www.gotquestions.org/Polski



Czego nauczał Jezus?

Odpowiedź:
Niemożliwe jest udzielenie adekwatnej, krótkiej odpowiedzi na pytanie, czego nauczał Jezus. W rzeczywistości Jan, po napisaniu dość długiej ewangelii, ostrzega, że Jezus zrobił wiele innych rzeczy, które nie zostały zapisane. Bez wątpienia odnosi się to również do Jego nauczania (zob. J 20:30-31 i 21:25). Teologowie i badacze Biblii przez wieki pracowali nad dobrymi podsumowaniami nauczania Jezusa, ale to, co poniżej, jest przynajmniej początkowym podsumowaniem:

Jezus nauczał publicznie do tłumów, a także prywatnie do grupy swoich uczniów. Publicznie potępił również żydowskie przywództwo religijne (Mt 23).

Jezus podtrzymywał, ale reinterpretował Prawo Starego Testamentu. To, co nazywa się "Kazaniem na Górze", jest najdłuższym fragmentem publicznego nauczania Jezusa wygłoszonego podczas jednego wystąpienia (Mt 5-7; por. Łk 6:20-49). Jezus naucza w nim, że ważne jest nie przestrzeganie litery prawa, ale jego ducha. Nie można być sprawiedliwym jedynie poprzez zewnętrzne przestrzeganie prawa.

Wydaje się, że wiele nauk Jezusa miało na celu uświadomienie słuchaczom, że nie są w stanie przestrzegać prawa. Na przykład, gdy ktoś zapytał Jezusa o największe przykazanie, odpowiedział: "Miłuj Pana Boga swego z całego serca swego, z całej duszy swojej i z całej myśli swojej". To jest pierwsze i największe przykazanie. A drugie jest podobne do niego: "Kochaj bliźniego swego jak siebie samego". Na tych dwóch przykazaniach opiera się całe Prawo i Prorocy" (Mt 22:37-40). W podobnym kontekście w Ewangelii Łukasza 15 pytający zdaje sobie sprawę, jak trudne jest to zadanie i próbuje się usprawiedliwić. Było dla niego jasne (i powinno być dla nas wszystkich), że nie możemy doskonale przestrzegać tych przykazań, dlatego potrzebujemy Zbawiciela. Jezus zwrócił się do wyrzutków i grzeszników, którzy byli bliżej królestwa niż "sprawiedliwi", ponieważ zdawali sobie sprawę ze swoich tragicznych niedoskonałości (zob. Mt 21:31; Łk 18:9-14; Mk 2:15-17).

Królestwo Boże (lub królestwo niebieskie) jest bliskie. Jezus głosił, że królestwo Boże wkrótce nadejdzie i że On, jako Mesjasz, jest tym, który je zapoczątkuje. Jednak królestwo to nie było ziemskim, militarnym, politycznym królestwem, którego często oczekiwali Żydzi. Królestwo Boże skupiało się na relacji z Jezusem jako Królem. Większość nauczania Jezusa w Ewangelii Mateusza koncentruje się na naturze królestwa Bożego. Integralną częścią tego nauczania było to, że Jezus umrze i zmartwychwstanie (Mk 9:31). Ta śmierć miała być zapłatą za grzechy (Mk 10:45; Mt 20:28).

Jezus często nauczał w przypowieściach, które są rozbudowanymi ilustracjami wyjaśniającymi duchową prawdę. Niektóre z najbardziej znanych przypowieści Jezusa znajdują się w Ewangelii Łukasza, takie jak o dobrym Samarytaninie (Łk 10:25-37) i o synu marnotrawnym (Łk 15:11-32). W zależności od tego, jak zostaną one skategoryzowane, w Nowym Testamencie znajduje się od 30 do 40 przypowieści Jezusa.

