www.gotquestions.org/Polski



Pytanie: Czy Biblia traktuje w sposób lekki niewolnictwo?

Odpowiedź:
Istnieje tendencja do postrzegania niewolnictwa, w sposób, jakby było to coś z przeszłości. Dziś w przybliżeniu 12,3 mln ludzi żyje w niewolnictwie, jest to: zmuszanie do pracy, sex handel, etc. Jako ci, którzy zostali wyzwoleni z niewoli grzechu, naśladowcy Jezusa Chrystusa powinni być tymi, którzy pragną zakończyć niewolnictwo w dzisiejszym świecie. Nasuwa się jednak pytanie: dlaczego Biblia w silny sposób nie przeciwstawia się niewolnictwu? Dlaczego Biblia wydaje się nawet podtrzymywać praktykę niewolnictwa.

Biblia nie potępia w sposób specyficzny niewolnictwa. Udziela wskazówek, jak niewolnik powinien być traktowany (Ks. Powtórzonego Prawa 15:12-15; List do Efezjan 6:9; List do Kolosa 4:1), ale całkowicie nie znosi niewolnictwa. Wielu uważa, że Biblia traktuje z pobłażaniem wszystkie formy niewolnictwa. To czego wielu ludzi nie rozumie, to fakt, że niewolnictwo w czasach biblijnych bardzo różniło się od niewolnictwa, jakie było praktykowane w kilku ostatnich stuleciach w różnych częściach świata. Niewolnictwo w Biblii nie bazowało tylko na różnicach rasowych. Ludzie nie stawali się niewolnikami z powodu swojej narodowości, czy koloru skóry. W czasach biblijnych niewolnictwo było bardziej statusem socjalnym. Ludzie sprzedawali się jako niewolnicy, gdy nie mogli zapłacić swoich długów lub zapewnić bytu materialnego swojej rodzinie. W czasach Nowego Testamentu czasami lekarze, prawnicy, a nawet politycy byli niewolnikami kogoś innego. Niektórzy ludzie zatem, tak naprawdę wybierali bycie niewolnikami.

Niewolnictwo kilku poprzednich wieków bazowało głównie na kolorze skóry. Czarni ludzie byli uważani za niewolników z powodu ich pochodzenia, narodowości – wielu właścicieli niewolników prawdziwie wierzyło, że czarni ludzie są „gorszymi istotami ludzkimi” niż biali ludzie. Biblia bardzo definitywnie potępia niewolnictwo bazujące na rozróżnieniu rasowym. Rozważ niewolnictwo jakiego doświadczyli Hebrajczycy w Egipcie. Hebrajczycy byli niewolnikami, nie z wyboru, ale dlatego, że byli Hebrajczykami (Ks. Wyjścia 13:14). Plagi, jakie Bóg zesłał na Egipt pokazują, w jaki sposób Bóg postrzega niewolnictwo oparte na rasie (Ks. Wyjścia 7-11). Tak więc, tak, Biblia potępia niektóre formy niewolnictwa. W tym samym czasie, Biblia wydaje się zezwalać na niektóre formy niewolnictwa. Kluczem jest zrozumienie, że niewolnictwo na jakie Biblia zezwala w żadnym wypadku nie wiąże się z niewolnictwem opartym na podziale rasowym, jakie zalało nasz świat w ostatnich kilku wiekach.

Inną ważną sprawą jest fakt, że celem Biblii jest wskazywanie drogi do zbawienia, nie do reform społecznych. Biblia często zwraca się w różnych zagadnieniach „ze środka – na zewnątrz”. Jeśli człowiek doświadcza miłości, miłosierdzia i łaski Bożej, otrzymując Jego zbawienie – Bóg przemieni duszę, zmieni sposób w jaki ta osoba myśli i zachowuje się. Człowiek, który doświadczył Bożego daru zbawienia i wolności od grzechu, gdy Bóg zmieni jego duszę, zrozumie, że niewolnictwo jest złem. Osoba, która prawdziwie doświadczyła Bożej łaski będzie w zamian łaskawa względem innych. To jest Biblijny przepis na zakończenie niewolnictwa.

© Copyright Got Questions Ministries