Odpowiedź:
Niedziela Miłosierdzia Bożego i związane z nią święto przypadają w niedzielę po Wielkanocy i są obchodzone przez wielu rzymskich katolików i niektóre inne kościoły. Niedziela Miłosierdzia Bożego opiera się na wizjach i dzienniczku polskiej zakonnicy katolickiej, Marii Faustyny Kowalskiej, znanej również jako Święta Faustyna (1905-1938). Celem Niedzieli Miłosierdzia Bożego jest podkreślenie miłosierdzia Jezusa i pełni Jego przebaczenia grzechów i kar. Celebransi odpowiadają na otrzymanie miłosierdzia, okazując miłosierdzie.
W swoich rzekomych wizjach Maria rozmawiała bezpośrednio z Jezusem. Jej rozmowy zostały opublikowane w książce Dzienniczek Marii Faustyny Kowalskiej: Miłosierdzie Boże w duszy mojej. Twierdziła, że Jezus nadał jej tytuł "Apostołki i Sekretarki Jego Miłosierdzia". W swoich wizjach Jezus kontrastował przesłanie, które dał Marii, z wcześniejszymi orędziami: "Posłałem proroków z piorunami do Mojego ludu", rzekomo powiedział jej Jezus. "Dzisiaj posyłam cię z Moim miłosierdziem do ludzi na całym świecie. Nie chcę karać zbolałej ludzkości, ale pragnę ją uzdrowić, przyciskając ją do Mojego Miłosiernego Serca" (Dziennik, wpis 1588).
Podczas jednej z rzekomych rozmów z Jezusem Maria otrzymała zadanie stworzenia obrazu Jezusa, który widziała. Jezus powiedział jej, że obraz ma być czczony; w rzeczywistości Jezus obiecał jej, że ci, którzy czczą obraz, nigdy nie zginą. Co więcej, Jezus powiedział jej, że czczenie Jego wizerunku ma się odbyć w niedzielę po Wielkanocy. Maria sama nie była malarką i minęło trochę czasu, zanim znalazła zdolnego artystę, który chciał namalować jej opis Jezusa. Powstały obraz został po raz pierwszy wystawiony 28 kwietnia 1935 roku, tydzień po Wielkanocy. Na obrazie jedna z rąk Jezusa jest uniesiona w geście błogosławieństwa, a dwa promienie światła, reprezentujące krew i wodę, spływają z Jego serca.
Przesłanie Siostry Faustyny i jej wizerunek szybko przyjęły się w Polsce. Do 1951 r. w kraju istniało ponad 150 kaplic lub ośrodków religijnych poświęconych Bożemu Miłosierdziu. W Niedzielę Miłosierdzia Bożego w 2000 roku papież Jan Paweł II kanonizował świętą Faustynę.
Dziś Niedziela Miłosierdzia Bożego pozostaje popularnym świętem, a odmiany wizerunku Chrystusa Faustyny są szeroko rozpowszechnione. Katolicy wierzą, że "nadzwyczajne łaski" są dostępne w Niedzielę Miłosierdzia Bożego, w zależności od tego, jak dobrze przestrzegają pewnych rytuałów i czy wykonują uczynki miłosierdzia. Wielu katolików modli się koronką do Bożego Miłosierdzia codziennie o godzinie 3:00, używając paciorków różańca, zgodnie z instrukcjami otrzymanymi przez Marię. Modlitwa rozpoczynająca koronkę mówi: "Umarłeś, Jezu, ale źródło życia wytrysnęło dla dusz, a ocean miłosierdzia otworzył się dla całego świata".
Czy święta Faustyna rzeczywiście miała wizje? Tak, jest bardzo prawdopodobne, że miała jakieś wizje. Ale z kimkolwiek rozmawiała i cokolwiek widziała, nie był to Jezus. Pan Jezus nigdy nie kazałby ludziom "czcić" obrazu ani nie obiecałby życia wiecznego tym, którzy to robią. Inne wizje Faustyny są równie niebiblijne, jak jej wizja odwiedzin Marii w czyśćcu: "Widziałam Matkę Bożą odwiedzającą dusze czyśćcowe. Dusze nazywają Ją "Gwiazdą Morza". Ona przynosi im orzeźwienie" (tamże, wpis 20).
Pan jest miłosierny (Ps 37:26), a my jesteśmy powołani do czynienia uczynków miłosierdzia (Mt 5:7). Biorąc jednak pod uwagę bałwochwalstwo nieodłącznie związane z Niedzielą Miłosierdzia Bożego oraz fakt, że święto to opiera się na pełnych błędów, pozabiblijnych objawieniach, chrześcijanie nie powinni mieć z nim nic wspólnego.