Jezus twierdził również, że jest Synem Bożym, co ludzie rozumieli jako roszczenie do bycia Bogiem (J 10:33). Jednak terminem, którego najczęściej używał do opisania siebie, był "Syn Człowieczy", oparty na niebiańskiej postaci opisanej w Księdze Daniela 7:13-14.

Podczas gdy Mateusz, Marek i Łukasz zawierają wiele z tych samych nauk Jezusa, Jan zapisuje wiele nauk, które nie są zawarte w innych ewangeliach. Być może najbardziej znaczące są powiedzenia "Ja jestem" i ich wyjaśnienia:

- "Ja jestem chlebem życia. Kto do Mnie przychodzi, nigdy nie będzie łaknął, a kto we Mnie wierzy, nigdy pragnąć nie będzie" (J 6:35).

- "Ja jestem światłością świata. Kto idzie za Mną, nie będzie chodził w ciemności, lecz będzie miał światło życia" (J 8:12).

- "Ja jestem drzwiami. Jeśli kto wejdzie przeze Mnie, będzie zbawiony i wejdzie, i wyjdzie, i znajdzie pastwisko" (J 10:9).

- "Ja jestem dobrym pasterzem. Dobry pasterz daje życie swoje za owce" (J 10:11).

- "Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem. Kto we Mnie wierzy, choćby i umarł, żyć będzie" (J 11:25).

- "Ja jestem drogą, prawdą i życiem. Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej, jak tylko przeze Mnie" (Jana 14:6).

- "Ja jestem prawdziwym krzewem winnym, a Mój Ojciec jest winogrodnikiem" (Ew. Jana 15:1).

Jan zawiera również najdłuższą relację z prywatnego nauczania Jezusa skierowanego do uczniów podczas jednego spotkania (Jana 13-16).

Bez względu na to, w jaki sposób kategoryzuje się nauki Jezusa, staje się oczywiste, że Jezus uważał odpowiedź na Niego za decydujący czynnik w relacji z Bogiem i ostatecznym wiecznym przeznaczeniu. Warto również zauważyć, że chociaż wielu podkreśla nauczanie Jezusa o miłości, większość tego, co wiemy o piekle, pochodzi również od Jezusa.

Dziś niektórzy chrześcijanie twierdzą, że są "chrześcijanami z czerwonymi literami". W wielu Bibliach słowa Chrystusa są drukowane na czerwono. "Chrześcijanie czerwonej litery" koncentrują się na naukach Chrystusa w Nowym Testamencie (czerwone litery) i minimalizują inne nauki Nowego Testamentu. Na podobnej zasadzie ludzie czasami mówią: "Jezus nigdy nie wspomniał nic o homoseksualności (lub innym temacie), więc ja też o tym nie mówię". Podkreślanie "czerwonej litery" źle rozumie nauczanie i autorytet Jezusa. Jezus potwierdził Stary Testament i wszystkie zawarte w nim nakazy moralne. Apostołowie, którzy napisali Nowy Testament (pod natchnieniem Ducha Świętego), przemawiali w imieniu Chrystusa. Kiedy Paweł pisze o homoseksualności lub na jakikolwiek inny temat, pisze z autorytetem Chrystusa. Jezus obiecał, że Duch Święty przypomni apostołom Jego nauczanie po tym, jak wstąpi do nieba (J 14:26). Jezus zlecił apostołom: "Dana Mi jest wszelka władza w niebie i na ziemi. Idźcie więc i czyńcie uczniami wszystkie narody, chrzcząc je w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego, ucząc je przestrzegać wszystkiego, co wam przykazałem. A Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata" (Mt 28:18-20). Apostołowie po prostu przekazywali i stosowali nauczanie Jezusa w niemowlęcym kościele, a zapis tego znajdujemy w pozostałej części Nowego Testamentu.

Nie ma lepszego sposobu, aby dowiedzieć się, czego nauczał Jezus, niż przeczytanie całego Nowego Testamentu - nie tylko ewangelii.