www.gotquestions.org/Polski



Czy Biblia naucza, że będą dwa przyjścia Mesjasza?

Odpowiedź:
Drugie przyjście Chrystusa jest głównym założeniem chrześcijańskiej teologii i z niecierpliwością oczekujemy naszej "błogosławionej nadziei" (Tytusa 2:13). Jednak wiedza o tym, że Mesjasz będzie miał dwa przyjścia, docierała do ludzkości stopniowo, jako że Boże objawienie dla ludzkości było progresywne.

Stary Testament wyraźnie naucza, że Mesjasz przyjdzie, ale nie mówi wyraźnie, że przyjdzie dwukrotnie. Informacje, które Bóg objawił na temat Mesjasza, były bardzo podstawowe i stopniowo dodawał do nich coraz więcej szczegółów. Ludzie żyjący w późniejszych czasach wiedzieli więcej niż ci, którzy żyli wcześniej. Abraham wiedział więcej o celach Boga niż Noe. Dawid wiedział więcej niż Abraham. Prorocy wiedzieli więcej niż Dawid. I wreszcie apostołowie w Nowym Testamencie wiedzieli więcej niż prorocy. Apostołowie po zmartwychwstaniu wiedzieli więcej niż przed zmartwychwstaniem.

Objawienie dotyczące Mesjasza postępowało z czasem. Księga Rodzaju 3:15 jest tajemniczą pierwszą obietnicą Mesjasza. Nasienie niewiasty zniszczy nasienie węża. Nie ujawniono, kim jest nasienie niewiasty ani w jaki sposób wypełni swoją misję. Później Dawidowi obiecano trwałą dynastię, co oznacza, że jeden z jego potomków będzie panował nieprzerwanie. Również w tym przypadku nie jest powiedziane, kto to będzie ani jak do tego dojdzie. Czasami prorocy mówią o tym panowaniu tak, jakby sam Bóg zasiadał na tronie (Zachariasz 14). Innym razem prorocy oczekują potomka Dawida (Psalm 2). I znowu, prorocy nigdy nie wyjaśniają, jak to wszystko się połączy. Jezus zapytał żydowskich przywódców o to napięcie w Ewangelii Mateusza 22:41-45:

Gdy faryzeusze zebrali się razem, Jezus zapytał ich: "Co myślicie o Mesjaszu? Czyim jest synem?"

"Syn Dawida" - odpowiedzieli. Rzekł im: "Jakże więc Dawid w natchnieniu Ducha nazywa go Panem, gdy mówi: (44) Rzekł Pan Panu memu: Siądź po prawicy mojej, aż położę nieprzyjaciół twoich pod nogi twoje. (45) Jeśli więc Dawid nazywa go Panem, jakże może być synem jego?". Nikt nie był w stanie powiedzieć ani słowa w odpowiedzi i od tego dnia nikt nie odważył się zadać mu więcej pytań.

W Księdze Zachariasza mamy wzmiankę o dwóch przyjściach Mesjasza. Zachariasz 9 przepowiada króla przychodzącego w pokorze i pokoju, co wydaje się być sprzeczne z Zachariaszem 14, który mówi o królu podbijającym. Micheasz 5 mówi, że Mesjasz narodzi się w Betlejem, podczas gdy Daniel 7 przedstawia Go jako boską postać. Izajasz 9 naucza, że będzie On panował wiecznie, a Daniel 9 naucza, że zostanie odcięty. Co więcej, Izajasz wprowadza jeszcze jeden obraz, Sługi Cierpiącego, który poniesie grzechy za ludzi (Izajasz 53). Werset 9 mówi o śmierci Sługi, a werset 12 mówi, że po niej Sługa zwycięży i otrzyma należne Mu łupy. Innymi słowy, zostanie zabity, a mimo to będzie żył. Jak to możliwe?

