Odpowiedź:
Studnia Jakuba jest wspomniana tylko w Ewangelii Jana, więc informacje biblijne na jej temat są dość ograniczone. Jednak tradycja i archeologia dostarczają więcej szczegółów na temat pierwotnego właściciela studni i jej lokalizacji.
W czwartym rozdziale swojej Ewangelii Jan zapisał historię rozmowy Jezusa z Samarytanką. Samaria znajdowała się w północnej części dawnego zjednoczonego Izraela, a Jezus przechodził przez nią w drodze z Judei do Galilei. Za miastem Sychar był "studnia Jakuba. Jezus więc, zmęczony podróżą, usiadł sobie przy studni; było to około szóstej godziny." (Ew. Jana 4:6). Poprosił kobietę, aby dała Mu coś do picia z tego, co zaczerpnęła (J 4:7), a ona zastanawiała się, dlaczego Żyd rozmawia z Samarytanką - Jezus łamał kulturowe tabu zarówno ze względu na pochodzenie, jak i płeć (J 4:9). Następnie Jezus zaoferował jej "wodę żywą" (J 4:10). To ją zdezorientowało i odpowiedziała: "Panie, nie masz nawet czerpaka, a studnia jest głęboka; skądże więc masz tę wodę żywą? Czy może Ty jesteś większy od ojca naszego Jakuba, który dał nam tę studnię i sam z niej pił, i synowie jego, i trzody jego?". (Jana 4:11-12). Najwyraźniej historia studni była powszechnie znana.
Tradycyjne miejsce studni Jakuba nie może być zlokalizowane poprzez odnalezienie Sychar, ponieważ miasto to już nie istnieje. Jednak miejsce uważane za biblijne Szechem, zwane przez archeologów Tel Balata, znajduje się w pobliżu studni. Jest to ważne, ponieważ Biblia mówi, że Jakub kupił ziemię od Szechem i mieszkał w tym miejscu przez długi czas (Rdz 33:19). Potrzebował więc studni i jest całkowicie uzasadnione, że ją wykopał. Również studnia w Tel Balata jest rzeczywiście starożytnego pochodzenia. Te biblijne i geograficzne fakty wskazują, że miejsce to dobrze pasuje do tego, co Samarytanka nazwała "studnią Jakuba".
Obecnie studnia znajduje się w kościele św. Fotyny (imię tradycyjnie nadawane Samarytance przez Kościół prawosławny - po rosyjsku imię to brzmi Swietłana). Kościół został pierwotnie zbudowany w 380 roku n.e.. Przez lata kościół był wielokrotnie niszczony przez siły naturalne i wojny. Obecny budynek jest zarządzany przez Grecki Kościół Prawosławny, który otrzymał to miejsce w 1893 roku. Kościół i studnię można dziś zwiedzać na Zachodnim Brzegu.
Znaczenie studni Jakuba polega na tym, że dała ona Jezusowi okazję do zaprezentowania się jako życiodajny Mesjasz Samarytance, a później całej jej wiosce. Kobieta zapytała: "Czy jesteś większy od naszego ojca Jakuba?". Odpowiedź brzmi "tak". Jakub mógł zapewnić swoim dzieciom fizyczną wodę na jałowej ziemi, ale Jezus zapewnia swoim dzieciom "żywą wodę" na duchowym pustkowiu. Życie, które daje Jezus, zaspokaja wszystkie nasze potrzeby i prowadzi do życia wiecznego (J 4:14).