Odpowiedź:
Na szczęście Biblia zawiera jasną definicję wiary w Hebrajczyków 11.1: "A wiara jest pewnością tego, czego się spodziewamy, przeświadczeniem o tym, czego nie widzimy" (tłum. Biblia Warszawska). Mówiąc prościej, biblijna definicja wiary to "ufanie w coś, czego nie można jednoznacznie udowodnić".
Ta definicja wiary zawiera dwa aspekty: intelektualną zgodę i zaufanie. Intelektualna zgoda to przekonanie, że coś jest prawdą. Zaufanie to poleganie na fakcie, że coś jest prawdą. Aby to zilustrować, często używa się krzesła. Intelektualna zgoda to uznanie, że krzesło jest krzesłem i zgoda na to, że jest ono zaprojektowane tak, aby utrzymać osobę, która na nim siedzi. Zaufanie to siadanie na krześle.
Zrozumienie tych dwóch aspektów wiary jest kluczowe. Wielu ludzi wierzy w pewne fakty dotyczące Jezusa Chrystusa. Wiele osób intelektualnie zgadza się z faktami, które Biblia podaje na temat Jezusa. Ale wiedza o tym, że te fakty są prawdziwe, nie jest tym, co Biblia rozumie przez "wiarę". Biblijna definicja wiary wymaga intelektualnej zgody na fakty i zaufania wobec nich.
Wiara w to, że Jezus jest wcielonym Bogiem, który umarł na krzyżu, aby zapłacić karę za nasze grzechy i zmartwychwstał, nie wystarczy. Nawet demony "wierzą" w Boga i uznają te fakty (por. Jakuba 2.19). Musimy osobiście i w pełni polegać na śmierci Chrystusa jako odkupieńczej ofierze za nasze grzechy. Musimy "usiąść na krześle" zbawienia, które zapewnił Jezus Chrystus. To jest zbawiająca wiara. Wiara, której Bóg wymaga od nas do zbawienia, to wiara w to, co Biblia mówi o tym, kim jest Jezus i czego dokonał, oraz pełne zaufanie Jezusowi dotyczące tego zbawienia (Dz. Apostolskie 16.31). Biblijnej wierze zawsze towarzyszy pokuta (Ew. Mateusza 21.32; Ew. Marka 1.15).
Biblijna definicja wiary nie odnosi się jedynie do zbawienia. W równym stopniu odnosi się do reszty chrześcijańskiego życia. Mamy wierzyć w to, co mówi Biblia i być jej posłuszni. Mamy wierzyć w Boże obietnice i żyć zgodnie z nimi. Mamy zgadzać się z prawdą Słowa Bożego i pozwalać się przez nie przemieniać (Rzymian 12.2).
Dlaczego ta definicja wiary jest tak ważna? Dlaczego zaufanie musi towarzyszyć zgadzaniu się z faktami? Ponieważ "bez wiary nie można podobać się Bogu" (Hebrajczyków 11.6). Bez wiary nie możemy być zbawieni (Ew. Jana 3.16). Bez wiary życie chrześcijańskie nie może być tym, czym Bóg chce, aby było (Ew. Jana 10.10).