Odpowiedź:
Z ewangelii jasno wynika, że Jezus miał reputację żydowskiego rabina (Mk 14:45; J 1:38). Zarówno Piotr (w Ewangelii Marka 9:5), jak i Maria Magdalena (w Ewangelii Jana 20:16) odnosili się do Jezusa jako do "rabina". Co więcej, żydowski dostojnik Nikodem uważał, że ten tytuł jest odpowiedni dla Jezusa: "Rabbi, wiemy, że jesteś nauczycielem, który przyszedł od Boga. Nikt bowiem nie mógłby czynić znaków, które Ty czynisz, gdyby Bóg nie był z nim" (Jana 3:2). Gdzie indziej widzimy Jezusa określanego jako "Nauczyciel" (Mk 5:35). Według Jana 1:38, Rabbi i Nauczyciel to tytuły synonimiczne.
Rabin (dosłownie "mój mistrz") jest członkiem duchowieństwa w religii judaizmu. Rabini często funkcjonują jako przywódcy synagog, gdzie udzielają instrukcji w zakresie Pism Hebrajskich i tradycji żydowskich. Rabini głoszą kazania, interpretują Stary Testament i pełnią inne funkcje podobne do tych, które pełnią chrześcijańscy pastorzy. Chociaż Jezus nigdy nie był częścią oficjalnego przywództwa świątynnego, nadal był uważany za rabina ze względu na swoją posługę nauczania. Nawet Talmud Babiloński opisuje Jezusa jako nauczyciela, który miał uczniów (Sanhedryn 43a).
W pierwszym wieku naszej ery słowo rabin było używane w bardziej nieformalnym znaczeniu niż obecnie. W czasach Jezusa tytuł "Rabbi" oznaczał jedynie, że dana osoba miała reputację mądrego nauczyciela lub mędrca. Gamaliel Starszy, który nauczał Saula z Tarsu i który jest wspomniany w Dziejach Apostolskich 5:34-40, jest określany w Misznie jako rabin: "Odkąd umarł Rabban [Rabbi] Gamaliel Starszy, nie ma już szacunku dla prawa, a czystość i pobożność wymarły w tym samym czasie" (Sotah 15:18). Z Ewangelii Jana dowiadujemy się, że Jan Chrzciciel również był określany tym tytułem: "Przyszli więc do Jana i rzekli mu: Mistrzu! Ten, który był z tobą za Jordanem, o którym ty wydałeś świadectwo, oto On chrzci i wszyscy idą do niego." (Jana 3:26).
Wydaje się więc niezaprzeczalne, że Jezus był uważany za mądrego nauczyciela, a zatem mógł być właściwie sklasyfikowany jako rabin, ponieważ termin ten był używany w czasach Jezusa. Dopiero po zniszczeniu świątyni w 70 r. n.e. tytuł "Rabbi" nabrał bardziej formalnego znaczenia dla tych, którzy zostali wyświęceni w ruchu rabinicznym. W miarę upływu czasu definicja rabina ewoluowała. Tak więc, tak, Jezus był rabinem, zgodnie z definicją z pierwszego wieku, ale dziś nie posiadałby tego samego tytułu, zgodnie z definicją współczesnego judaizmu.