Odpowiedź:
Przymierze z Noem, opisane w 1 Ks. Mojżeszowej 9.8-17 jest obietnicą jaką Bóg złożył Noemu i jego potomkom po potopie, który zniszczył świat. Przymierze z Noem miał kilka znaczących cech. Po pierwsze, było to bezwarunkowe przymierze. Po drugie, zostało zawarte z Noem i jego wszystkimi potomkami, jak również "z wszelkimi istotami żyjącymi" na ziemi (1 Ks. Mojżeszowa 9.8-10). Po trzecie, zostało zapieczętowane znakiem, tęczą.
Przymierze z Noem jest bezwarunkowym przymierzem, ponieważ nie zależy od niczego co Noe lub jego potomkowie mieliby uczynić, aby wypełnić to przymierze. Obietnica opiera się jedynie na Bożej wierności. Ze względu na Bożą wierność czynienia zawsze tego co mówi że uczyni; możemy wiedzieć dzisiaj z dużą pewnością, że już nigdy nie będzie światowego potopu jaki miał miejsce za czasów Noego, bez względu na to jak niegodziwi staną się ludzie. Ani niegodziwość, ani prawość ludzkości nie mają wpływu na to bezwarunkowe przymierze. Nie ma "warunku" z powodu którego Bóg nie dotrzyma swojej obietnicy. To nie oznacza jednak, że Bóg już nigdy nie zniszczy ponownie ziemi. On obiecał, że pewnego dnia zniszczy ziemię ogniem (2 Piotra 3.10, 11; Ks. Objawienia 20.9, 21.1) w okropnych wydarzeniach znanych jako "dzień Pański."
Po potopie Bóg obiecał, że już nigdy więcej nie ześle ogólnoświatowego potopu, który zniszczy ziemię jako akt Jego boskiego wyroku za grzech. Jako znak, aby przypomnieć Noemu i jego potomkom o Jego obietnicy przymierza, Bóg kładzie "łuk barwny na obłokach" (1 Ks. Mojżeszowa 9.12-13; tłum. Biblia Warszawsko- Praska). Tak jak obrzezanie było znakiem Przymierza z Abrahamem, tęcza była znakiem Przymierza z Noem. Lekcja dla nas płynie taka, że gdy widzimy tęczę zawsze powinniśmy przypomnieć sobie o Bożej wierności i Jego niesamowitej łasce. Powinniśmy także przypominać sobie, że Bóg jest świętym i sprawiedliwym Bogiem, który ma świętą nienawiść do grzechu i który nie pozwoli, aby grzech pozostał nieukarany na wieki. Również, tak jak Bóg zapewnił sposób Noemu i Jego rodzinie, aby ocalał w arce, On również zapewnił nam sposób, abyśmy byli zbawieni poprzez Jezusa Chrystusa. Noe i jego rodzina zostali wybawieni od Bożego gniewu, który został wylany podczas potopu, tak jak ci, którzy są w Chrystusie są zbawieni od "nadchodzącego gniewu Bożego" (1 Tesaloniczan 1.10).