www.gotquestions.org/Polski



Jakie są chrześcijańskie wątki w "Siostrzeńcu czarodzieja"?

Odpowiedź:
Chociaż opublikowany jako szósty z serii, "Siostrzeniec Czarodzieja" autorstwa C.S. Lewisa jest pierwszą z książek o Narnii, jeśli chodzi o chronologię. W tej książce o początkach wiele się wyjaśnia, w tym pochodzenie magicznej szafy, obecność latarni w Narnii i stworzenie samej Narnii.

W "Siostrzeńcu Czarodzieja" profesor Kirke z poprzednich książek jest młodym chłopcem o imieniu Digory. Jest on siostrzeńcem próżnego i głupiego magika o imieniu Andrew Ketterly. Digory i jego przyjaciółka Polly, z pomocą magicznych pierścieni, zostają przeniesieni do innego świata, zimnego, umierającego miejsca o nazwie Charn. W Charn Digory głupio uwalnia niegodziwą królową o imieniu Jadis ze stanu przypominającego trans, a Jadis podąża za nim z powrotem do naszego świata, gdzie natychmiast próbuje założyć własne królestwo. Digory używa pierścieni, aby ponownie uwolnić Jadis z naszego świata i docierają do pustego miejsca, w którym znajdują śpiewającego lwa. W odpowiedzi na jego śpiew pojawiają się gwiazdy, słońce, rośliny i zwierzęta. Oczywiście Lew to Aslan, a Digory jest świadkiem stworzenia Narnii. W tym nowym świecie Digory staje naprzeciw (i opiera się) poważnej pokusie, zanim wróci do domu. Jadis pozostaje w północnych regionach innego świata i staje się Białą Czarownicą, która pojawia się w Lwie, czarownicy i szafie.

W rozdziale 9 Siostrzeńca Czarodzieja Lewis przedstawia piękny obraz stworzenia ex nihilo, gdy Aslan tworzy Narnię. W późniejszych rozdziałach zilustrowano kilka tematów biblijnych, w tym ogród Eden, pierwszą pokusę, Drzewo Poznania Dobra i Zła oraz Drzewo Życia. Twórcza, życiodajna moc Aslana kontrastuje z niszczycielską, odbierającą życie mocą Jadis, czarownicy, która zredukowała swój poprzedni świat do ciemnego, zrujnowanego pustkowia. Lew z Narnii oddaje się swoim stworzeniom: "'Stworzenia, daję wam siebie', powiedział silny, szczęśliwy głos Aslana. Daję wam na zawsze tę krainę Narnii. Daję wam lasy, owoce, rzeki. Daję ci gwiazdy i siebie samego" (rozdział 10). W przeciwieństwie do tego, Królowa Charn samolubnie bierze każdą władzę i chwałę, którą może ukraść.

Głównym tematem Siostrzeńca Magika jest "zasady mają cel". Kilka postaci w książce wierzy, że są "ponad prawem" i każda z nich płaci za to cenę. Pan Jezus (w postaci Aslana) jest przedstawiony jako wszechmocny Stwórca/Artysta świata i jako kochający, życzliwy Prawodawca. Inne tematy poruszane w Siostrzeńcu Czarodzieja obejmują znaczenie odpowiedzialnego sprawowania władzy, radość i wolność posłuszeństwa oraz głupotę ufania naszej ograniczonej perspektywie.