www.gotquestions.org/Polski



Pytanie: Co to jest chrześcijaństwo postmodernistyczne?

Odpowiedź:
Chrześcijaństwo postmodernistyczne trudno jest w pełni zdefiniować, podobnie jak sam postmodernizm. To co zaczęło się w latach 50-tych XX wieku w architekturze jako reakcja na modernistyczną myśl i styl, szybko zostało przyswojone przez sztukę i literaturę światową w latach 70-tych i 80-tych. Kościół nie odczuł rzeczywistego wpływu tego poglądu aż do lat 90-tych. Była to reakcja na "zimne, twarde fakty" aby iść w kierunku "ciepłej, rozmiękczonej subiektywności." Pomyśl o czymkolwiek co jest ważne w postmodernizmie, umieść w tym kontekście chrześcijaństwo, a będziesz miał wgląd w to czym jest chrześcijaństwo postmodernistyczne.

Postmodernistyczne chrześcijaństwo poszło w kierunku podstawowego sposobu myślenia postmodernizmu. Dotyczy to doświadczania przeżyć ponad rozważanie rozumem, subiektywność ponad obiektywność, duchowość ponad religię, obrazowość ponad słowo, powierzchowność ponad głęboką refleksję. Czym jest dobro? Czym jest zło? Wszystko zależy od tego jak daleko od biblijnej prawdy zdryfowała czyjaś wiara w kierunku postmodernizmu. To oczywiście zależy od każdego wierzącego osobiście. Jednakże, gdy jakaś grupa formuje się wokół takiego sposobu myślenia, to teologia i doktryna stają się liberalizmem.

Na przykład, ze względu na to, że doświadczenie jest bardziej cenione niż rozum, pojęcie prawdy staje się relatywne. To prowadzi do różnego rodzaju problemów, takich jak umniejszanie autorytetu Biblii w kwestiach w których Biblia zawiera absolutną prawdą, czy nawet podważając prawdę biblijną jako absolutną w rozstrzyganiu wielu spraw. Jeśli Biblia nie jest naszym źródłem prawdy absolutnej, a osobiste doświadczenia prowadzą do definiowania i interpretowania czym obecnie jest prawda, to zbawcza wiara w Jezusa Chrystusa staje się bezsensowna.

Zawsze będą "zmiany paradygmatu" w sposobie myśleniu, tak długo jak ludzkość zamieszkuje obecną ziemię, ponieważ ludzkość wciąż szuka lepszego "wizerunku" siebie we własnym poznaniu i postawie. Różne wyzwania w sposobie naszego myślenia są dobre, jeśli tylko przyczyniają się do naszego wzrostu, aby się uczyć i rozumieć. Jest to praktyczna zasada z Rzymian 12,2 aby nasz umysł doświadczał przemiany. Jednak wciąż musimy pamiętać Dzieje Apostolskie 17,11 i wyrażać postawę Berejczyków, sprawdzać każde nowe nauczanie, każdy nowy pomysł w świetle Pisma Świętego. Nie pozwólmy naszym doświadczeniom interpretować Pisma, ale zmieniając się i upodabniając do Chrystusa, powinniśmy interpretować nasze doświadczenia w kontekście Pisma. Niestety nie tak dzieje się w kręgach głoszących postmodernistyczne chrześcijaństwo.
© Copyright Got Questions Ministries