www.gotquestions.org/Polski



Jakie znaczenie ma namaszczenie Jezusa przez kobietę drogimi perfumami?

Odpowiedź:
Wszystkie cztery ewangelie przedstawiają opis namaszczenia Jezusa przez kobietę kosztownym flakonem perfum (Mateusza 26:6-13; Marka 14:3-9; Łukasza 7:36-50; Jana 12:1-8). Mateusz i Marek opisują to samo wydarzenie, ale nie podają imienia kobiety; Łukasz mówi o innej kobiecie, również anonimowej, przy wcześniejszej okazji; a w jeszcze innym wydarzeniu kobieta w Ewangelii Jana jest zidentyfikowana jako Maria z Betanii (J 11:2), siostra Marty i Łazarza. Aby zrozumieć znaczenie namaszczenia Jezusa przy tych trzech okazjach, przyjrzymy się każdej relacji z osobna, a następnie porównamy je i zestawimy w podsumowaniu.

Namaszczenie Jezusa w Ewangelii Mateusza ma miejsce dwa dni przed Paschą w mieście Betania w domu Szymona Trędowatego: " A gdy Jezus był w Betanii, w domu Szymona trędowatego, (7) przystąpiła do niego niewiasta, mająca alabastrowy słoik bardzo kosztownego olejku i wylała go na głowę jego, gdy spoczywał przy stole." (Mateusza 26:6-7).

Mateusz koncentruje się na namaszczeniu Jezusa jako epizodzie nauczania dla uczniów, którzy reagują gniewem z powodu rozrzutnej ekstrawagancji kobiety. Ale Jezus broni jej, mówiąc: "dobry uczynek spełniła względem mnie" (Mt 26:10). Chrystus wyjaśnia, że namaszczenie ma na celu przygotowanie Jego ciała do pochówku, a akt miłości kobiety zostanie zapamiętany na zawsze, gdziekolwiek będzie głoszona dobra nowina.

Marek opowiada tę samą historię w podobny sposób, z anonimową kobietą z alabastrowym flakonem przerywającą posiłek w domu Szymona Trędowatego, aby namaścić głowę Jezusa drogimi perfumami. Ponownie, krytycy kobiety opisują jej dar jako przesadny, narzekając, że można go było sprzedać za więcej niż roczną pensję (Mk 14:5). Ale Jezus przyjmuje dar kobiety jako bezinteresowny akt miłości i oddania - właściwy sposób uhonorowania Mesjasza. Jezus ujawnia, że nie będzie z nimi zbyt długo, co odnosi się do Jego zbliżającej się śmierci i pogrzebu.

Zarówno relacje Mateusza, jak i Marka podkreślają prorocze znaczenie namaszczenia Jezusa, nawiązując do Jego śmierci i pogrzebu. Może to być również implikacja królewskości Jezusa, ponieważ w Starym Testamencie namaszczenie głowy było często związane z namaszczeniem królów (1 Samuela 9:15-10:1; 16:12-13; 1 Królewska 1:38-40).

W Łukaszowym opisie podobnej, choć odmiennej sytuacji, Jezus wykorzystuje moment namaszczenia, by opowiedzieć przypowieść o przebaczeniu (Łk 7:39-50). Około rok przed swoją śmiercią Jezus spożywał posiłek w domu Szymona Faryzeusza, który arogancko zaniedbał okazania zwyczajowego szacunku i gościnności swojemu gościowi, podczas gdy grzeszna kobieta namaściła stopy Jezusa, obdarzając go miłością i wdzięcznością.

W Ewangelii Jana siostra Łazarza, Maria, jest kobietą, która namaszcza Jezusa drogimi perfumami podczas kolacji w Betanii. Historia jest podobna do tych z innych ewangelii, chociaż namaszczenie ma miejsce sześć dni przed Paschą, a Judasz jest wymieniony jako uczeń, który sprzeciwia się "marnotrawstwu". Przy tej okazji " Maria wzięła funt czystej, bardzo drogiej maści nardowej, namaściła nogi Jezusa i otarła swoimi włosami, a dom napełnił się wonią maści." (Jana 12: 3). Jezus broni Marii przed krytyką Judasza, wskazując na wyjątkową okazję, jaką miała Maria: "ubogich zawsze u siebie mieć będziecie, lecz mnie nie zawsze mieć będziecie" (J 12:8).

Namaszczenie Marii ponownie wskazuje na tożsamość Chrystusa jako Mesjasza-Króla, ale wskazuje również na Jego pokorną pozycję jako Sługi-Króla. Kiedy Maria namaszcza stopy Jezusa, a następnie wyciera je swoimi włosami, zapowiada działania Jezusa podczas zbliżającej się Ostatniej Wieczerzy, kiedy Pan umywa nogi uczniom i uczy ich, jak kochać się nawzajem poprzez ofiarną, pokorną służbę (Jana 13:1-20).

W każdej relacji kobieta wylewa cenne i kosztowne perfumy w ekstrawaganckim akcie uwielbienia. Trzy kobiety, które namaściły Jezusa, uznały niezrównaną wartość Chrystusa i wyraziły swoją wdzięczność bezgraniczną miłością i oddaniem. Dwa namaszczenia Jezusa miały miejsce w tygodniu Paschy i są związane z Jego zbliżającą się śmiercią i pogrzebem. Wcześniejsze namaszczenie, w relacji Łukasza, miało miejsce w środku posługi Jezusa w Galilei i zawierało inną lekcję na temat przebaczenia i miłości.

W każdym przypadku działania kobiety sygnalizują więcej, niż ona sama wie. Ale chociaż może nie w pełni rozumieć mesjańskie znaczenie jej namaszczenia, każda kobieta doceniła wartość Chrystusa bardziej niż ktokolwiek inny przy stole.

Jezus Chrystus jest namaszczonym przez Boga Mesjaszem. Słowo Mesjasz oznacza "pomazaniec" i pochodzi bezpośrednio od hebrajskiego słowa oznaczającego "namaszczony". Chrystus pochodzi od greckiego słowa Christos, również oznaczającego "pomazaniec". Tak więc Chrystus jest greckim odpowiednikiem Mesjasza. Kiedy Jezus otrzymuje Ducha Świętego podczas chrztu, zostaje "namaszczony" przez Boga w ramach przygotowań do Jego życiowego dzieła (Łk 3:22; por. Dz 10:38; Łk 4:18). Przy trzech różnych okazjach Jezus zostaje namaszczony pachnącą maścią w swoim dziele Zbawiciela, Króla niebios, który przygotowywał się na śmierć, aby zbawić swój lud.

© Copyright 2002-2025 Got Questions Ministries. All rights reserved.