www.gotquestions.org/Polski



Co to jest Candlemas?

Odpowiedź:
Candlemas to liturgiczne nabożeństwo kościelne ("Msza świec"), które upamiętnia ofiarowanie Jezusa w świątyni i uroczyste oczyszczenie Marii. Święto to obchodzone jest w różnych datach w różnych kościołach, ale zazwyczaj jest to 2 lutego (czterdzieści dni po Bożym Narodzeniu) lub w niedzielę przypadającą między 28 stycznia a 3 lutego. Kościoły, które świętują narodziny Chrystusa 6 stycznia, obchodzą Candlemas 14 lutego. Candlemas jest tak nazywane, ponieważ w tym dniu świece są błogosławione "wodą święconą" i kadzidłem; ponadto procesja ze świecami często poprzedza mszę. Współczesne obchody tego święta odbywają się głównie w kościołach anglikańskich, prawosławnych i rzymskokatolickich.

Boże Narodzenie nawiązuje do wydarzenia z Ewangelii Łukasza 2, w którym Józef i Maria postępują zgodnie z nakazem zawartym w Księdze Kapłańskiej 12. Prawo nakazywało, aby za każdego urodzonego syna matka pozostawała nieczysta przez siedem dni. Ósmego dnia chłopiec miał zostać obrzezany. Czterdziestego dnia (w przypadku dziecka płci męskiej) matka miała zostać uznana za czystą, a chłopiec miał zostać przedstawiony kapłanowi. Matka miała również przynieść ofiarę całopalną z rocznego baranka i gołębia lub turkawki na ofiarę za grzech. Jeśli nie było jej stać na baranka, przynosiła dwa gołębie lub turkawki. Czterdziestego dnia po narodzinach Jezusa Maria i Józef przynieśli Jezusa do świątyni z dwoma gołębiami, aby wypełnić swoje obowiązki wynikające z Prawa (Łk 2:22-24). Spotkali tam Symeona, sprawiedliwego, napełnionego Duchem człowieka, któremu obiecano, że przed śmiercią ujrzy Mesjasza. Trzymając na rękach Dzieciątko Jezus, wychwalał Boga i prorokował, że Jezus spowoduje "upadek i powstanie wielu w Jerozolimie", Maria również będzie cierpieć (wersety 25-35). Spotkali również Annę, starszą prorokinię, która rozpoznała Jezusa jako Mesjasza (wersety 36-38).

Candlemas jest również znane jako "Ofiarowanie Jezusa w Świątyni", "Oczyszczenie Najświętszej Maryi Panny" i "Spotkanie". Obchody tego święta są historycznie bardzo stare (najwcześniejsze znane kazanie na Candlemas pochodzi z 312 r. n.e., a najwcześniejsze obrzędy z 381 r. n.e.). Candlemas było początkowo niewielkim świętem, ale zostało podniesione na wyższy poziom po tym, jak modlitwa i post przerwały plagę pustoszącą Konstantynopol w 541 roku. W następnym roku "Święto Spotkania Pańskiego" stało się jednym z dwunastu głównych dni świątecznych w całej Europie. Z biegiem lat, oprócz błogosławienia świec przez kapłanów, Candlemas zyskało kilka przesądów. W niektórych częściach Europy ludzie tradycyjnie jedzą naleśniki w Candlemas, a podczas przygotowywania naleśników trzymają w dłoni monetę. Uważa się, że zapewnia to bogactwo i szczęście przez cały rok. W Szkocji był to dzień, w którym należało zapłacić czynsz za kwartał, podczas gdy w Ameryce Candlemas zbiega się z Dniem Świstaka. W innych regionach był to dzień wyprowadzania krów z łąk, aby pola mogły zostać zaorane i obsadzone pod tegoroczne zbiory. Niektórzy chrześcijanie przestrzegają praktyki pozostawiania dekoracji świątecznych aż do Candlemas.

Czy chrześcijanie powinni obchodzić świeta? Ogólnie rzecz biorąc, nie ma nic złego w wspominaniu dnia, w którym Jezus został przyniesiony do świątyni, a Symeon i Anna mogli oddać cześć swojemu Mesjaszowi. Nie ma więc nic złego w obchodzeniu Candlemas. Należy jednak odrzucić przesądy związane z Candlemas, takie jak przewidywanie pogody (jak w przypadku Dnia Świstaka) lub przekonanie, że wyruszenie w podróż morską przynosi pecha. Kościoły katolickie oczywiście wykorzystują Candlemas, aby położyć nacisk na Dziewicę Marię i jej rzekome wieczne dziewictwo, doktrynę, której nie naucza Pismo Święte.