Odpowiedź:
W chrześcijaństwie Wielki Poniedziałek to ostatni poniedziałek przed Niedzielą Wielkanocną; jest to drugi dzień Wielkiego Tygodnia po Niedzieli Palmowej. Niektóre wyznania obchodzą Wielki Poniedziałek, a niektóre nie. Wschodni Kościół Prawosławny celebruje ten dzień, zazwyczaj upamiętniając go czytaniami biblijnymi i określonymi hymnami.
Zgodnie z tradycją, Wielki Poniedziałek to dzień, w którym Jezus oczyścił świątynię, został wysławiany przez miejscowe dzieci i przeklął drzewo figowe (Ew. Mateusza 21.12-22). Jest to dzień następujący po Niedzieli Palmowej, kiedy Jezus przybył do Jerozolimy w triumfalnym wjeździe (Ew. Mateusza 21.1-11). Następny dzień jest czasami nazywany Wielkim Wtorkiem, trzecim dniem Wielkiego Tygodnia.
Należy zauważyć, że wydarzenia w biblijnych Ewangeliach niekoniecznie zostały zapisane w porządku chronologicznym. Ponadto, ponieważ Rzymianie i Żydzi mieli różne metody obliczania początku dnia, trudno jest określić dokładną kolejność wydarzeń. Z tych powodów nie możemy być dogmatyczni co do chronologii wydarzeń prowadzących do zdrady i ukrzyżowania Jezusa.