www.gotquestions.org/Polski



Czym jest żydowska alija?

Odpowiedź:
Aliyah (liczba mnoga, aliyot) to hebrajskie słowo, które oznacza "pójście w górę" lub "wzniesienie". Alija ma podwójne znaczenie w społeczności żydowskiej. Może oznaczać akt bycia wezwanym do czytania Tory w synagodze, alija może również odnosić się do przeprowadzki Żyda do ziemi Izraela.

W synagodze platforma, z której czytany jest zwój Tory, jest zwykle podwyższona, aby zgromadzeni mogli lepiej słyszeć, co jest czytane. To fizyczne podniesienie jest również symbolem zwiększonego honoru i odpowiedzialności związanej z czytaniem Świętego Słowa Bożego. Dlatego też, gdy członek kongregacji zostaje wybrany do czytania Tory, zostaje "powołany" lub otrzymuje aliję.

Alija jest również używana w odniesieniu do decyzji osoby żydowskiej o powrocie do swojej ojczyzny, Izraela. Idea Izraela jako "góry" opiera się na Księdze Rodzaju 50:13; po śmierci Jakuba jego synowie przenieśli jego ciało z Egiptu do ziemi Kanaan, aby pochować je zgodnie z jego życzeniem. Według Talmudu, ziemia Izraela jest "wyżej" niż wszystkie inne ziemie - nie fizycznie, ale jako najbardziej znaczące miejsce, w którym można połączyć się z Panem Bogiem. Tak więc w myśli żydowskiej przeniesienie się do Ziemi Świętej oznacza "alija", wzniesienie się, awans w świecie.

Kiedy Pan Jezus powróci, aby rządzić i panować w tysiącletnim królestwie, obiecuje ułatwić ostateczną aliję, gromadząc naród żydowski w jego ojczyźnie. Kilku proroków przepowiada tę aliję: "Oto Ja zbiorę ich ze wszystkich krajów, do których ich rozproszyłem w moim gniewie i oburzeniu, i wielkim uniesieniu; sprowadzę ich znowu na to miejsce i sprawię, że będą mieszkać bezpiecznie. (38) I będą moim ludem, a Ja będę ich Bogiem." (Jeremiasza 32:37-38). "I wywiesi narodom sztandar, i zbierze wygnańców z Izraela, a rozproszonych z Judy zgromadzi z czterech krańców świata." (Izajasza 11:12). "Pan odbuduje Jeruzalem, zgromadzi wygnańców Izraela" (Psalm 147:2).

Koncepcja aliji jest również obecna w chrześcijaństwie. Celem, dla którego Bóg posłał swojego Syna na świat, było to, aby istoty ludzkie znajdujące się w niewoli grzechu mogły zostać "wyniesione" do obecności Boga (2 Kor 5:21; Rz 8:21). Jedynym sposobem, w jaki człowiek może naprawdę doświadczyć tej duchowej aliji, jest Jezus Chrystus (J 14:6). Żadne ziemskie zaszczyty ani geograficzne przenosiny nie mogą przybliżyć nas do Boga. Jedynie pokorna wiara w śmierć i zmartwychwstanie Jego Syna może wywyższyć nas w oczach Boga (Dz 4:12; Tt 3:5; Rz 10:9-10).