www.gotquestions.org/Polski



Jakie jest znaczenie Imperium Greckiego w historii biblijnej?

Odpowiedź:
Historia Żydów jest trwale naznaczona krótkimi rządami Aleksandra Wielkiego nad Imperium Greckim. Chociaż żadna z historii Imperium Greckiego nie jest zapisana w Biblii, mamy odpowiednie proroctwa. Innym źródłem informacji na temat greckiego wpływu na historię Żydów są Apokryfy, a konkretnie 1 i 2 Księga Machabejska.

Podboje Aleksandra

W 336 r. p.n.e., w czasach gdy Grecja składała się z miast-państw i otaczających je prowincji, Aleksander zastąpił swojego ojca Filipa na stanowisku króla Macedonii. Uwieczniony jako Aleksander Wielki, nie miał sobie równych w szybkości, z jaką podbijał nowe ziemie. W ciągu zaledwie 13 lat Aleksander pokonał Syrię i Egipt, obalił Imperium Medo-Perskie i dotarł aż do Indii.

Greckie królestwo zostało przepowiedziane przez Daniela w rozdziałach 2, 8 i 11 jego księgi. Daniel 2 opowiada o interpretacji snu Nabuchodonozora II, który przepowiedział imperium babilońskie, medo-perskie, greckie i rzymskie. Daniel 11 odnosi się konkretnie do królestwa Grecji. Aleksander, choć nie jest wymieniony z imienia, jest określony jako "bohaterski król, i będzie miał wielką władzę, i będzie czynił, co zechce. " (Daniela 11:2-3).

Księga Daniela 8 jest jeszcze bardziej szczegółowa. Prorok ma wizję barana z dwoma rogami (oznaczającymi Medo-Persję) zaatakowanego przez szybko poruszającego się kozła z jednym dużym rogiem. Po tym, jak kozioł zabija barana, jego róg zostaje złamany "u szczytu jego mocy", a na jego miejscu wyrastają cztery inne rogi (Daniela 8:1-8).

Anioł Gabriel wyjaśnia wizję: kozioł oznacza Grecję, a wybitny róg to "pierwszy król" (Aleksander). Złamanie rogu oznacza przedwczesną śmierć króla, a cztery mniejsze rogi reprezentują podzielone królestwo. Proroctwo, które Daniel zapisał 200 lat wcześniej, spełniło się w każdym szczególe: Aleksander zmarł w Babilonie w 323 r. p.n.e. w wieku 33 lat. Jego królestwo zostało następnie podzielone między jego czterech generałów: Ptolemeusza, Seleucyna, Lizymacha i Kassandra.

Podzielone imperium greckie i okres Hasmoneuszy

Aby poznać historię podzielonego imperium greckiego i jego wpływ na historię Żydów, zwróćmy się do apokryfów. Generałowie Aleksandra Wielkiego "włożyli na siebie korony, a ich synowie po nich przez wiele lat mnożyli zło na ziemi" (1 Księga Machabejska 1:9). Imperium Selucydów przejęło kontrolę nad Palestyną i Jerozolimą. Jednym z królów Selucydów był Antioch IV, który nazywał siebie "Antioch Epifanes" ("Epifanes" oznacza "objawiający się bóg").

W 167 r. p.n.e. Antioch popełnił "ohydę spustoszenia"; w szczególności ustawił ołtarz greckiemu bogu Zeusowi wewnątrz żydowskiej świątyni i złożył na nim w ofierze świnię. Antioch przystąpił do składania pogańskich ofiar we wszystkich żydowskich wioskach. W wiosce Modein Lewita o imieniu Mattathias, który miał pięciu synów, został poproszony o złożenie ofiary. Mattathias odmówił i zabił żołnierzy oraz wieśniaka, który zgłosił się na ochotnika do wykonania tego czynu. Zapoczątkowało to powstanie Machabeuszy, któremu przewodzili synowie Mattathiasa. Izrael na pewien czas odzyskał wolność od Selucydów, a później został uznany za niepodległe państwo przez rzymski senat. Lata, w których Żydom przewodzili potomkowie Mattathiasa, nazywane są okresem Machabeuszy lub Hasmoneuszy.

Hellenizm

Być może równie imponujący jak sukces militarny Aleksandra był jego rozwój greckiej kultury, zwanej hellenizmem. W każdym podbitym mieście Aleksander założył szkoły, w których nauczano greckiej filozofii i greki koine, która stała się lingua franca znanego świata. Aleksander miał również zamiłowanie do zmieniania nazw miast na swoje imiona: co najmniej 11 miast do dziś nosi nazwę "Aleksandria". Najbardziej znanym z nich jest egipska Aleksandria, która wraz z syryjską Antiochią była centrum myśli hellenistycznej. Te ośrodki hellenizmu spowodowały poważne zmiany kulturowe i wywarły ogromny wpływ na historię świata, zwłaszcza na historię biblijną. Nowy Testament został napisany w języku greckim. Powszechne użycie języka greckiego pomogło w dzieleniu się ewangelią od Indii po Hiszpanię. Filozofia grecka dała nam koncepcję logosu, którą Jan wykorzystał jako sposób na przekazanie natury Chrystusa (J 1:1). Antiochia stała się punktem wyjścia dla podróży misyjnych Pawła, a "w Antiochii też nazwano po raz pierwszy uczniów chrześcijanami" (Dz 11:26).