Pytanie: Jaka powinna być odpowiedź chrześcijanina na brak seksu w małżeństwie (na małżeństwo bez pożycia seksualnego)?
Odpowiedź:
Intymność fizyczna jest częścią Bożego planu dla małżeństwa, a mąż i żona mają odpowiedzialność do zaspokajania wzajemnych potrzeb w tym obszarze (1 Koryntian 7.2-4). Zakładając, że nie ma żadnych okoliczności fizycznych czy medycznych, które powstrzymywałaby aktywność seksualną, brak seksu w małżeństwie powinno być za obopólną zgodą do pewnego czasu, aby oddać się modlitwie (1 Koryntian 7.5).
Małżeństwo, które nie utrzymuje relacji seksualnej jest powodem do zmartwienia. Ponownie, wykluczając trudności fizyczne, korzeniem jest najprawdopodobniej kwestia duchowa. Pierwszym krokiem do naprawy jest modlitwa o mądrość, miłosierdzie i łaskę, aby pomogły w czasie potrzeby (Jakuba 1.5; Hebrajczyków 4.16). Zawsze dobrze jest popatrzeć na siebie zanim będziemy poprawiali kogoś innego; zatem jeśli małżonek czuje się zaniedbany w tym obszarze, on/ona powinien prosić Pana, aby ujawnił cokolwiek co on/ona robią, co przyczynia się do problemu (Psalm 139.23). Bóg odpowie na taką modlitwę, pod warunkiem, że będziemy chcieli słuchać.
Jeśli poszkodowany współmałżonek odkryje, że on czy ona przyczynili się do powodu braku seksu w małżeństwie, grzech powinien być wyznany Bogu i współmałżonkowi oraz poczynione kroki do naprawy zachowania (Ks. Przyp. Salomona 28.13). Jeśli to zostało zrobione, a intymność seksualna nadal jest wstrzymywana, pokrzywdzony współmałżonek powinien codziennie modlić się o łaskę bezwarunkowej miłości i ufać Bogu, że zadziała w swoim czasie. Jest to teraz test wiary (Jakuba 1.2-4). Przez cały czas poszkodowany współmałżonek powinien dbać o to, aby kanały komunikacji ze swoim partnerem/ partnerką były otwarte i nigdy nie zaniedbywać Bożych nakazów dotyczących relacji małżeńskiej (Efezjan 5.22-33). To wymaga czasu i cierpliwości, aby oczekiwać na Pana i pozostawać skupionym na Nim i wznieść się ponad okoliczności.
Jeśli brak seksu w małżeństwie spowodowany jest odmową żony, mąż powinien zastanowić się, czy jest posłuszny Bożemu przykazaniu, by kochać żonę tak, jak Chrystus kocha kościół (Efezjan 5.25–33), czy też żyje z nią "z wyrozumiałością” (1 Piotra 3.7). To jest szczególnie ważne, jeśli nosi w sobie poczucie niższości lub odrzucenia. Często mąż może nie dostrzegać swojego udziału w problemach żony, a ona działa jedynie w akcie frustracji lub tłumionego gniewu. Uczciwa komunikacja i przebaczenie są najlepszymi sposobami odnoszenia się do tej kwestii; uważaj, aby nie bawić się "w grę w obwinianie." 1 Koryntian rozdział 13 może być listą (sprawdzającą)- czy opis miłości zawarty w tym rozdziale pasuje do sposobu w jaki mąż traktuje żonę? Miłość wzorująca się na Bogu uchroni go od goryczy wobec żony i szorstkości wobec niej (Kolosan 3.19).
Jeśli brak seksu w małżeństwie spowodowany jest odmową męża, żona może zaniedbywać swoją odpowiedzialność przed Bogiem by kochać, okazywać szacunek i uległość wobec męża (Efezjan 5:22–24). Jeśli mąż czuje się zaniedbany, gorszy lub zdominowany, może odmówić intymności, aby wyrównać rachunki lub odzyskać kontrolę, albo może w ogóle stracić zainteresowanie. Tak czy inaczej, "baczcie, aby nikt nie pozbawił się łaski Bożej, aby jakiś korzeń gorzki, który rośnie w górę, nie spowodował zamieszania, a przez to nie skalali się inni" (Hebrajczyków 12.15; tłum. Biblia Tysiąclecia).
Jeśli współmałżonek pozornie bez powodu wstrzymuje się od seksu, może istnieć głębszy, stłumiony problem wynikający z przeszłości. W tym przypadku, poradnictwo pomoże ujawnić problem i miejmy nadzieję uporać się z nim. W każdym przypadku, obie strony powinny dać sobie trochę czasu i usiąść z zamiarem przepracowania tego bez przerzucania winy. Pastor albo biblijny doradcza może być wspaniałą pomocą podczas tych rozmów. Celem powinno być zrozumienie perspektywy swojego współmałżonka, by para mogła wówczas pójść dalej we właściwym kierunku i pozwoliła by rozpoczęła się ta zmiana.
Uzdrowienia nie można wymusić i może to wymagać trochę czasu. W międzyczasie, przebaczenie jest natychmiastowym nakazem (Ew. Mateusza 6.14-15). Jeśli obie strony chcą tego co najlepsze w oczach Bożych i jeśli proces przeprowadzony jest w pokorze i szczerości, możliwa jest ponownie pełna intymność. Zraniona para powinna codziennie poświęcać czas na studiowanie Słowa, modlitwę, posłuszeństwu Bogu i sobie nawzajem. Wówczas mogą oni cierpliwie ufać, że Pan przepracuje to w obu sercach i uzdrowi to co spowodowało brak seksu w małżeństwie.