistyczny poziom, którego chrześcijanie szanujący Biblię nie mogą zaakceptować. Ludzie nie są zwierzętami.

Strona internetowa PETA stwierdza, że "tylko uprzedzenia pozwalają nam odmawiać innym praw, których sami oczekujemy. Niezależnie od tego, czy chodzi o rasę, płeć, orientację seksualną czy gatunek, uprzedzenia są moralnie niedopuszczalne". W ten sposób PETA przyznaje zwierzętom taką samą świętość życia, jaką Bóg dał ludziom. Z biblijnego punktu widzenia życie ludzkie jest wyjątkowe. Jezus powiedział, że wartość jednego człowieka jest znacznie większa niż "wielu wróbli" (Łk 12:7). Bóg troszczy się o wróble, ale o nas troszczy się bardziej. Ludzie mają większą wartość.

Bóg powołał do życia zwierzęta (Rdz 1:20-25), podobnie jak niebo, gwiazdy i drzewa. Mężczyźni i kobiety zostali stworzeni oddzielnie, na obraz samego Boga (Rdz 1:27). Nie jesteśmy jedynie wyższymi zwierzętami na drzewie ewolucji. Zostaliśmy stworzeni przez Boga specjalnie po to, by mieć z Nim społeczność. Mamy wiecznego ducha, który będzie żył wiecznie, albo z Bogiem, albo poza Nim (Jana 3:16-18, 36). Nie dotyczy to zwierząt.

W całej Biblii zwierzęta były wykorzystywane, dosiadane, hodowane, posiadane i spożywane przez ludzi (Powtórzonego Prawa 12:15, 20; Kapłańska 6:25-27). Sam Jezus jeździł na ośle, jadł ryby i opowiedział historię, w której zabito utuczone cielę (Łukasza 15:23; 19:35; 24:42-43). W Starym Testamencie Bóg prowadził historię odkupienia poprzez ciągłe krwawe ofiary ze zwierząt. List do Hebrajczyków 9:22 mówi, że bez przelania krwi nie ma przebaczenia grzechów. Dopóki Jezus nie przelał własnej krwi (Mt 26:28), krew przebaczenia pochodziła od doskonałych baranków, cielców i kozłów (Kpł 4:32-33). Bóg, który stworzył te zwierzęta, nakazał również ich ubój w ramach swojego planu pokuty.

Jednym z żydowskich świąt nakazanych w Piśmie Świętym jest Pascha, czas, w którym wspomina się wyjście z Egiptu. Podczas pierwszej Paschy zabijano baranka, a jego krwią smarowano odrzwia żydowskich domów, aby zapobiec śmierci pierworodnych (Wj 12:21-22). PETA uważa, że Boże wymagania dotyczące krwawych ofiar są nie do przyjęcia, co stawia ich w bezpośredniej opozycji do Boga i Biblii. PETA wyniosła królestwo zwierząt do miejsca, które nigdy nie było zamierzone przez Boga. Czyniąc to, umniejszyli świętość ludzkiego życia. Jak na ironię, wielu zwolenników PETA jest również zwolennikami aborcji.

Chrześcijanie mogą zgodzić się z PETA, że okrucieństwo wobec każdej żywej istoty, w tym zwierząt, jest złe. Możemy zgodzić się, że jeśli dostępne są bardziej humanitarne metody uboju lub wykorzystywania zwierząt w badaniach, to należy je stosować. Zamykanie chorych hodowli szczeniąt, ujawnianie nieludzkich warunków panujących w laboratoriach lub podczas przedstawień teatralnych, a także praca nad ograniczeniem posiadania zwierząt przez osoby, które udowodniły, że się do tego nie nadają, to sposoby, w jakie chrześcijanie mogą wspierać cele PETA. Mądry chrześcijanin zdaje sobie jednak sprawę, że PETA nie wspiera chrześcijańskiego światopoglądu i dlatego nie można jej całym sercem popierać.

English



Powrót na polską stronę główną

Czym jest PETA? Czy chrześcijanin może wspierać PETA?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries