www.gotquestions.org/Polski



Czy chrześcijanie powinni korzystać z mediacji w celu rozwiązywania sporów?

Odpowiedź:
Mediacja to sposób rozwiązywania sporów między dwiema lub więcej stronami. W mediacji mediator działa jako sędzia i upewnia się, że wszystkie punkty widzenia zostaną wysłuchane i zatwierdzone. Osoba wybrana na mediatora pozostaje neutralna i bezstronna, służąc jedynie ułatwieniu cywilnej wymiany poglądów i pomagając walczącym stronom w osiągnięciu satysfakcjonującego rozwiązania. Zazwyczaj wynikiem mediacji jest umowa sporządzona i podpisana przez wszystkie strony, które zgadzają się przestrzegać jej treści. Umowa ta może zostać złożona zgodnie z prawem lub wykorzystana jako nieformalne porozumienie między stronami. Mediacja to dobry sposób na uniknięcie uciążliwych kosztów sądowych, upewnienie się, że głos każdej ze stron zostanie wysłuchany i zapewnienie wszystkim stronom pewnej kontroli nad wynikiem sporu.

Jezus odniósł się do mediacji w przypowieści: "Gdy więc idziesz ze swoim przeciwnikiem do urzędnika, staraj się załatwić z nim sprawę w drodze, aby cię nie zaciągnął przed sędziego, a sędzia oddałby cię strażnikowi, a strażnik wrzuciłby cię do więzienia." (Łukasza 12:58). Jego ogólnym przesłaniem było to, że powinniśmy dołożyć wszelkich starań, aby pojednać się z Bogiem, zanim zapadnie wyrok. Aby zilustrować ten punkt, Jezus przypomina swoim słuchaczom, że dążą do pojednania w obliczu mniejszych, czyli ziemskich sądów. Mądrze jest żyć w pokoju ze wszystkimi, unikając sądów, jeśli to możliwe. Kiedy jesteśmy proaktywni w rozwiązywaniu naszych sporów, wynik może być radykalnie lepszy niż pozwolenie, by sprawy "same się rozwiązały".

Mediacja może być zdrową częścią interakcji chrześcijanina z innymi. Nie zawsze zgadzamy się we wszystkim, a dojrzali ludzie szukają zewnętrznych perspektyw, aby pomóc zrównoważyć sporne kwestie. Biblia podaje kilka przykładów skutecznej nieformalnej mediacji. Paweł polecił kościołowi w Filippi, by działał jako mediator między dwoma zwaśnionymi członkami, Euodią i Syntychem (Filipian 4:2-3). Mojżesz działał jako pośrednik między zbuntowanymi Izraelitami a Panem (Wj 32:31-32). A najwspanialszym przykładem pośrednictwa jest Jezus Chrystus, Syn Boży, który jest jedynym pośrednikiem między Bogiem a człowiekiem (1 Tymoteusza 2:5; Hebrajczyków 9:15). Mediacja jest zdecydowanie wspierana przez Biblię i powinna być stosowana zawsze, gdy spór nie może być odpowiednio rozwiązany przez zaangażowane osoby.