Odpowiedź:
Psalm 19.15 stwierdza, „Niech znajdą uznanie słowa ust moich i myśli mego serca u Ciebie, Panie, moja Skało i mój Zbawicielu.” Czym jest medytacja chrześcijańska i w jaki sposób chrześcijanie powinni medytować? Niestety, słowo „medytacja” przynosi na myśl skojarzenia związane z czymś mistycznym. Dla niektórych medytacja jest oczyszczaniem myśli, siedząc w nietypowej pozycji. Dla innych medytacja jest sposobem komunikacji ze światem duchowym, który nas otacza. Koncepcje te zdecydowanie nie odnoszą się do medytacji chrześcijańskiej.
Medytacja chrześcijańska nie ma nic wspólnego z mistycyzmem Bliskiego Wschodu. Praktyki te zawierają Lectio Divina (łac. pobożne czytanie), medytację transcendentalną i różne formy tzw. modlitwy kontemplacyjnej. Ich podstawą jest niebezpieczna przesłanka, że powinniśmy „usłyszeć głos Boga,” nie poprzez jego Słowo, lecz poprzez osobiste objawienie, doświadczane podczas medytacji. Niektóre kościoły przepełnione są ludźmi, którzy uważają że słyszą „słowo Pana,” mimo iż często zaprzeczają sobie wzajemnie, przez co dochodzi do różnych podziałów w ciele Chrystusa. Chrześcijanie nie mogą zaniedbywać Słowa Bożego, które jest „natchnione przez Boga i pożyteczne do nauki, do wykazania błędu, do poprawy, do wychowywania w sprawiedliwości, aby człowiek Boży był w pełni gotowy, wyposażony do wszelkiego dobrego dzieła” (2 Tymoteusza 3.16-17). Jeśli Biblia jest wystarczającym źródłem wyposażenia nas do wszelkiego dobrego dzieła, to jak możemy uważać że potrzebujemy szukać jakiegoś dodatkowego, mistycznego doświadczenia?
Medytacja chrześcijańska powinna być oparta na Słowie Bożym i tym co ono objawia o Bogu. Dawid odkrył tę prawdę, określając człowieka błogosławionego jako kogoś kto „ma upodobanie w zakonie Pana i zakon jego rozważa dniem i nocą” (Psalm 1.2). Prawdziwa medytacja chrześcijańska jest aktywnym procesem poznawczym, w którym studiujemy Słowo z modlitwą, prosząc Boga o namaszczenie Duchem Świętym, który ma nas prowadzić we „wszelkiej prawdzie” (Ew. Jana 16.13). Wykorzystujemy tę prawdę w praktyce, gdy wdrażamy zasady Pisma Świętego w codziennych zmaganiach naszego życia. Proces ten, poprzez prowadzenie Ducha Świętego, prowadzi nas do duchowej dojrzałości i wzrostu w wierze.