Pytanie: Gdzie jest piekło? Jakie jest dokładne położenie piekła?
Odpowiedź:
Powstało wiele teorii mówiących o tym, gdzie znajduje się piekło. Tradycyjny pogląd mówi o tym, że piekło jest w centrum ziemi. Inni wskazują, że piekło znajduje się w innej przestrzeni, w czarnej dziurze. W Starym Testamencie, słowo Sheol zostało przetłumaczone jako piekło; w Nowym Testamencie pojawia się słowo Hades (oznaczające „niewidzialne”) oraz Gehenna („dolina Hinnom”). Sheol tłumaczy się również jako „dziurę” lub „grób.” Zarówno Sheol jak i Hades odnoszą się do tymczasowego miejsca pobytu zmarłych przed sądem (Psalm 9.17; Księga Objawienia 1.18). Gehenna odnosi się do wiecznej kary dla ludzi potępionych (Ew. Marka 9.43).
Koncepcja mówiąca o tym, że piekło jest gdzieś poniżej nas, być może w centrum ziemi, pochodzi z takich fragmentów jak Ew. Łukasza 10.15: „A ty, Kafarnaum, czy aż do nieba wywyższone będziesz? Nie! Aż do piekła zstąpisz.” Także w 1 Księdze Samuela 28.13-15, medium Endor nawiązuje kontakt z duchem Samuela „istotą wychodzącą z ziemi.”
Powinniśmy jednak zauważyć, że żaden z tych fragmentów nie mówi nic na temat położenia geograficznego piekła. Kafarnaum schodzące do „piekła” jest raczej odniesieniem do potępienia jakie na nie przyjdzie aniżeli do jakiegoś fizycznego miejsca. A wizja Samuela poprzez medium była tylko wizją.
W Efezjan 4.9 czytamy, że Jezus zanim wstąpił do nieba, „wpierw zstąpił do podziemi.” Niektórzy chrześcijanie określenie „zstąpił do podziemi” odnoszą do piekła, twierdząc że Jezus przebywał w nim w czasie po swojej śmierci a przed zmartwychwstaniem. Werset ten wskazuje, że Jezus przyszedł na ziemię. To odnosi się do jego wcielenia (obecności Boga w ciele człowieka), a nie jego miejsca przebywania po śmierci.
Nastawienie, że piekło jest jakimś miejscem w zewnętrznej przestrzeni, prawdopodobnie w czarnej dziurze, opiera się na przeświadczeniu, że właśnie w takich miejscach jest bardzo wysoka temperatura, w której nic nie jest w stanie się ostać. Inna spekulacja dotyczy tego, że sama ziemia będzie „jeziorem ognia” o którym mówi Księga Objawienia 20.10-15. Gdy ziemia zostanie zniszczona przez ogień (2 Piotra 3.10; Ks. Objawienia 21.1), zgodnie z teorią, Bóg wykorzysta tą płonącą sferę jako wieczne miejsce cierpienia przeznaczonego dla ludzi bezbożnych. Ale znowu, jest to jedynie spekulacja.
Podsumowując, Pismo Święte nie mówi nam nic o geograficznym (czy kosmologicznym) położeniu piekła. Piekło jest dosłownie miejscem prawdziwego cierpienia, ale nie wiemy gdzie się znajduje. Piekło może być fizycznym miejscem znajdującym się gdzieś na ziemi, ale może być równie dobrze w innej „przestrzeni.” Bez względu na to gdzie się znajduje, lokalizacja piekła nie jest tak ważna jak to by go po prostu uniknąć.