www.gotquestions.org/Polski



Czy chrześcijanin powinien składać obietnice?

Odpowiedź:
Obietnica to przysięga lub zobowiązanie do podjęcia jakiegoś działania lub zapewnienie, że coś na pewno się wydarzy. Nie ma nic złego ani grzesznego w składaniu obietnic. W rzeczywistości Biblia odnotowuje wiele obietnic złożonych przez samego Boga.

Kiedy Adam i Ewa po raz pierwszy zgrzeszyli w ogrodzie Eden, Bóg zawarł przymierze - specjalną obietnicę opartą na osobistej relacji - aby zesłać Zbawiciela, który "zmiażdży głowę [szatana]" i uwolni ludzkość od grzechu (Rdz 3:15). Bóg zawarł więcej przymierzy z Noem i całą ludzkością (Rodzaju 9:8-17), z Abrahamem (Rodzaju 12:1-3), z Izraelitami (Powtórzonego Prawa 11 i 30:1-10), z Dawidem (2 Samuela 7:8-16) i z wierzącymi w Chrystusa (Jeremiasza 31:31-34). Bóg złożył obietnice opieki nad swoim ludem (Psalm 9:9-10; Mateusza 6:31-33; Rzymian 8:28), obietnice błogosławieństwa tym, którzy Go szukają i są Mu posłuszni (Psalm 37:4; Izajasza 40:31; Jakuba 1:5), obietnice zbawienia i przebaczenia tym, którzy w Niego wierzą i decydują się za Nim podążać (Jana 3:36; Rzymian 10:9-10; 1 Jana 1:9) i wiele innych. Bóg dotrzymuje wszelkich obietnic.

Nasze obietnice są ważne, zwłaszcza gdy składamy je Bogu. "Gdy złożysz Bogu ślub, nie zwlekaj z wypełnieniem go, bo mu się głupcy nie podobają. Co ślubowałeś, to wypełnij! (4) Lepiej nie składać ślubów, niż nie wypełnić tego, co się ślubowało. (5) Nie pozwól, aby twoje usta przywiodły do grzechu twoje ciało " (Kaznodziei 5:3-5).

Obietnice mogą być piękne, honorowe i składane dla dobra innych. Ale muszą być dotrzymywane. Ponieważ jesteśmy niedoskonałymi ludźmi, powinniśmy składać obietnice z rozwagą i introspekcją, aby nie przerodziły się one w grzech. Obietnice można łatwo złamać lub złożyć z niewłaściwej motywacji, co może spowodować szkody dla nas samych lub innych. Składając obietnicę, wierzący powinien rozważyć następujące pytania:

1. Czy twoja obietnica została złożona z zamiarem skrzywdzenia kogoś innego? Jezus oświadczył, że drugim największym przykazaniem jest miłość bliźniego jak siebie samego (Mt 22:34-40). Jezus nauczał również, że mamy przebaczać naszym wrogom (Mt 18:21-22) i nie mścić się (Mt 5:38-40). Jeśli obietnica jest składana z zamiarem wyrządzenia komuś krzywdy lub zemsty, jest to grzech.

2. Czy zamierzasz dotrzymać obietnicy? Obietnice nie powinny być składane bez ścisłego zamiaru ich dotrzymania. Nawet coś tak pozornie łagodnego, jak obiecanie komuś: "Pomodlę się za ciebie", a następnie zaniedbanie modlitwy, jest złamaniem obietnicy. Jeśli chodzi o składanie przysięgi, Jezus pouczył: "Niech wasze "tak" będzie "tak", a wasze "nie" "nie". Wszystko bowiem, co jest ponad to, pochodzi od złego" (Mt 5:37). Można to również odnieść do obietnic.

3. Czy przemyślałeś swoją obietnicę? Nieprzemyślane obietnice mogą być niebezpieczne, zwłaszcza gdy są składane Bogu. W Księdze Sędziów 11:29-40 czytamy o bezmyślnej przysiędze złożonej Panu przez Jeftego. W zamian za zwycięstwo nad Ammonitami, Jefte obiecał złożyć w ofierze to, co pierwsze spotka go po powrocie do domu. Niestety, było to jedyne dziecko Jeftego, córka, która spotkała go po powrocie.

4. Czy jesteś w stanie spełnić swoją obietnicę? Obietnica zależna od działań kogoś innego lub od nieznanej zmiennej nie daje gwarancji jej dotrzymania i dlatego należy jej unikać. Takie obietnice mogą zaszkodzić czyjejś reputacji i sprawić, że osoba, która je złożyła, wyda się niegodna zaufania.

Jest takie stare powiedzenie: "Obietnica złożona to obietnica dotrzymana". Jest to standard wierności, do którego powinien dążyć każdy wierzący. Chrześcijanin powinien składać obietnicę tylko wtedy, gdy w pełni zamierza jej dotrzymać.