www.gotquestions.org/Polski



Jak chrześcijanin powinien postrzegać odchudzanie? Co Biblia mówi o otyłości i odchudzaniu?

Odpowiedź:
Chociaż nic w Biblii nie odnosi się konkretnie do otyłości i utraty wagi, w Słowie Bożym jest wiele o znaczeniu naszego zdrowia i dbaniu o nasze ciała. Bóg ostrzega nas przed obżarstwem. W Starym Testamencie Bóg dał konkretne instrukcje dotyczące tego, co Jego lud, Izraelici, miał jeść (Powtórzonego Prawa 14:1-21). Większość z tych poleceń miała na celu powstrzymanie Izraelitów od spożywania szkodliwych pokarmów, które mogłyby negatywnie wpłynąć na ich zdrowie. Niektóre z nich zostały również wydane po to, aby lud Boży nie naśladował zwyczajów otaczających go bałwochwalczych ludów.

Obżarstwo, czyli nadmierne objadanie się lub picie alkoholu, jest potępiane w Biblii (Przysłów 23:20-21). Obżarstwo może prowadzić do zagrożeń dla zdrowia i uszczuplać nasze finanse. Ponadto miłość do jedzenia i picia może zbyt łatwo stać się bożkiem w naszym życiu. Wszystko, co zajmuje miejsce Boga lub staje się naszym głównym celem, jest z definicji bożkiem, a tym samym grzechem przeciwko Bogu (Wj 20:3-6). Księga Przysłów 23:2 napomina nas: " przyłóż sobie nóż do gardła, gdy chciwie jesz"; innymi słowy, jesteśmy napominani, aby powściągać nasze apetyty.

W Nowym Testamencie Paweł mówi naśladowcom Jezusa Chrystusa, że ich ciała są świątyniami Ducha Świętego (1 Koryntian 6:19-20). W związku z tym powinniśmy dbać o nasze ciała i utrzymywać je w jak najlepszym zdrowiu. Wiedząc, że otyłość może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych, w tym bólu pleców i kolan oraz powikłań sercowo-naczyniowych, powinniśmy dokonywać mądrych wyborów dotyczących jedzenia, picia i ćwiczeń.

Powinniśmy uważać, aby nie sugerować, że nadwaga jest synonimem obżarstwa. Byłoby to nadmierne uproszczenie. Rzeczywiście istnieją schorzenia i leki, które prowadzą do przybierania na wadze oraz sytuacje, które uniemożliwiają prawidłowe ćwiczenia. Takie okoliczności wymagają znacznie większego wysiłku niż ten, który przeciętna osoba wkłada w utrzymanie wagi pod kontrolą.

Jeśli nie ma żadnych okoliczności łagodzących, nadwaga jest zwykle zewnętrzną oznaką braku równowagi w życiu. Lęk i depresja to jedne z najczęstszych przyczyn braku równowagi w odżywianiu. "Niepokojące jedzenie" jest znacznie bardziej powszechne, niż większość ludzi zdaje sobie z tego sprawę. Oczywiście Biblia ma wiele do powiedzenia na temat tego, jak radzić sobie z lękiem i depresją. Bóg wielokrotnie mówi swoim dzieciom, by się nie lękały i zrzuciły na Niego swoje troski (1 Piotra 5:7).

Jezus nauczał nas, abyśmy szukali równowagi między tym, co fizyczne, a tym, co duchowe: "Nie samym chlebem żyje człowiek, ale każdym słowem, które pochodzi z ust Bożych" (Mt 4:4). Dążenie do równowagi w naszych nawykach żywieniowych - i równoważenie naszych potrzeb fizycznych z potrzebami duchowymi - wymaga mądrości.

Utrata wagi wymaga czegoś więcej niż tylko chęci schudnięcia. Można czegoś pragnąć i nigdy tego nie osiągnąć. W życiu chrześcijańskim musimy podejmować decyzje, które "zdejmą z nas stare "ja" i "przyobleką nowe "ja"" (Efezjan 4:22-24). Podobnie, aby osiągnąć równowagę w naszej diecie, musimy odłożyć na bok stare nawyki i rozwinąć nowe. Ponadto życie chrześcijańskie uczy nas, że sukces jest łatwiejszy, gdy dzielimy tę podróż z innymi. W ten sam sposób odchudzanie najlepiej jest realizować z innymi, którzy mogą zapewnić pewien stopień odpowiedzialności.

Podczas gdy otyłość i utrata wagi są ważnymi problemami, musimy uważać, aby nie popaść w obsesję na punkcie wizerunku ciała. Ponownie, gdy coś poza Bogiem staje się głównym celem życia, jest to grzech. Ciągła obsesja na punkcie ćwiczeń, diety i odchudzania oznacza, że pozwoliliśmy naszym ciałom stać się centrum naszego życia. Ktoś, kto ma wysportowane ciało, może być takim samym bałwochwalcą jak żarłok. Ponadto obsesja na punkcie odchudzania może przerodzić się w anoreksję lub bulimię, które również mają negatywny wpływ na zdrowie.

Najważniejsze jest to, że Pan chce, aby Jego dzieci dbały o swoje ciała, ponieważ są one mieszkaniem Ducha Świętego. Silne, zdrowe ciało pomaga nam lepiej służyć Bogu, a tym samym przynosić Mu chwałę i cześć, co jest naszym głównym powodem do życia. Pan chce, abyśmy skupiali się na Nim i nie popadali w obsesję na punkcie przybierania na wadze, utraty wagi lub jedzenia i picia, z których każdy może stać się bożkiem w naszym życiu.

W ostatecznym rozrachunku Bóg pragnie naszych serc. W naszym społeczeństwie waga ciała i zewnętrzny wizerunek są nadmiernie podkreślane kosztem wewnętrznego charakteru. Chociaż powinniśmy starać się czcić Boga naszym ciałem (1 Koryntian 6:20), Bóg jest bardziej zainteresowany tym, jak traktujemy innych i naszą lojalnością wobec Niego, niż naszą fizyczną wagą.