Odpowiedź:
Niedziela Wielkanocna, choć prawdopodobnie jest dniem o największej frekwencji w kościołach, może być źródłem sporów wśród chrześcijan. Niektórzy chrześcijanie uważają, że Wielkanoc ma pogańskie pochodzenie lub jest tak skomercjalizowana, że niewłaściwe jest jej obchodzenie. Inni po prostu postrzegają Wielkanoc jako świętowanie zmartwychwstania Jezusa, być może najlepsze i najważniejsze święto w roku. Wielu wierzących woli nazywać Wielkanoc "Niedzielą Zmartwychwstania", aby podkreślić, że obchody dotyczą Jezusa. Niektórzy chrześcijanie uczestniczą tylko w kościelnych aspektach świętowania Wielkanocy, podczas gdy inni uwzględniają bardziej społeczne aspekty, takie jak szukanie jajek wielkanocnych i koszyki pełne słodyczy. Czy Biblia mówi cokolwiek o tym, czy chrześcijanie powinni obchodzić Wielkanoc?
Biblia nie wspomina o obchodzeniu Wielkanocy, a zatem nie odnosi się bezpośrednio do kwestii, czy chrześcijanie powinni obchodzić Wielkanoc. Chrześcijanie, którzy wierzą, że powinniśmy obchodzić Wielkanoc, jak i ci, którzy wierzą, że nie powinniśmy, mają trudności z przedstawieniem solidnych biblijnych argumentów. Śmierć i zmartwychwstanie Jezusa to wydarzenia, które świętujemy przez cały rok. W rzeczywistości spotkanie kościoła w niedzielę jest bezpośrednim świętowaniem zmartwychwstania Chrystusa, który zmartwychwstał pierwszego dnia tygodnia (Ew. Łukasza 24.1).
Fragmenty takie jak Kolosan 2.16, 1 Koryntian 10.23-33 i Rzymian rozdz. 14 są pouczające w kwestii tego, czy powinniśmy obchodzić Wielkanoc i jak to robić. Fragmenty te wskazują, że chrześcijanie mają dużą swobodę w wątpliwych kwestiach, takich jak przestrzeganie pewnych dni świątecznych lub spożywanie różnych pokarmów. W 1 Koryntian 10.23-24 czytamy: "Wszystko wolno, ale nie wszystko jest pożyteczne; wszystko wolno, ale nie wszystko buduje. Niech nikt nie szuka własnej korzyści, lecz korzyści bliźniego" (tłum. Biblia Warszawska). Paweł pisał tutaj konkretnie o jedzeniu pokarmów składanych w ofierze bożkom. Następnie stwierdził, że wierzący mogą jeść wszystko, co zostało sprzedane na rynku lub podarowane im przez niewierzącego, "o nic nie pytając dla spokoju sumienia". Zasadą jest, że "Pańska jest ziemia i to, co ją wypełnia" (1 Koryntian 10.26). Paweł podsumowuje: "A więc: Czy jecie, czy pijecie, czy cokolwiek czynicie, wszystko czyńcie na chwałę Bożą. Nie dawajcie zgorszenia ani Żydom, ani Grekom, ani zborowi Bożemu, jak i ja staram się pod każdym względem podobać się wszystkim, nie szukając korzyści własnej, lecz wielu, aby byli zbawieni" (1 Koryntian 10.31-33).
Chrześcijanie powinni obchodzić Wielkanoc w takim stopniu, w jakim potrafią to czynić ku chwale Boga i z wdzięcznością (1 Koryntian 10.30-33). Ci, którzy są przekonani, że Wielkanoc jest świętem pogańskiej bogini lub że w jakiś sposób honoruje bożki bezbożnego społeczeństwa, powinni powstrzymać się od obchodzenia Wielkanocy. Ci, którzy czują się wolni w obchodzeniu Wielkanocy, ale ich obchodzenie może stanowić problem dla innych wierzących, nie powinni obnosić się ze swoją wolnością. Jeśli pewne tradycje wielkanocne spowodowałyby, że chrześcijanin poszedłby na kompromis z prawdą biblijną, wówczas tradycje te powinny zostać porzucone. Jednakże, gdy uczestnictwo w tradycjach wielkanocnych i obchodach Wielkanocy daje nam powód do chwalenia Boga, powinniśmy czuć się wolni, aby w pełni się nimi cieszyć i zapraszać innych do tego samego.
Bez względu na to, jak osobiście obchodzimy lub nie obchodzimy Wielkanocy, wydaje się, że jest to szczególnie dobry czas na dzielenie się ewangelią z innymi. Społeczeństwo w taki czy inny sposób uznaje Wielkanoc. Nawet ci, którzy koncentrują się głównie na świeckich tradycjach, takich jak zajączek wielkanocny, kolorowe jajka i czekolada, zwykle uznają, że święto to jest związane z chrześcijaństwem. Chrześcijanie mogą wykorzystać tę świadomość jako okazję do wyjaśnienia, kim jest Jezus, znaczenia Jego śmierci i dobrej nowiny o Jego zmartwychwstaniu. Wielkanoc przychodzi wiosną, a wiele emocji związanych z Wielkanocą ma związek z podekscytowaniem wiosną i obietnicą nowego wzrostu. Jak wspaniale jest móc dzielić się z innymi tym, że to, co obserwujemy w Wielkanoc, jest czymś znacznie więcej. To nie tylko zmiana pory roku, ale świętowanie sposobu, w jaki Jezus zmienił świat. On oferuje nam nowe i wieczne życie. W Wielkanoc chrześcijanie mogą cieszyć się świętowaniem tej rzeczywistości ze sobą nawzajem, a my możemy i powinniśmy dzielić się tą niesamowitą nowiną z każdym, kto zechce słuchać.