Pytanie: Jak mogę być efektywnym świadkiem Chrystusa w zgubionym świecie?
Odpowiedź:
„Świadek” to ktoś, kto daje świadectwo prawdzie, zatem aby być efektywnym świadkiem Chrystusa, należy mieć wiedzę „z pierwszej ręki” na jego temat. Apostoł Jan mówi w swoim liście „Co…oczami naszymi widzieliśmy, na co patrzyliśmy i czego ręce nasze dotykały, o Słowie żywota” (1 Jana 1.1-3). Dzisiaj ci, którzy doświadczyli odrodzenia duchowego i mają nowe życie w Chrystusie, dają świadectwo jego miłości i przebaczenia, zarówno poprzez zwiastowanie ewangelii jak i poprzez jej praktyczne zastosowanie życiu codziennym. Aby być efektywnym świadkiem, powinniśmy pamiętać o kilku podstawowych rzeczach:
1) Tematem naszego zwiastowania jest Jezus Chrystus. Paweł definiował ewangelię jako śmierć, pogrzeb i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa (1 Koryntian 15.1-4). Jeśli nie tłumaczymy ofiary Chrystusa, to tak naprawdę nie przekazujemy ewangelii. (Zobacz 1 Koryntian 2.2 oraz Rzymian 10.9-10). Ważną częścią tego tematu jest to, że Jezus Chrystus jest jedyną drogą zbawienia, a nie jedną z wielu. „Ja jestem droga i prawda, i żywot, nikt nie przychodzi do Ojca, tylko przeze mnie” (Ew. Jana 14.6).
2) Mocą naszego zwiastowania jest Duch Święty. To Duch Święty przemienia życie (Tytusa 3.5), a odmienione życie jest świadectwem dla wszystkich. Gdy zwiastujemy ewangelię, powinniśmy znaczną część czasu poświęcić modlitwie, zabiegając o moc Ducha, aby uzdalniał nas do tego, by nasze światło świeciło w taki sposób, by inni mogli rozpoznać w nim moc Boga (Ew. Mateusza 5.16).
3) Wiarygodność naszego zwiastowania zostanie ukazana w stylu naszego życia. Filipian 2.15 podkreśla ten cel: „Abyście się stali nienagannymi i szczerymi dziećmi Bożymi bez skazy pośród rodu złego i przewrotnego, w którym świecicie jak światła na świecie.” Efektywny świadek Chrystusa będzie prowadził swoje życie w mocy Ducha Świętego, którego owoc pokazujemy, gdy trwamy w Chrystusie (Ew. Jana 15.1-8; Galacjan 5.22-23).
Prawdopodobnie najważniejsze jest to, abyśmy byli dość dobrze zapoznani z Pismem Świętym, aby umieć dokładnie i spójnie przedstawić ewangelię innym. „Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia z nadziei waszej” (1 Piotra 3.15). Zawsze gotowi do obrony oznacza pilne studiowanie Biblii, zapamiętywanie fragmentów Pisma Świętego oraz modlenie się o Boże możliwości dzielenia się ewangelią z tymi, których serca zostały przygotowane przez Pana do przyjęcia jego wiadomości o zbawieniu (ratunku).