www.gotquestions.org/Polski



Jakie jest znaczenie/definicja słowa katolik?

Odpowiedź:
Słowo "katolicki" dosłownie oznacza "powszechny", jak w "kościele powszechnym". Pierwotnie odnosiło się do wszystkich chrześcijan, ponieważ wszyscy jesteśmy częścią Kościoła powszechnego w taki sposób, w jaki wszyscy jesteśmy członkami Ciała Chrystusa. Łacińskie słowo to catholicus, a w języku greckim to katholikos, od greckiego wyrażenia oznaczającego "w całości, zgodnie z całością lub ogólnie". Słowo to w języku angielskim może oznaczać "obejmujący szeroką gamę rzeczy; wszechobejmujący" lub "wiary rzymskokatolickiej" lub "odnoszący się do historycznej doktryny i praktyki Kościoła Zachodniego".

Katolicki został po raz pierwszy użyty do opisania Kościoła chrześcijańskiego na początku II wieku, aby podkreślić jego uniwersalny zasięg. Termin ten został włączony do nazwy największej wspólnoty chrześcijańskiej, Kościoła rzymskokatolickiego, który składa się z 23 kościołów sui iuris, w pełnej komunii z biskupem Rzymu. Największy z nich, obrządek łaciński, obejmuje prawie 95 procent populacji Kościoła katolickiego. Pozostałe 5 procent składa się z 22 katolickich kościołów wschodnich. Niektóre kościoły protestanckie używają terminu "Kościół katolicki" w odniesieniu do wszystkich wierzących w Jezusa Chrystusa na całym świecie i na przestrzeni wieków, niezależnie od przynależności wyznaniowej. Ogólnie rzecz biorąc, aby uniknąć nieporozumień między tą koncepcją a Kościołem rzymskokatolickim, teologowie będą odnosić się do "Kościoła powszechnego" jako "Kościoła katolickiego", używając małej litery zamiast "Kościoła Katolickiego".

Wschodni prawosławni, anglikanie i luteranie oraz niektórzy metodyści deklarują, że ich kościoły są katolickie w tym sensie, że pozostają w ciągłości z pierwotnym kościołem powszechnym założonym przez apostołów. Kościoły rzymskokatolicki, wschodnio-prawosławny wierzą, że ich kościół jest jedynym oryginalnym i powszechnym kościołem. Katolickość jest uważana za jedną z czterech cech Kościoła, pozostałe to jedność, świętość i apostolskość, zgodnie z Credo Nicejskim z 381 roku: "Wierzę w jeden święty, katolicki i apostolski Kościół". Niezwykle ważne jest jednak, aby pamiętać, że kiedy pierwsi chrześcijanie używali terminu "katolicki", nie odnosili się do żadnego konkretnego kościoła, wyznania, obrządku czy komunii. Odnosili się po prostu do wszystkich prawdziwych wierzących w Pana Jezusa Chrystusa.