Odpowiedź:
Błogosławieństwa dotyczą ośmiu twierdzeń, jakie Jezus podaje na początku Kazania na Górze (Ew. Mateusza 5.3-12), każde rozpoczynające się od słów „Błogosławieni...” Wciąż dyskutuje się odnośnie tego, ile dokładnie jest tych błogosławieństw. Niektórzy mówią o siedmiu, dziewięciu a nawet dziesięciu, ale faktycznie jest ich osiem (wersety 10-12 stanowią jedno błogosławieństwo).
Greckie słowo przetłumaczone tutaj jako „błogosławieni” oznacza „duchową pomyślność i dobrobyt.” Jest to słowo, które odnosi się do ogromnej radości duszy. Ci, którzy doświadczają pierwszej części błogosławieństwa (biedy, smutku, cichości, pragnienia sprawiedliwości, miłosierdzia, czynienie pokoju i prześladowań) doświadczą również drugiego błogosławieństwa (królestwa niebios, pocieszenia, posiądą ziemię, będą nasyceni, dostąpią miłosierdzia, będą oglądać Boga, zostaną nazwani synami Boga, posiądą królestwo niebios). Błogosławieni mają udział w zbawieniu, weszli do królestwa Bożego i doświadczają przedsmaku nieba.
Błogosławieństwa opisują idealnego ucznia Chrystusa i jego nagrodę, zarówno w czasie teraźniejszym jak i przyszłym. Osoba, jaką opisuje tutaj Jezus ma zupełnie inny charakter i styl życia, niż ci którzy nie należą do królestwa. Błogosławieństwa, jako forma literacka, znajdują się również w Starym Testamencie, szczególnie w Psalmach (1.1; 34.8; 65.4; 128.1) i w innych miejscach Nowego Testamentu (Ew. Jana 20.29; 14.22; Jakuba 1.12; Księga Objawienia 14.13).