Odpowiedź:
Wyrażenie zakazany owoc zaczęło oznaczać "coś pożądanego, ale niedostępnego." Koncepcja zakazanego owocu pochodzi z biblijnej relacji pierwszego mężczyzny i kobiety, Adama i Ewy, popełniających pierwszy grzech na ziemi. 1 Ks. Mojżeszowa rozdział 3 podaje szczegóły odnośnie ludzkiej pierwszej pokusy. Szatan pod postacią węża, przekonał Ewę, że źle zrozumiała wyraźnie wypowiedziany Boży nakaz, aby nie jeść z drzewa poznania dobra i zła (1 Ks.Mojżeszowa 3.4-5). Szatan najpierw podważył jej zrozumienie Bożych słów, później zasugerował, że sama powinna podejmować swoje decyzje w oparciu o jej osobistą ocenę, że zakazany owoc był "dobry", "miły dla oczu", i "godny pożądania" (werset 6). Zatem będąc zwiedziona i działając wbrew Bożemu nakazowi (1 Ks. Mojżeszowa 2.16-17), Ewa wzięła owoc i zjadła. Podała owoc Adamowi, który również zjadł. W tym momencie, grzech, śmierć i zniszczenie przyszły na Boży doskonały świata (Rzymian 5.12).
Od wieków, ludzie zastanawiali się nad tym jaki owoc spowodował tak wiele problemów. Czy to było jabłko jak wielu zakłada? Hebrajskie słowo dla określenie "owocu" w tym fragmencie to peri, który jest ogólnym terminem używanym do określenia „produktu”, „wyników” lub „nagrody”. Nigdzie w Piśmie Świętym nie jest podana nazwa zakazanego owocu. Niektórzy spekulują, że koncepcja, że jest to jabłko, mogła się pojawić, gdy Biblia została przetłumaczona na łacinę. Łacińskie słowo na "jabłko" to mālum, które jest bardzo zbliżone do innego łacińskiego słowa mălum, które oznacza "zło." Gdy Łacińska Wulgata weszła w życie, podobieństwo w słowach mogło zrodzić pomysł, że jabłka reprezentują zło.
Legenda i sztuka także dołożyły do powszechnego założenia, że zakazanym owocem jest jabłko. Idiomatycznie określamy krtań jako jabłko Adama, termin wywodzący się z ludowej opowieści, w której wybrzuszenie w szyi człowieka było spowodowane utknięciem jabłka w gardle Adama. (Legendzie pomaga fakt, że występ chrzęstny jest bardziej wyraźny u mężczyzn niż u kobiet.) Malarze renesansowi pomogli umieścić identyfikację zakazanego owocu jako jabłka poprzez przedstawienia biblijnych historii zmieszanych z mitologią. Folklor ma tendencję do tworzenia własnej wersji wydarzeń, gdy ludzie powtarzają jako prawdę to, co zaczęło się od zwykłej sugestii.
Prawdopodobne jest, że owoc wspomniany w 3 rozdziale 1 Ks. Mojżeszowej nie jest już dostępny na ziemi. Chociaż owoc sam w sobie nie był zły- tylko akt nieposłuszeństwa- wydaje się, że możliwe jest, że Pan usunął to drzewo i jego owoc jak to ostatecznie uczynił z drzewem życia (1 Ks. Mojżeszowa 2.9; 3.24; Ks. Objawienia 22.2). Ogród Eden już nie istnieje, zatem zasadne jest zakładać, że owoc związany z upadkiem Edenu już także nie istnieje.