www.gotquestions.org/Polski



Co Biblia mówi o czekaniu?

Odpowiedź:
Dzisiejszy świat jest nastawiony na natychmiastową gratyfikację i ma awersję do czekania. Nowoczesne środki transportu pozwalają pasażerom dotrzeć do celu w ułamku czasu, jaki zajmowało to wieki temu. Udogodnienia takie jak kuchenka mikrofalowa i poczta elektroniczna przyspieszają gotowanie i korespondencję. Nawet przekazywanie wiedzy biblijnej ewoluowało od żmudnego procesu przepisywania do kieszonkowych komputerów. Po włączeniu smartfona cała Biblia jest na wyciągnięcie ręki. Z tych wszystkich powodów i nie tylko, czekanie często niesie ze sobą negatywne konotacje we współczesnym społeczeństwie. Biblia ukazuje jednak błogosławieństwa, jakie może przynieść czekanie.

Oczekiwanie na Pana

Cierpliwe i ufne pokładanie ufności w Panu, nawet w obliczu kłopotów, jest biblijną ideą oczekiwania na Pana. Wierzący wiedzą, że Bóg jest dobry i sprawuje kontrolę. "Dobry jest Pan dla tego, kto mu ufa, dla duszy, która go szuka." (Lamentacja 3:25). On będzie działał w swoim czasie, a w międzyczasie Jego dzieci mogą odpocząć. "Nikt, kto na Ciebie czeka, nie będzie zawstydzony" (Psalm 25:3). Nakazano nam czekać, a wiara tego wymaga: "Oczekujcie Pana, bądźcie mocni i niech wasze serce nabierze odwagi; oczekujcie Pana!" (Psalm 27:14). Pan obiecuje pomóc tym, którzy na Niego czekają (Izajasza 30:18; 40:31).

Oczekiwanie na Bożą sprawiedliwość

Król Dawid, choć wielce błogosławiony przez Boga, zmagał się przez całe swoje życie. W Księdze Psalmów opisuje on swoje osobiste reakcje na niebezpieczne czasy. W chwilach niepokoju Dawid wołał do Boga i szukał ochrony i sprawiedliwości przeciwko swoim wrogom: "Zdaj się w milczeniu na Pana i złóż w nim nadzieję. Nie gniewaj się na tego, któremu się szczęści, Na człowieka, który knuje złe zamiary!" (Psalm 37:7). Nawet obawiając się o swoje życie, Dawid powiedział: "Czekamy z nadzieją na Pana; On jest naszą pomocą i tarczą. W Nim radują się nasze serca, bo ufamy Jego świętemu imieniu" (Psalm 33:20-21).

Oczekiwanie na odpowiedź na modlitwę

W obliczu strachu i niepokoju, chrześcijanin jest tak zachęcany: "Wszelką troskę swoją złóżcie na niego, gdyż On ma o was staranie." (1 Piotra 5:7). Gdy modlimy się o rozwiązanie jakiegoś problemu, mamy tendencję do natychmiastowego szukania Bożych odpowiedzi. Jednakże Bóg często wymaga czasu oczekiwania przed udzieleniem odpowiedzi. Dawid, szukając ulgi w swoich kłopotach, powiedział: "Czekałem cierpliwie na Pana; zwrócił się do mnie i wysłuchał mego wołania" (Psalm 40:1). Chociaż odpowiedzi na modlitwy nie są obiecane natychmiast, Bóg obiecuje wysłuchać naszych modlitw.

Bóg obiecał również pomóc tym, którzy nie potrafią nawet zebrać słów modlitwy. Apostoł Paweł powiedział: "A jeśli spodziewamy się tego, czego nie widzimy, oczekujemy żarliwie, z cierpliwością. (26) Podobnie i Duch wspiera nas w niemocy naszej; nie wiemy bowiem, o co się modlić, jak należy, ale sam Duch wstawia się za nami w niewysłowionych westchnieniach." (Rz 8:25-26). Duch Święty towarzyszy wierzącym i modli się z nimi i za nich, nawet gdy oczekują na odpowiedź.

W innym miejscu Paweł oferuje tę zachętę w oczekiwaniu: "A nie tylko to, chlubimy się też z ucisków, wiedząc, że ucisk wywołuje cierpliwość, (4) a cierpliwość doświadczenie, doświadczenie zaś nadzieję" (Rz 5:3-4). Cierpliwość buduje nas, prowadząc do silniejszego charakteru i większej wiary w Boga.

Oczekiwanie na powrót Jezusa i nasze uwielbienie

W czasach wczesnego Kościoła popularnym tematem był powrót Jezusa Chrystusa. Gdy chrześcijanie na przestrzeni dziejów byli prześladowani i męczeni na całym świecie, mieli nadzieję na dzień, w którym ich Zbawiciel powróci i ich zbawi. Jakub, brat Jezusa, zachęcał pierwszych chrześcijan tymi słowami: "Przeto bądźcie cierpliwi, bracia, aż do przyjścia Pana. Oto rolnik cierpliwie oczekuje cennego owocu ziemi, aż spadnie wczesny i późniejszy deszcz. (8) Bądźcie i wy cierpliwi, umocnijcie serca swoje, bo przyjście Pana jest bliskie." (Jk 5:7-8). Czekanie nie jest łatwe. Paweł mówi, że chrześcijanie "wzdychają w duchu, oczekując z niecierpliwością przybrania za synów i odkupienia naszych ciał" (Rz 8:23). Gdy wierzący czekają na dzień, w którym ujrzą Chrystusa i zostaną uwielbieni, spoczywa na nich odpowiedzialność: "Trwajcie w miłości Bożej, oczekując miłosierdzia Pana naszego Jezusa Chrystusa, który was wyniesie do życia wiecznego" (Judy 1:21).

Oczekiwanie - zakończenie

Boże ramy czasowe nie są takie same jak ludzkie (zob. 2 Piotra 3:8-9). Choć czekanie jest trudne i niepopularne w dzisiejszej kulturze, jest ono konieczne dla realizacji Bożego planu. Biblia zapewnia wiele pocieszenia i obiecuje błogosławieństwa tym, którzy czekają.