Pytanie: Czy pisarze Nowego Testamentu uznawali swoje pisma za Pismo Święte?
Odpowiedź:
2 Tymoteusza 3.16-17 stwierdza, że "całe Pismo przez Boga jest natchnione i pożyteczne do nauki, do wykrywania błędów, do poprawy, do wychowywania w sprawiedliwości, aby człowiek Boży był doskonały, do wszelkiego dobrego dzieła przygotowany." Jasne jest, że wczesny kościół odnosił się do Starego Testamentu jako natchnionego Pisma Świętego. Jak 2 Piotra 1.20-21 wyjaśnia, "Przede wszystkim to wiedzcie, że wszelkie proroctwo Pisma nie podlega dowolnemu wykładowi. Albowiem proroctwo nie przychodziło nigdy z woli ludzkiej, lecz wypowiadali je ludzie Boży, natchnieni Duchem Świętym."
Ale czy można to w równym stopniu zastosować do pism zawartych w Nowym Testamencie? Czy pisarze Nowego Testamentu byli świadomi biblijnej natury swoich listów? Chociaż nie można tego definitywnie udowodnić, istnieje dość mocny argument, że tak było. W 2 Piotra 3.15-16 (tłum. Biblia Tysiąclecia) Piotr pisze, "a cierpliwość Pana naszego uważajcie za zbawienną, jak to również umiłowany nasz brat Paweł według danej mu mądrości napisał do was, jak również we wszystkich listach, w których mówi o tym. Są w nich trudne do zrozumienia pewne sprawy, które ludzie niedouczeni i mało utwierdzeni opacznie tłumaczą, tak samo jak i inne Pisma, na własną swoją zgubę." Oczywiste jest, że Piotr odnosił się do pism Pawła jako natchnionego Pisma Świętego.
Kolejną wskazówką, że autorzy Nowego Testamentu rozumieli swoje pisma jako Pismo Święte jest fragment z 1 Tymoteusza 5.18, w którym jest stwierdzone, "Albowiem Pismo mówi: Młócącemu wołowi nie zawiązuj pyska, oraz: Godzien jest robotnik zapłaty swojej." Chociaż pierwsze odniesienie jest wzięte z 5 Ks. Mojżeszowej (25.4), drugie pochodzi z Ew. Łukasza (10.7), Oczywiste jest, że pisma Łukasza są postrzegane w swoim autorytecie na równi z Pięcioksięgiem. Pisma Łukasza są również tutaj określane jako "Pismo Święte."
Podsumowując, istnieją solidne podstawy by wierzyć, że autorzy Nowego Testamentu postrzegali pisma innych jako Pismo Święte, dosłownie natchnione przez Boga- "pożyteczne do nauki, do wykrywania błędów, do poprawy, do wychowywania w sprawiedliwości, aby człowiek Boży był doskonały, do wszelkiego dobrego dzieła przygotowany" (2 Tymoteusza 3.16-17).