Odpowiedź:
Maronici, znani również jako Kościół Maronitów, są wyjątkową grupą religijną występującą głównie na Bliskim Wschodzie. Chociaż maronici wyznają wiarę w tę samą fundamentalną teologię co rzymski katolicyzm i podporządkowują decyzje przywódcze papieżowi, poza tym działają jako niezależne wyznanie. Czyni to maronitów jednym z kilku kościołów sui juris, niezależnych kongregacji pod parasolem katolicyzmu i lojalnych wobec papieża. Oznacza to, że według rzymskiego katolicyzmu maronici są częścią "prawdziwego kościoła", a zatem ich obrzędy i sakramenty są ważne.
Maronici wywodzą się z V wieku, kiedy to mnich o imieniu Maron założył klasztor we współczesnym Libanie. W odpowiedzi na prześladowania jego wyznawcy wycofali się w góry i stracili większość kontaktów z resztą kościoła chrześcijańskiego. Dopiero kilka wieków później przywrócono komunikację między maronitami a Rzymem.
Kościół maronicki zachował znacznie silniejszy posmak judaizmu niż inne wyznania katolickie. Ich językiem liturgicznym jest aramejski, choć wiele kongregacji używa arabskiego ze względu na potrzeby kulturowe. Kościoły maronickie są wzorowane na starożytnych żydowskich synagogach. Przebieg nabożeństw maronickich znacznie różni się od przebiegu mszy rzymskokatolickiej.
Znacząca różnica między praktyką rzymskokatolicką a maronicką dotyczy celibatu. Maronici nie wymagają od swoich księży pozostawania w stanie bezżennym. W praktyce księża maroniccy posługujący na obszarach obsługiwanych głównie przez kapłanów żyjących w celibacie zazwyczaj również zachowują celibat. Jednak nie wszyscy to robią, a księża maroniccy na Bliskim Wschodzie generalnie nie unikają małżeństwa.