Odpowiedź:
Mojżesz Ben Maimon (1138-1204) jest znany użytkownikom języka angielskiego jako Maimonides, a użytkownikom języka hebrajskiego jako Rambam. Był on średniowiecznym filozofem żydowskim. Stanford Encyclopedia of Philosophy nazywa go "największym żydowskim filozofem okresu średniowiecza" (https://plato.stanford.edu/entries/maimonides, dostęp 27.10.2020). Filozofia Majmonidesa była wyraźnie arystotelesowska.
14-tomowe dzieło Majmonidesa, Miszne Tora ("Drugie do Tory"), jest szczegółowym opisem średniowiecznego żydowskiego przestrzegania prawa. Miało ono stanowić kompleksowy zapis prawa ustnego, który wyjaśniał i objaśniał prawo pisane zawarte w Piśmie Świętym. Dr Menachem Kellner z Uniwersytetu w Hajfie i Centrum Shalem w Jerozolimie sugeruje, że gdyby nie dzieło Majmonidesa, nie można by dziś mówić o "ortodoksyjnym" judaizmie ("Od Mojżesza do Mojżesza", pub. 10/31/2010, Rambam Maimonies Medical Journal online, dostęp 27.10.2020). W rzeczywistości tytuł jego artykułu, "Od Mojżesza do Mojżesza", wskazuje na wielki szacunek dla Majmonidesa jako prawodawcy.
W swoim Przewodniku zakłopotanych Majmonides próbuje pogodzić Torę z filozofią grecką. Miszne Tora i Przewodnik są uważane za jego największe i najbardziej wpływowe dzieła.
Majmonides był również lekarzem (w pewnym momencie na dworze sułtana Saladyna). Dr Kellner sugeruje, że to właśnie Majmonides uprawomocnił naukowe spojrzenie na społeczność żydowską. Tak wtedy, jak i teraz, judaizm ma silną żyłę mistycyzmu (tj. Kabałę), ale wydał także wielu ludzi nauki i medycyny.
Wiele praktycznych rad Majmonidesa jest nadal aktualnych. Oto kilka przykładów jego mądrości:
- "Osoba nigdy nie zubożeje od dawania jałmużny" (Matnot Aniyim, 2).
- "Prawda nie staje się bardziej prawdziwa przez fakt, że cały świat się z nią zgadza, ani mniej, nawet jeśli cały świat się z nią nie zgadza".
- "Ryzyko podjęcia złej decyzji jest lepsze niż strach przed niezdecydowaniem".
- "Cisza jest dojrzewaniem mądrości".
- "Raczej przegraj z prawdą i dobrem, niż zyskaj z fałszem i złem".
- "Mądry człowiek jest większym dobrem dla narodu niż król".
- "W finansach bądź surowy dla siebie, a hojny dla innych".
- "Lekarz nie powinien leczyć choroby, ale pacjenta, który na nią cierpi".
Pisma i przemyślenia Majmonidesa wywarły wpływ na społeczności żydowskie jego czasów, a jego wpływ jest nadal odczuwalny. Wiele z jego pism jest dziś łatwo dostępnych w Internecie. Jego praca może być przydatna dla chrześcijanina, który próbuje zrozumieć filozofię żydowską i myśli, które wpłynęły na kształt judaizmu. Ważne jest jednak, aby zdać sobie sprawę, że dzieło Majmonidesa jest bliższe teologii systematycznej niż egzegezie biblijnej.