Odpowiedź:
Ktoś o sztywnym karku oznacza, że jest uparty i trudny do prowadzenia. Biblia często używa tego wyrażenia, opisując postawę Izraela wobec Boga (np. Wj 33:3; Pwt 9:13; Nehemiasza 9:16; Dz 7:51). Termin ten był pierwotnie używany do opisania wołu, który nie chciał być prowadzony przez rolnika. Kiedy rolnik zaprzęgał woły do pługa, kierował nimi, szturchając je lekko ostrym kolcem w nogi lub szyję, aby przyspieszyły lub skręciły. Wół, który odmówił takiego pokierowania przez rolnika, był określany jako "sztywny". Zwierzę (lub osoba) o sztywnym karku odmawia obrócenia głowy w celu obrania innej drogi.
Izraelici byli zaznajomieni z terminem "sztywny kark", więc kiedy Pan użył go do opisania ich, zrozumieli przesłanie. Każdy rolnik dobrze rozumiał frustrację związaną z próbą zaorania pola lub przetransportowania wozu, gdy wół miał sztywny kark. Wół, który nie chciał być prowadzony, był bezużyteczny do jakiejkolwiek prawdziwej pracy. Wół o sztywnym karku był rozczarowaniem, ponieważ nie wykonywał zadania, do którego był przeznaczony. Gdy wybrani przez Boga ludzie odmawiali Mu miłości, czci i posłuszeństwa, nie realizowali celu, dla którego Bóg ich wybrał (zob. Iz 41:8-9; Jer 7:23-24; Wj 19:5-6). Bóg jasno wyraził swoją wolę wobec Izraelitów, a ich nieposłuszeństwo słusznie zostało określone jako sztywny kark i zatwardziałe serce. Gdy Izraelici zbuntowali się przeciwko Bogu, zignorowali "bicze", którymi Bóg próbował ich pokierować.
Szczepan, pierwszy chrześcijański męczennik, użył określenia "sztywny kark", gdy powiedział Żydom, że zamordowali swojego Mesjasza. Powiedział: "Ludzie twardego karku i opornych serc i uszu, wy zawsze sprzeciwiacie się Duchowi Świętemu, jak ojcowie wasi, tak i wy! (52) Któregoż z proroków nie prześladowali ojcowie wasi? Pozabijali też tych, którzy przepowiedzieli przyjście Sprawiedliwego, którego wy teraz staliście się zdrajcami i mordercami" (Dzieje Apostolskie 7:51-52). Za głoszenie prawdy Szczepan został ukamienowany.
Wszyscy ludzie zostali stworzeni na obraz Boga (Rdz 1:27) w celu odzwierciedlania Jego chwały, gdy chodzimy w społeczności z Nim. Ale od czasu grzechu Adama w Ogrodzie, chcemy iść własną drogą (Rzymian 5:12). Bóg posłał swojego Syna, aby zapłacił karę za ten bunt, a jednak miliony ludzi nadal odrzucają Jego ofertę (2 Koryntian 5:21; Jana 3:16-18). Ci, którzy mają możliwość poznania Boga, ale zamiast tego służą samym sobie, podążają za przykładem Izraela, mając "sztywny kark" (Hebrajczyków 3:7-12).
Bóg obiecuje prowadzić swoich bliskich i błaga ich, aby nie byli sztywnego karku:
" Pouczę ciebie i wskażę ci drogę, którą masz iść; Będę ci służył radą, a oko moje spocznie na tobie. (9) Nie bądźcie nierozumni jak koń i jak muł, Które wędzidłem i uzdą trzeba wstrzymywać, aby się nie zbliżały" (Psalm 32:8-9).