Odpowiedź:
Słownik definiuje doksologię jako "wyraz uwielbienia dla Boga, zwłaszcza krótki hymn śpiewany jako część chrześcijańskiego nabożeństwa". Słowo doksologia pochodzi od greckiego doxa ("chwała, splendor, wielkość") i logos ("słowo" lub "mówienie"). Większość doksologii to krótkie hymny pochwalne na cześć Boga w różnych chrześcijańskich nabożeństwach, często dodawane na końcu kantyków, psalmów i hymnów.
Gloria Patri, nazwana tak od dwóch pierwszych słów w języku łacińskim, jest powszechnie używana jako doksologia przez rzymskich katolików, starokatolików, katolików niezależnych, prawosławnych i wielu protestantów, w tym anglikanów, prezbiterian, luteranów, metodystów i reformowanych baptystów. Nazywana jest "Mniejszą Doksologią", odróżniając w ten sposób od "Wielkiej Doksologii", Gloria in Excelsis Deo, i często nazywana jest po prostu "Doksologią". Łaciński tekst doksologii mniejszej brzmi: "Gloria Patri, et Filio, et Spiritui Sancto. Sicut erat in principio, et nunc, et semper, et in sæcula sæculorum. Amen." W dosłownym tłumaczeniu oznacza to "Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu. Jak było na początku, teraz jest i zawsze będzie, na wieki wieków. Amen." Oprócz wychwalania Boga, doksologia ta jest również krótkim wyznaniem wiary we współrówność trzech Osób Trójcy Świętej.
Inną często słyszaną doksologią jest "Chwalcie Boga, z którego płyną wszystkie błogosławieństwa", napisana w 1674 roku przez Thomasa Kena, kapłana Kościoła Anglii. Znane słowa brzmią: "Chwalcie Boga, z którego płyną wszystkie błogosławieństwa; Chwalcie Go, wszystkie stworzenia tutaj na dole; Chwalcie Go w górze, zastępy niebieskie; Chwalcie Ojca, Syna i Ducha Świętego. Amen."
Chociaż słowo doksologia nie występuje w Biblii, tematy wyrażone w doksologiach są z pewnością biblijne. Chwalenie Boga za Jego błogosławieństwa (Efezjan 1:3), przypisywanie Mu wszelkiej chwały (Rzymian 11:36; Efezjan 3:21) i potwierdzanie istoty Trójcy (Mateusza 28:19) zawsze były integralnymi częściami prawdziwego chrześcijańskiego kultu.