www.gotquestions.org/Polski



Kim byli Gibeonici?

Odpowiedź:
Gibeonici byli grupą ludzi wywodzącą się od Amorytów (2 Samuela 21:2). Są oni opisani w Jozuego 9 jako ludzie, którzy oszukali Izraelitów, aby się uchronić. Po tym, jak Izraelici pokonali miasta Jerycho (Joz 6-7) i Ai (Joz 8), wielu pobliskich Kananejczyków zjednoczyło się, aby utworzyć dużą armię do walki z Izraelem (Joz 9:1-2).

Gibeonici przyjęli jednak inne podejście: "postanowili także użyć podstępu. Wybrali się w drogę, zaopatrzeni w żywność, wzięli z sobą stare worki na swoje osły i stare, popękane i połatane łagwie na wino, włożyli na swoje nogi zdarte i połatane sandały, a na siebie zniszczone szaty; wszystek zaś ich chleb na drogę był suchy i pokruszony. I przyszli do Jozuego do obozu w Gilgal i rzekli do niego i do mężów izraelskich: Przybyliśmy z dalekiego kraju, zawrzyjcie więc z nami przymierze." (Joz. 9:4-6).

Izraelici nie skonsultowali się z Bogiem przed wyrażeniem zgody na traktat i dali się nabrać na plan Gibeonitów. Izraelici wkrótce odkryli, że zostali oszukani i zastanawiali się, jak zareagować. Przywódcy Izraela zdecydowali: "Zaprzysięgliśmy im to na Pana, Boga Izraela, i teraz nie możemy ich tknąć. Lecz to im uczynimy, skoro pozostawimy ich przy życiu, aby nie spadł na nas gniew z powodu złożonej im przysięgi. Powiedzieli im więc przełożeni: Pozostaną przy życiu, lecz będą rąbali drzewo i nosili wodę dla całego zboru, jak powiedzieli im przełożeni". Tak więc obietnica przywódców została dotrzymana" (Jozuego 9: 19-21).

Koniec tej relacji zauważa: "Ale Jozue przeznaczył ich w tym dniu do rąbania drzewa i noszenia wody dla zboru i dla ołtarza Pana aż do dnia dzisiejszego w miejscu, które miał wybrać". (Jozuego 9:27). Innymi słowy, Gibeonici przetrwali, ale przez następne pokolenia służyli Izraelitom jako niewolnicy. Ziemia Gibeonu została później przydzielona plemieniu Beniamina (Jozuego 21:17).

Później król Saul złamał traktat podpisany przez Jozuego i zaatakował Gibeonitów. Jeszcze później, za czasów króla Dawida, w Izraelu zapanował głód. Kiedy Dawid zapytał Pana o głód, Bóg odpowiedział: "Na Saulu i na jego domu ciąży wina przelewu krwi, dlatego że wytracił Gibeonitów." (2 Samuela 21:1). Aby uspokoić Gibeonitów i położyć kres głodowi, siedmiu potomków Saula zostało im wydanych na śmierć (2 Samuela 21:6). Następnie Bóg uzdrowił ziemię Izraela (2 Samuela 21:14).

Chociaż Gibeonici byli wrogami Izraelitów, uczą nas dziś kilku ważnych lekcji. Oszustwo Gibeonitów było skuteczne, ponieważ Jozue i jego lud nie skonsultowali się najpierw z Bogiem w poszukiwaniu mądrości. Tak więc Jozue 9 ujawnia potrzebę wierzących w Chrystusa, aby modlić się o wszystkie ważne decyzje i szukać Jego woli przed pójściem naprzód. Również fakt, że Pan dotrzymał przymierza Izraelitów z Gibeonitami pokazuje, że Bóg wymaga wierności od swojego ludu. Złamanie przymierza to poważna sprawa. Wreszcie, ostateczne włączenie Gibeonitów do Izraela pokazuje miłosierdzie i łaskę Boga dla wszystkich ludzi.