www.gotquestions.org/Polski



Pytanie: Czy Bóg pobudza nas do grzechu?

Odpowiedź:
w 1 Księdze Mojżeszowej 22.1, hebrajski wyraz tłumaczony czasem jako „pokusa” jest słowem nacah i oznacza „próbować, sprawdzać, doświadczać, kusić, poddać próbie lub doświadczeniu.” A ponieważ posiada tak wiele synonimów, toteż powinniśmy zbadać kontekst i porównać to z innymi fragmentami. Gdy czytamy relacje tych wydarzeń, zauważamy że Bóg nie chciał, aby Abram faktycznie złożył Izaaka jako ofiarę. Abram jednak o tym nie wiedział i był gotów wypełnić Boże nakazy, wiedząc o tym, że jeśli Bóg tego oczekuje, to i tak może wzbudzić Izaaka z martwych (Hebrajczyków 11.17-19). Ten fragment z listu do Hebrajczyków mówi, że [Abraham] „był wystawiony na próbę.” Zatem, wniosek jaki wyciągamy z 1 Księgi Mojżeszowej 22.1 wskazuje, że hebrajski wyraz nacah dotyczy przechodzenia próby czy pogłębiania czegoś.

Jakuba 1.13 podaje pewną wskazówkę: nikt nie ma prawa powiedzieć, że jest kuszony przez Boga. Słowo „przez” jest kluczowe w naszym zrozumieniu tego twierdzenia, ponieważ wskazuje na pochodzenie tej pokusy. Pokusa do grzechu nie pochodzi od Boga. Jakub stwierdza: „Bóg bowiem nie jest podatny na pokusy do złego ani sam nikogo nie kusi.”

Inne ważne słowo tej dyskusji znajdziemy w Jakuba 1.2-3: „Poczytujcie to sobie za najwyższą radość, bracia moi, gdy rozmaite próby przechodzicie. Wiedząc, że doświadczenie wiary waszej sprawia wytrwałość.” Greckie słowo przetłumaczone jako „próby” wskazuje na problem, na coś co mąci nasz spokój, komfort, radość i szczęście w naszym życiu. Czasownik od tego wyrazu oznacza „poddawać kogoś lub coś jakimś testom”, aby odkryć naturę tej osoby lub wartość tej rzeczy. Bóg daje takie testy (próby), aby utwierdzić- i wzmocnić- siłę i wartość czyjejś wiary i pokazać jej prawdziwość (wersety 2-12). Zatem, według Jakuba, gdy spotykają nas jakieś pokusy, to Bożym celem jest utwierdzić naszą wiarę i zmienić nasz charakter. To jest ważny, pożyteczny i szlachetny motyw działania.

Czy istnieją pokusy, które mają doprowadzić nas do upadku? Tak, lecz nie pochodzą one od Boga- pochodzą od szatana (Ew. Mateusza 4.1), od jego upadłych aniołów (Efezjan 6.12) albo od nas samych (Rzymian 13.14; Galacjan 5.13). Bóg pozwala byśmy ich doświadczali i są one dla naszego pożytku. Bóg powiedział Abramowi, aby ofiarował Izaaka- pokusa ta nie miała prowadzić Abrama do grzechu, lecz do doświadczenia próby i wzmocnienia jego wiary.

© Copyright Got Questions Ministries