Odpowiedź:
Klauzula filioque była i nadal jest bardzo kontrowersyjną kwestią w kościele, odnoszącą się do Ducha Świętego. Pytanie brzmi: “od kogo wychodzi Duch Święty, od Ojca czy od Ojca i Syna”? Klauzula filioque w Łacinie oznacza “i syna”. Kwestia dotyczy klauzuli “filioque” ponieważ zwrot “i syna” został dodany do Kredo Nicejskiego, wskazując na Ducha Świętego wychodzącego od Ojca “i Syna.” Tak wiele sporów toczyło się w związku z tą sprawą, że ostatecznie doprowadziły one w 1054 r. do rozłamu (Wielka Schizma Wschodnia) na Kościół Rzymskokatolicki i Wschodnie Kościoły Ortodoksyjne. Do tej pory te dwa kościoły nie doszły do porozumienia w sprawie klauzuli filioque.
Ew. Jana 14.26 mówi nam: “Lecz Pocieszyciel, Duch Święty, którego Ojciec pośle w imieniu moim…” Ew. Jana 15.26 mówi nam: “Gdy przyjdzie Pocieszyciel, którego Ja wam poślę od Ojca, Duch Prawdy, który od Ojca wychodzi, złoży świadectwo o mnie.” Zobacz także Ew. Jana 14.16 oraz Filipian 1.19. Te fragmenty Pisma Świętego zdają się wskazywać, że Duch posyłany jest zarówno przez Ojca jak i Syna. Najważniejszą kwestią w sprawie klauzuli filioque jest pragnienie, aby nie umniejszać boskości Ducha Świętego. Biblia wyraźnie naucza, że Duch Święty jest Bogiem (Dzieje Apostolskie 5.3-4). Ci, którzy nie zgadzają się z klauzulą filioque sprzeciwiają się temu gdyż wierzą, że wtedy Duch Święty wychodzący od Ojca i Syna staje się “podległy” Ojcu i Synowi. Natomiast ci, którzy uznają klauzulę filioque wierzą, że Duch Święty wychodzi zarówno od Ojca i Syna i nie ma to wpływu na pozycję Ducha Świętego jako Osoby Boskiej równej Ojcu i Synowi.
Kontrowersja związana z klauzulą filioque dotyczy tego aspektu Bożej osoby, który nigdy nie będzie dla nas w pełni zrozumiały. Bóg, będąc w swej istocie nieskończony staje się ostatecznie niezrozumiały dla ograniczonego rozumu ludzkiego. Duch Święty jest Bogiem I został posłany przez Boga jako “zastępstwo” Jezusa Chrystusa na ziemi. Pytanie związane z tym czy Duch Święty został posłany przez Ojca czy przez Ojca I Syna nie może być ostatecznie rozstrzygnięte, ale także nie musi. Klauzula filioque najprawdopodobniej będzie musiała pozostać kwestią sporną.