Krótko mówiąc, w Starym Testamencie było wiele rzeczy dotyczących przyjścia Mesjasza, które nie zostały w pełni wyjaśnione, a czasami pozornie sprzeczne rzeczy były przedstawiane w tej samej księdze lub nawet w tym samym rozdziale. Niektórzy żydowscy rabini sugerowali nawet, że będzie dwóch Mesjaszów, pokorny, cierpiący i zwycięski, panujący; ale nikt nie sugerował, że ten sam Mesjasz przyjdzie dwa razy, raz cierpieć i raz panować.

W czasach Jezusa dominowało oczekiwanie na Mesjasza, który uratuje Izrael przed obcą dominacją. Miał podbić i rządzić. Na każdym kroku Jezus przeciwstawiał się tym oczekiwaniom. Twierdził, że Jego królestwo nie jest z tego świata (J 18:36). Powiedział swoim uczniom, że idzie do Jerozolimy, aby umrzeć, co spowodowało, że Piotr Go zganił (Mt 16:21-23). Powiedział im, że zostanie wskrzeszony z martwych, ale Marek 9:10 donosi, że "zatrzymali tę sprawę dla siebie, dyskutując o tym, co oznacza" powstanie z martwych ". Nieco później, gdy po raz drugi powiedział im o swojej śmierci i zmartwychwstaniu, "nie rozumieli, co miał na myśli, i bali się Go o to zapytać" (werset 32).

Kiedy Jezus wjechał do Jerozolimy podczas tej ostatniej podróży, został powitany okrzykami "Hosanna" i machaniem gałązkami palmowymi. Gałązki palmowe były narodowym symbolem Izraela i była to bardzo nacjonalistyczna manifestacja. Jednak zamiast wejść do Jerozolimy i podbić Rzymian, Jezus wszedł do świątyni i usunął kantorów (Mt 21:12-17). Wskazał również, że Izrael (przynajmniej obecne pokolenie) nie odziedziczy królestwa (Mt 21:33-43). Następnie powiedział, że ludzie powinni płacić podatki Cezarowi, jeśli są im to winni (Mt 22:15-22). Na koniec przepowiedział całkowite zniszczenie świątyni (Mt 24). To nie są słowa i czyny Mesjasza posłanego, by uwolnić Izrael spod rzymskiej dominacji. Martwił się o inne rzeczy.

Dopiero po zmartwychwstaniu uczniowie zaczęli rozumieć, co Jezus im mówił (J 2:22). Nawet po zmartwychwstaniu nie rozumieli drugiego przyjścia, ponieważ pytali Go, czy teraz jest czas, aby przywrócił królestwo Izraelowi (Dz 1:6). Jezus powiedział im, że nie powinni martwić się o czas nadejścia królestwa, ale powinni zanieść ewangelię całemu światu (Dz 1:8). Potem został zabrany od nich do nieba, a dwaj aniołowie przyszli do nich i powiedzieli: "Mieszkańcy Galilei, dlaczego stoicie i patrzycie w niebo? Ten sam Jezus, który został wzięty od was do nieba, powróci w ten sam sposób, w jaki widzieliście Go idącego do nieba" (Dz 1:11). Wreszcie mamy wyraźne wskazanie, że drugie przyjście nastąpi po nieokreślonym czasie.

Stary Testament miał kilka tajemnic dotyczących Mesjasza: czy będzie On postacią boską, czy ludzkim potomkiem Dawida? Nowy Testament daje odpowiedź - jedno i drugie, ze względu na Wcielenie. Czy Mesjasz zostanie stracony, czy będzie panował wiecznie? Nowy Testament daje odpowiedź na to pytanie w obu przypadkach, ze względu na Zmartwychwstanie. Czy Mesjasz miał cierpieć czy królować? Nowy Testament ponownie daje odpowiedź - oba, ponieważ przyjdzie dwukrotnie.

Idea, że Mesjasz przyjdzie raz, aby cierpieć i ponownie, aby królować, nie jest wyraźnie nauczana w Starym Testamencie, chociaż doktryna ta jest całkowicie zgodna z nauczaniem Starego Testamentu. Co więcej, powtórne przyjście rozwiązuje niektóre z pozornie sprzecznych nauk o Mesjaszu w Starym Testamencie.