Odpowiedź:
Pierwsza biblijna wzmianka o arabskich plemionach znanych jako Hagryjczycy znajduje się w 1 Kronik 5:10: "W czasach Saula wojowali z Hagryjczykami, a gdy ci z ich ręki padli, zamieszkali w ich namiotach w całej wschodniej części Gileadu".
Podczas panowania Dawida niektórzy Hagryjczycy, zwani także Hagarenes, mogli zasymilować się ze społeczeństwem żydowskim - prawdopodobnie z tych, którzy zostali schwytani podczas wojny. Pierwsza Księga Kronik 11:38 wspomina o potężnym wojowniku o imieniu "Mibchar, syn Hariego". W 1 Księdze Kronik 27:31 inny Hagrite o imieniu Jaziz był odpowiedzialny za stada Dawida. Ostatnia biblijna wzmianka o Hagrytach znajduje się w Psalmie 83:6, gdzie dołączają oni do sojuszu przeciwko Izraelowi.
Niewiele wiadomo o Hagrytach, ale można wywnioskować, że byli koczownikami i pasterzami (może to wyjaśniać, dlaczego Jaziz opiekował się stadami). Mieszkali na wschód od Gileadu i byli znani jako potężni wojownicy, jeźdźcy i łucznicy. Ich porażka z rąk Izraelitów nie musiała być całkowita, biorąc pod uwagę zapisany sojusz w Księdze Psalmów.
Hagryjczycy są związani z Hagar, niewolnicą Sary, która urodziła Abrahamowi Ismaela, a następnie została odesłana. Szczegóły życia Hagar po tym czasie są nieco niejasne. Niektóre źródła sugerują, że Hagar miała inne dzieci z kimś innym, podczas gdy inne wywodzą Hagryjczyków od Ismaela. W obu przypadkach Hagryjczycy są spokrewnieni z Ismaelitami.
Kilka pozabiblijnych wzmianek o Hagrytach dostarcza więcej informacji na temat tego arabskiego plemienia. Jednym z przykładów są zapiski asyryjskiego króla Tiglat-Pilesera III (745-727 p.n.e.), potężnego zdobywcy, który pokonał Hagrytów, podobnie jak Izraelici.
Wydaje się, że Hagryci zniknęli z historii, albo wymazani po klęsce militarnej, albo zasymilowani z inną kulturą. Ich potomkowie mogą być nadal rozproszeni w regionach arabskich, ale nie ma obecnie narodowości noszącej nazwę Hagrite lub Hagryjczycy. To plemię - lub konfederacja plemion - zapewnia szerokie pole do dalszych badań, a przyszłe odkrycia mogą zaoferować dodatkowy wgląd w koczowniczy lud Hagrytów.