Odpowiedź:
Ziemia Obiecana to termin określający region świata, który Bóg obiecał jako dziedzictwo swojemu ludowi, Izraelowi (Rdz 12:7; 15:18-20). Ziemia Obiecana nie jest oficjalną nazwą granic Izraela, ale ma szersze znaczenie. Ziemia Obiecana była darem od Stwórcy Ziemi dla określonej grupy ludzi, dzieci Izraela, w którym ustanowili oni swój naród. Izrael uzyskał Ziemię Obiecaną tylko dzięki Bożemu przewodnictwu i Jego cudownej interwencji w historię (Wj 33:14-16; Ps 44:1-8; 136:10-22).
Obietnica ziemi dla ludu Bożego rozpoczęła się w 12 rozdziale Księgi Rodzaju, kiedy Bóg ukazał się Abramowi (Abrahamowi) i powiedział mu, że został wybrany na ojca wielu narodów. Bóg obiecał pobłogosławić Abrama i poprowadzić go do ziemi, która będzie należeć do jego potomstwa jako trwałe dziedzictwo. Później Bóg potwierdził tę obietnicę synowi Abrahama, Izaakowi (Rdz 26:3), a następnie synowi Izaaka, Jakubowi (Rdz 28:13).
Granice Ziemi Obiecanej rozciągały się od Rzeki Egipskiej (Nilu) do Eufratu (Wj 23:31). Zanim Izrael był gotowy zająć tę ziemię, setki lat po Abrahamie, była ona zamieszkana przez pogańskie narody: Kananejczyków, Amorytów, Hetytów, Peryzytów, Hiwwitów i Jebuzytów (Wj 33:2). Kiedy nadszedł czas, aby Izraelici odziedziczyli Ziemię Obiecaną, Bóg wskrzesił Mojżesza, aby wyprowadził Jego lud z niewoli egipskiej i posłużył się Jozuem, aby poprowadził wojskowy podbój Kanaanu. Ziemia Obiecana obejmuje współczesny Izrael, w tym Strefę Gazy i Zachodni Brzeg Jordanu oraz Jordanię, a także części Egiptu, Syrii, Arabii Saudyjskiej i Iraku.
Termin "ziemia obiecana" został również zastosowany do każdego rodzaju satysfakcjonującego osiągnięcia lub stanu zrealizowanych marzeń. Na przykład, World Series można nazwać "ziemią obiecaną baseballu". Albo ktoś może powiedzieć: "Po otrzymaniu znacznej podwyżki Joe przeniósł swoją rodzinę z projektu do ziemi obiecanej". List do Hebrajczyków 11:8-10 nawiązuje do Ziemi Obiecanej, gdy opisuje podróż Abrahama do jego nowego domu w Kanaanie, a następnie zrównuje ją z naszą podróżą do niebiańskiego miasta Boga (werset 16).
Chrześcijanie czasami odnoszą się do nieba i przyszłego przywrócenia ziemi jako Ziemi Obiecanej. Bóg obiecał chwalebny wieczny dom dla wszystkich tych, którzy Go kochają i zaufali Chrystusowi Jezusowi w celu zbawienia. Wieczna Boża Ziemia Obiecana jest dziedzictwem wszystkich, którzy przychodzą do Niego przez Jego Syna (Jana 14:6). Znany hymn autorstwa Samuela Stennetta opisuje oczekiwanie, jakie odczuwają chrześcijanie, gdy zbliżamy się do naszego niebiańskiego domu: