Pytanie: Z jakiego powodu archeologia chrześcijańska jest ważna?
Odpowiedź:
Archeologia pochodzi od dwóch greckich słów- archae oznaczające „starożytne” i logos oznaczające „wiedzę”; zatem jest to „wiedza lub nauka o starożytności.” Archeolog jest kimś więcej, aniżeli człowiekiem przypominającym nam Indianę Jones, przemierzającym różne zakątki świata w poszukiwaniu jakiś starych zabytków, które można by umieścić w muzeum. Archeologia jest nauką, która bada kulturę starożytną poprzez odkrywanie i dokumentowanie dawnych materiałów. Archeologia chrześcijańska jest nauką badającą kulturę starożytną, która miała wpływ na chrześcijaństwo, judaizm, a także ich kultury. Archeolodzy chrześcijańscy nie tylko starają się odkryć nowe rzeczy związane z przeszłością, ale również potwierdzić ich wiarygodność, opisując to co do tej pory wiemy na temat przeszłości oraz pogłębić nasze zrozumienie zwyczajów i zachowań ludzi żyjących w czasach biblijnych.
Teksty biblijne oraz inne spisane relacje są najważniejszymi informacjami opisującymi historię ludzi starożytności biblijnej. Chociaż i w tych relacjach pozostaje wiele niewyjaśnionych kwestii. Właśnie w takich sytuacjach pojawiają się archeolodzy chrześcijańscy, którzy dostarczając nam nowych dowodów, dopełniają opisy biblijne. Wykopaliska pozostałości z czasów starożytnych oraz opuszczonych miast dostarczają wielu brakujących informacji odnośnie tego co działo się w przeszłości. Celem archeologii chrześcijańskiej jest weryfikacja prawd zawartych w Starym i Nowym Testamencie, na podstawie znalezionych artefaktów starożytnych ludzi.
Archeologia chrześcijańska stała się dyscypliną naukową dopiero w XIX w. Fundament naukowy dla archeologii chrześcijańskiej położyli: Johann Jahn, Edward Robinson oraz Sir Flinders Petrie. Jednym z najwybitniejszych uczonych XX w. stał się William F. Albright. To właśnie dzięki niemu archeologia chrześcijańska zabrała głos we współczesnych debatach na temat pochodzenia życia i wiarygodności relacji biblijnych. Albright z grupą studentów zebrał wiele dowodów potwierdzających historyczne relacje biblijne. Jednak dzisiaj istnieje równie wielu archeologów, którzy usiłują podważyć relacje biblijne, co tych którzy dostarczają dowodów na poparcie jej wiarygodności.
Nie musimy daleko szukać by znaleźć programy w których chrześcijanie atakowani są poglądami zeświecczonego świata. Przykładem może być Discovery Channel, prezentujący „Kod Leonardo Da Vinci.” Inne próbują rozwikłać sprawę historyczności Chrystusa. James Cameron w swoim programie twierdzi, że odnaleziono grób i trumnę Jezusa. „Odkrycia” te mają potwierdzać, że Jezus nie zmartwychwstał. To, o czym w programie się nie mówi, to fakt że odkrycia tego dokonano wiele lat wcześniej, a badania udowodniły, że nie była to trumna Chrystusa. Wiedza ta została pozyskana dzięki ciężkiej pracy archeologów chrześcijańskich.
Dowody archeologiczne w najdokładniejszy sposób dostarczają nam informacji na temat czasów i życia w starożytności. Gdy zastosuje się właściwe metody naukowe do badań wykopalisk starożytnych, to zdobyte w ten sposób informacje przynoszą głębsze poznanie mentalności ludzi żyjących w starożytności, ich kulturę, potwierdzając wiarygodność przekazu biblijnego. Systematyczne opisywanie tych znalezisk, dzielenie się informacjami z naukowcami z całego świata, daje nam najbardziej pełną informację na temat ludzi żyjących w czasach bliblijnych. Archeologia chrześcijańska jest jednym z narzędzi, jakie mogą zastosować uczeni przedstawiając jeszcze skuteczniejszą obronę relacji biblijnych oraz ewangelii Jezusa Chrystusa. Gdy dzielimy się wiarą, to często osoby niewierzące pytają nas o naszą pewność w kwestii prawdziwości Biblii. Jedną z odpowiedzi, jakiej możemy wówczas udzielić, dotyczy tego że archeolodzy chrześcijańscy sprawdzili wiele faktów biblijnych pod względem ich wiarygodności.