Odpowiedź:
Słowo "Talmud" jest hebrajskim słowem oznaczającym "nauczanie, instrukcje." Talmud jest głównym tekstem Judaizmu głównego nurtu i zawiera zasadniczo objaśnienia i komentarze na temat historii żydowskiej, prawa (szczególnie jego praktycznego zastosowania w życiu), zwyczajów i kultury. Talmud zawiera to co znane jest jako Gemara i Miszna.
W odniesieniu do natchnionego, spisanego pisma hebrajskiego, które chrześcijanie nazywają Starym Testamentem, judaizm ma "ustną Torę", która jest tradycyjnym wyjaśnieniem tego, co te pisma oznaczały i jak je należy interpretować i stosować. Ortodoksyjni Żydzi wierzą, że Bóg nauczał Mojżesza i innych ustnej Tory aż do dnia dzisiejszego. Ta tradycja była praktykowana tylko w formie ustnej aż do II w. po Chr., gdy ustne prawo zostało skompletowane i spisane w dokumencie zwanym Miszna. Przez kolejne kilka wieków, dodatkowe komentarze spisane w Jerozolimie i Babilonie rozwijały Misznę. Te dodatkowe komentarze zwane są Gemarą. Gemara i Miszna tworzą razem to co znamy pod nazwą Talmudu, który został ukończony w V w. po Chr.
Właściwie to są dwa Talmudy: Talmud Jerozolimski i Talmud Babiloński. Babiloński Talmud jest bardziej wszechstronny i jest tym, którego większość ludzi ma na myśli mówiąc "Talmud", gdy nie precyzują o który chodzi. Talmud nie jest łatwy do czytania. Często zdarzają się luki w wyjaśnianiu znaczenia, w którym zakłada się, że już wiesz, o czym mówi, a pojęcia są często wyrażane w zarysie. Biblijne wersety, które potwierdzają nauczanie są często przytaczane przez dwa lub trzy słowa. Talmud często zachowuje różnorodność w poglądach na różne kwestie i nie zawsze jasno wskazuje, który pogląd jest tym właściwym.
Chrześcijaństwo nie uznaje Talmudu jako natchnionego słowa w takim sensie jak 66 ksiąg kanonu biblijnego, które są "natchnionym Słowem Bożym" (2 Tymoteusza 3.16). Podczas gdy niektóre nauczania z Talmudu mogą być "spójne" z biblijnym nauczaniem, to samo można powiedzieć o wielu innych pismach z wielu innych religii. Dla chrześcijan, studiowanie Talmudu może być wspaniałym sposobem lepszego poznania żydowskiej tradycji, historii i interpretacji, ale Talmud nie powinien być uważany za autorytatywne Słowo Boże.