Odpowiedź:
W Biblii odwaga jest również nazywana "dobrym humorem", jak w Ewangelii Marka 6:50, kiedy Jezus wydał polecenie uczniom, którzy widzieli Go idącego po wodzie Jeziora Galilejskiego i zbliżającego się do nich. Greckie słowo przetłumaczone jako "odwaga" i "pogoda ducha" oznacza dosłownie "śmiałość i pewność siebie". W Biblii odwaga jest przeciwieństwem strachu. Kiedy Bóg nakazuje nam, abyśmy się nie bali, byli dobrej myśli i mieli odwagę, zawsze nakazuje nam przeciwstawiać się strachowi, który jest przeciwieństwem odwagi.
Ale Bóg nie nakazuje odwagi bez powodu. W prawie każdym przypadku, w którym Bóg mówi "nie bój się", pojawia się powód do odwagi, a tym powodem jest sam Bóg, Jego natura i Jego doskonałe plany. Kiedy Bóg uspokaja obawy Abrama po jego bitwie z królami Sodomy, niewoli Lota i jego ocaleniu, Bóg mówi: "Nie bój się, bo Ja jestem twoją tarczą" (Rdz 15:1). Kiedy Hagar rozpaczała o życie swoje i swojego dziecka na pustyni, anioł Pański powiedział jej: "Nie bój się, bo Bóg wysłuchał głosu chłopca tam, gdzie on jest" (Rdz 21:17). Boża obietnica dana Izraelitom w Księdze Izajasza 41:14 jest podobna: "Nie bójcie się... Ja jestem Tym, który was wspomaga". W każdym z tych wydarzeń widzimy, jak Bóg nakazuje odwagę, nie dlatego, że jest to naturalne dla człowieka, by być odważnym i nieustraszonym, ale dlatego, że kiedy Bóg nas chroni i prowadzi, możemy mieć odwagę, ponieważ jesteśmy pewni Jego.
W Nowym Testamencie widzimy anioła Pańskiego mówiącego Marii, aby miała odwagę stawić czoła próbie bycia w ciąży pod wpływem Ducha Świętego, pomimo braku męża. Ponownie, powodem jej odwagi jest to, że wszechmogący Bóg kontroluje wszystkie rzeczy: "Nie bój się... znalazłaś bowiem łaskę u Boga" (Łk 1:30). Podobnie pasterzom anioł przynoszący dobrą nowinę o wielkiej radości nakazał być dobrej myśli i mieć odwagę (Łk 2:10), a Zachariaszowi powiedziano, by się nie lękał, ponieważ jego modlitwa została wysłuchana (Łk 1:13). W każdym z tych przypadków nakazana odwaga jest wynikiem zrozumienia przedwiedzy i suwerenności Boga, którego plany i zamiary nie mogą zostać pokrzyżowane i którego wszechmoc sprawia, że każda okoliczność życia jest podporządkowana Jego woli.
Boże obietnice dla nas mają to samo uzasadnienie. Dzięki Niemu możemy być pewni siebie, odważni i radośni. "Nie lękaj się strachu znienacka ani nieszczęścia, gdy spada na bezbożnych, (26) gdyż Pan będzie twoją ufnością, a twojej nogi strzec będzie od sideł" (Przysłów 3:25-26). Oto obietnica Bożej opieki nad nami, opieki, której brakuje w życiu tych, którzy Go odrzucają. Ale ci, którzy pokładają wiarę w Chrystusie dla zbawienia, nie powinni się lękać, ponieważ "upodobało się Ojcu waszemu dać wam królestwo" (Łk 12:32). W tej wielkiej obietnicy leży podstawa naszej ufności, odwagi i pogody ducha.